A szellemi tulajdon védelme
 

Online tájékoztatás

A A A

Tisztelt Felhasználónk!

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) fontos feladatának tekinti a nagyközönség szakmai tájékoztatását. Ha kérdése merül föl a szellemi tulajdonnal és annak védelmével kapcsolatosan, írja meg nekünk. Kollégáink válaszát rövidesen olvashatja a honlapon.
Szeretnénk tájékoztatni felhasználóinkat, hogy a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény 115/I. §-ának d)  pontja értelmében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) hatásköre kizárólag a szellemi tulajdonnal kapcsolatos tájékoztatás nyújtására terjed ki, az SZTNH jogi tanácsadást nem végezhet.

A honlapon közzétett állásfoglalások az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI. 17.) AB határozata értelmében kizárólag szakmai tájékoztatás érdekében készülnek, hivatalos jogértelmezés alapjaként nem kezelhetők.

Tisztelettel:
az SZTNH csapata

Korábbi kérdések / válaszok

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Vettem egy külföldi táska szabásmintát, amelyen szerepelt, hogy csak saját felhasználásra. Ugyanakkor megkértek, hogy varrjak eladásra hasonló táskát. Kérdésem: milyen fokú eltéréstől nem sértek jogokat? Mennyiben kell ilyen esetben eltérni az eredeti szabásmintától? Válaszukat hálásan köszönöm!
(2022.11.25)

Kérdés:
Szép napot !
Kérdésem az lenne hogy milyen engedély szükséges egy olyan vállalkozáshoz ami különféle sport csapat logoit illetve film karaktereket, címeket használ fel különböző ajándék tárgyak gyártásához illetve annak értékesítéséhez.
Tömérdek ilyen hírdetést találni a neten.
Ezért gondolom hogy van ennek valami járható útja, azon kívül hogy egyesével engedélyt kérni minden egyes érintettől.
Válaszukat előre is köszönöm !
(2022.10.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Webáruház indítását tervezem és érdeklődni szeretnék, hogy a MucoFirst bármilyen formában le van-e védve. Használhatom márkanévként?

Köszönettel: Balogh Katalin
(2022.09.29)

Kérdés:
Hogyan lehet saját márkát levédeni?
Kihez kel fordulnom ezzel?


(2022.03.07)

Kérdés:
Tisztelt Cím
az lenne a kérdésem, hogy a nagykereskedőtől vásárolt kiskereskedésben a licensz díjas anyagokból varrhatunk e eladásra pl. ruhákat. Úgy tudom, hogy a licens díjat a nagyker megfizette és az ő tájékoztatása szerint a kiskereskedés varrhat eladásra ezekből az anyagokból. várom válaszát. üdv.
(2022.02.08)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy alapítványnak készítünk óriásplakát grafikákat. Az egyik plakáton egy Csányi Vilmos idézet által inspirált feliratot szeretnénk használni. A felirat jelentése teljesen megegyezne az eredetivel, illetve csak néhány szó maradna ki.

Szeretnék érdeklődni, hogy ebben az esetben van-e teendő?

Előre is köszönöm!
(2022.02.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Falimatricák gyártásán, árúsításán gondolkodunk.
Első körben Minecraft figurákat szeretnénk matricákra nyomtatni.
Szabályszerűen, hogyan tudunk eljárni vagy megbizonyósodni, hogy nem szegünk szabályt?
Vagy mi az a határ ahol még szabályos?

Előre is köszönöm!
(2022.01.27)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!
Szeretnénk egy nyereményjátékot, amelyben utazási utalványokat sorsolunk ki egy közvetítő cégen keresztül a legismertebb külföldi football csapatok mérkőzésire.
Feltehetjük-e a nyereményjáték plakátjára a legismertebb külföldi football csapatok logóját?
Mivel gyakorlatilag a közvetítő cég szolgáltatását sorsoljuk ki nyereményként és a közvetítő cég vélhetően rendelkezik a logók használatára vonatkozó igazolásokkal, hogy tudunk szabályszerűen eljárni?
Válaszukat előre is köszönöm
(2022.01.20)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Évek alatt kidolgoztam egy pedagógiai programot iskolánkban tanulásban akadályozott gyermekek részere honvédelmi nevelés terén. Jelenleg kollégám saját szellemi termékeként szeretné felhasználni portfoliójában. Hogyan tudnám a konkrét programomat levédetni?
(2022.01.17)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Autó márkajelzések felhasználása abban az esetben is jogtalannak tekinthető amikor a logóval ellátott tárgy biztosan nem kerül továbbértékesítésre?
Gondolok itt egy márka iránt rajongónak közvetlenül készített pólóra, kulcstartóra,üléshuzatra stb.
Válaszukat előre is Köszönöm!
(2021.12.30)

