A szellemi tulajdon védelme
 

Ismét három magyar kutató nyert el ERC támogatást

A A A    Nyomtatható verzió

Az Európai Kutatási Tanács (European Research Council-ERC) működteti az Európai Unió legnagyobb felfedező kutatásokat támogató pályázati rendszerét. Az ERC elsődleges célja, hogy fokozzák az európai kutatás dinamizmusának, kreativitásának és kiválóságának előmozdítását. A programban a kutatók által javasolt kutatási projekteket támogatják, melynek lényege az egyedülálló kutatócsoportok által végzett felderítő kutatás támogatása a tudomány és technológia minden területén, mely magába foglalja a mérnöki, társadalmi és humán tudományokat is.

A program részeként két ösztöndíjrendszert dolgoztak ki: a Starting Grant a fiatal kutatók támogatását célozza, egyenként 1,5 millió eurót biztosítva számukra öt évre; a másik a tapasztalt kutatókét, akiknél a maximális támogatás elérheti a 3,5 millió eurót. Az ERC pályázataira az egész világból lehet jelentkezni, mindenki számára elérhetővé tették ezeket az ösztöndíjakat azzal a feltétellel, hogy a pénzt valamelyik uniós tagországban kell elkölteni.

A 2016-os ERC Advanced Grant kategóriában három magyar kutató öt évre szóló, egyenként 2,5 millió eurós támogatást nyert. Acsády László idegtudós és Pyber László matematikus az MTA kutatóintézet-hálózatában dolgoznak. A harmadik nyertes Csibra Gergely pszichológus a CEU alkalmazottja.

 

A legfrissebb döntés alapján támogatást nyert projektek:

Acsády László, a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) tudományos tanácsadója. Nyertes kutatásának témája a talamusz és az agykéreg kapcsolatrendszerének vizsgálata.

Acsády László és kollégái kutatásainak középpontjában azonban a homloklebeny, a gondolkodás központja és a talamusz közötti párbeszéd vizsgálata áll. Ez a kapcsolatrendszer egyelőre kevéssé ismert, annak ellenére, hogy számos betegség (például Parkinson-kór, skizofrénia, krónikus fájdalom) esetében a normálistól eltérő aktivitást mutat. Az ERC-granttel finanszírozott, többéves kutatás során a homloklebeny és a talamusz kapcsolatának jellegzetességeit szeretnék feltárni a magyar kutatók. – olvasható az mta.hu oldalán.

A másik nyertes Pyber László, a Magyar Tudományos Akadémia Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora. Nyertes kutatásának témája egy, a csoportok (azaz szimmetriastruktúrák) növekedésével kapcsolatos új matematikai módszer megalapozása és általánosítása, amely segíthet egyebek mellett a hálózatok elmélete néhány alapproblémájának megoldásában.

A hálózatok elméletének egyik kiemelkedően fontos kérdése a gráfizomorfizmus-probléma, amely lényegében arra keresi a választ, hogyan állapítható meg, hogy két, másképp ábrázolt hálózat kapcsolatait tekintve megegyezik-e. E kérdésben a közelmúltban látott napvilágot Babai László  nemzetközi visszhangot kiváltó eredménye, mely a korábbiakban ismerteknél jóval egyszerűbben megoldható (ún. kvázipolinomiális) csoportba sorolja a gráfizomorfizmus-problémát.

Pyber László Babai bizonyításának egy fontos, csoportelméleti vonatkozású részletére adott új, eredeti bizonyítást, egy olyan módszerre alapozva, amely sokkal szélesebb körben is számos alkalmazást ígér, és amely (Babai bizonyításával ellentétben) nem épít a „felbonthatatlan” csoportok több ezer oldalas elméletére. A bizonyítás a csoportok növekedésével kapcsolatos vizsgálatok egy váratlan mellékterméke. Pyber László magyar és külföldi matematikusokból álló kutatócsoportjával az Advanced Grant keretein belül a korábbi eredmények tetszőleges dimenziós változatainak kidolgozására vállalkozik. Kutatásaik során megvizsgálják azt is, hogy lehet-e a módszerrel tovább javítani Babai eredményén. – olvasható az mta.hu oldalán.

A harmadik, ugyancsak Starting Grant támogatást Csibra Gergely, a CEU egyetemi tanára nyerte e "A társas viszonyok és a potenciális társak számontartása és értékelése csecsemőkorban" című kutatási témájával.

 

Magyarország tehát a régió más országaival összehasonlítva továbbra is kiemelkedően eredményes az Európai Kutatási Tanács pályázatain. Tavaly kilenc tudós nyert ERC-pályázatot Magyarországról. A nyertesek közül heten az akadémiai kutatóhálózatban dolgoznak, azon belül hatan az MTA Lendület programjának korábbinyertesei.

 

Forrás:

Két újabb akadémiai ERC-nyertes: 2016 rekordév volt – mta.hu – 2017. április 3.

Kép forrása: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/h2020-section/european-research-council