Kérdés:
Póló mintákat szeretnék készíteni olyan módon, hogy saját ötletű és megrajzolású grafikai elemek mellett egy pár szavas dalszöveg részlet is megjelenne feliratisan egy magyar együttestől. Kérdésem, hogy ha feltüntetem az együttes nevét is, jelezve hogy idézetet használok, értékesíthetek-e ilyen termékeket?
(2021.12.03)

Kérdés:
Új művészeti stílusirányzatot, ahhoz kapcsolódó kiáltványt, a nevét s mindent ami azzal kapcsolatos hol tudok levédetni? Köszönöm!
(2021.11.30)

Kérdés:
Üdvözlet!
A The Secret könyv borítóját használhatom háttérnek egy videóban, amiben a könyvből tanultakról beszélek, saját tapasztalatokat osztok meg, ennek a háttérnek a használata engedélyköteles?
Előre is köszönöm a választ! Lívia
(2021.11.12)

Kérdés:
Üdv.

Hires amerikai szinészekről, sportolókról, zenészekről pulóverre való nyomtatása (akár átdolgozott saját grafikával) ezt árulva törvénybe ütköző? Köszönöm
(2021.11.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretném a logómba ezt a három szavat használni, de nem tudom, hogy ezzel sértik e valamilyen jogot!? Concordia, Integritas, Industria
Ezt egy címerének láttam…
Előre is köszönöm a segítségüket!
(2021.11.25)

Kérdés:
Tisztelt Címzett,
Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy szeretnénk egy webshopot üzemeltetni magyarországi székhellyel de a termékek megvásárlása/beszerzése külföldön EU-n belül történne. Számlával tudjuk igazolni és KATAs adózás lenne a cél.
Abban az esetben, ha pl Ausztriában vagy Németországban vettem egy Disney játékot(bármilyet)és értékesíteni szeretném a magyar webshopomban akkor ha jól értettem ez nem jogdíjas ugye? Hiszen számával igazolni tudom és a bolt akitől megvettem már fizetett díjat ezért, illetve nem új terméket hozok létre.
Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
(2021.11.21)

Kérdés:
A poet.hu lévő verseimet többen felhasználtak az engedélyem nélküli. Hogyan vedhetem meg??
(2021.11.07)

Kérdés:
Tisztelt Címzett,
Érdeklődni szeretnék a szellemi tulajdonnal kapcsolatban.
Adott egy ismert film/sorozat, ha ehhez kapcsolódó mintákat termékeken szeretném elhelyezni úgy, hogy a mintákat a saját stílusomban készítem el, de mégis felismerhetően, (ezeket árusítani) akkor ebben az esetben is szükséges engedély hozzá a kiadótól?
(2021.10.19)

Kérdés:
Tisztelt cím!

Egyedi készítésű lámpákat készítek, amiket igény szerint díszítek. Amennyiben pl egy Disney karaktert kérnek rá, kell valakitől engedélyt kérni a felhasználásra? Anyagból készülne, úgy kell elképzeli hogy például egy Google képtalálatot/mesekönyvben lévő jelenetet valósítok meg 3D-ben a búrán. A lámpa maga teljesen egyedi, azzal nem lehet probléma.
Köszönöm.
(2021.10.17)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szellemi Tulajdonnal kapcsolatos kérdésem lenne.
Adott egy külföldi sorozat, amit a mű tulajdonosa internetes portálon megosztott. Ha egy vállalkozás lenne kiépítve a sorozat fordításával kapcsolatosan, az mennyire tenné legálissá a mű fordítását és feliratozását úgy, hogy közben javadalmazás történik? És mi van akkor, ha nem történik javadalmazás? Úgy gondolom, a jogdíj megléte mindenképp elengedhetetlen.
Köszönöm válaszukat.
(2021.10.06)

Kérdés:
Tisztelt Cím,
Ha baráti kör szeretne egy régi egyetemi logo használatával pulcsit készíteni, ez lehetséges egyeztetés nélkül? Illetve, ha nem pont ugyanaz a logo lenne, hanem egy nagyon hasonló, de saját tervezésű?
Előre is köszönöm válaszát!
(2021.10.05)

Kérdés:
Tisztelt Cím,

Egy ruhadarabot tervezek varratni, és ezzrl kapcsolatban érdekelne, hogy ezt le kell-e védetnem, vagyis nem tudom mi a helyes megfogalmazás eztel kapcsolatban, vagy hova kell fordulnom a kérdésemmel, köszönöm!
(2021.09.27)

Kérdés:
Saját készítésű gyertyákat tervezek készíteni ajándékboxba. Le kell védetni majd? Illetve kell valahol engedélyeztetni ha kereskedni szeretnék vele?
(2021.09.13)

Kérdés:
Üdvözlöm,

A kérdésem, hogy egy cég belső csapatépítéshez használná a Nemo feliratot és a jól ismert bohóchalat. Van-e teendő, engedélykérés stb. és ha igen, kitől? Köszönöm, OCS
(2021.09.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Egy gyógykenőcs receptjét, összetevő-listáját szeretném levédetni. Hogyan tudom ezt megtenni? Milyen osztályba tartozik? Milyen oltalmat kaphat? Sokat olvastam az SZTNH oldalán, de nem jutottam sokra ilyen dolog esetében.

Várom és előre köszönöm a válaszukat!
(2021.09.21)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődöm az USA ideiglenes szabadalom árára vonatkozóan?
Továbbá a későbbiek folyamán a rendes szabadalom áráról kérnék információt!
Köszönettel!
ZJ.
(2021.09.17)

Kérdés:
Tiszteletem,

A Golfamilia név le van védve valamilyen formában ?

Üdvözlettel
Kiss Pete r
(2021.09.09)

Kérdés:
Tiszteletem!
Az lenne a kérdésem, hogy a Giger szék jogvédett e, ha magyar szobrászok építenek 0-ról egy utánzatot, akkor forgalmazhatják e vállalkozóként, sorozatgyártásban?
Előre is köszönöm!

(2021.08.31)

Kérdés:
Üdvözlöm,
Egy szlogen levédésének mennyi az ügyintézési ideje?
Hogyan tudom leellenőrizni, hogy az adott szlogen esetleg már oltalom alatt áll-e?
Köszönöm a segítséget!
(2021.08.09)

Kérdés:
Üdvözlöm.
Gyermek agyneműk,hálózsákok varrásával foglalkozom,egyéni vállalkozóként.
Az anyagokat web árúházakból illetveilletvea helyi méterárúból szerzem be,számlával tudom igazolni.

Van közöttük pl mancs őrjáratos pamutvászon.
Az lenne a kérdésem,hogy ha ezeket én megvarrom,pl paplan huzatnak,és úgy adom el,kell e jogdíjakkal,engedélyeztetésekkel foglalkoznom,vagy ezt a méteráru szaküzlet lerendezte már?
Illetve disney figurákat nyomtattatok anyag darabra,ezt egy egyéni vállalkozó csinálja,ugyanúgy számlával igazolom a vásárlásom.
Ezeket a figurákat kivágom, és díszítésként használom ruha neműre .ilyen esetben értékesíthetem tovább?
Köszönöm ha válaszolnak.
Szeretném kérdezni
(2021.07.20)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

Szabó Lőrinc idézetet szeretnék pólóra nyomtatni.
Hova forduljak ez ügyben?
Köszönöm,
SzG
(2021.07.13)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretném megkérdezni, hogy ha egy amerikai mesefigurát szeretnék itthon élelmiszeripari termékekre nyomtatni, akkor minden esetben a külföldi és eredeti tulajdonost kell felkutatni vagy (mivel magyar nyelven is adaptálták a mesét a hazai csatornák) elég a magyarországi képviseletet? Válaszukat előre is köszönöm!
(2021.07.05)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Érdekelne, ha van egy adott márkanév logóval, amit 2003 óta nem használnak, van lehetőség újból levédetni saját részre? Ha igen, mi ennek a menete?
Köszönöm válaszukat!
(2021.06.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Táskakészítéssel foglalkozom. Egy különleges nyomtatási eljárással, bármilyen képet a táskára tudok nyomtatni.
Egy portugál grafikus az általa készített grafikát ingyen letölthetővé tette az oldalán, így kedveskedve követőinek. Ez egy olyan vektorgrafika, melyen mickey egér szerepel. A kérdésem az, hogy felhasználhatom-e ezt az ingyenesen letöltött képet a táskákhoz, melyeket aztán értékesítek.

Köszönöm válaszát!
(2021.06.30)

Kérdés:
Szèp napot
Az lenne a kèrdèsem,hogy party szolgàltatàskènt hasznàlhatò lenne e àtalakitott jelmez formàba Miki es Minnie.
Jòtèkonysàgi cèlra is hasznàlnànk kòrhàzba gyerekosztàlyon.
A jelmezeket kūlföldről szereznènk be.A jelmezek termeszetesen nem Mikinek ès Minninek hìvnànk

Köszönöm szèpen
(2021.06.18)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

Erdkelodni szeretnek, hogy a regi gepjarmuvek (Trabant, Lada, Wartburg stb.) logoja felhasznalhato-e sapkakra es polokra nyomtatasra. Hol tudok jogdijjal kapcsolatban erdeklodni?

Koszonom a valaszt.
(2021.06.16)

Kérdés:
Torta Ostya nyomtatással szeretnék foglalkozni.mesefigurák disney.autó logo,autos képek ,italok ,marwel hösős fotbal klub es még sorolhatnám..kinek mennyi jogdijjat kell fizetnem hol tudom ezt meg pontossan.köszönöm
(2021.06.16)

Kérdés:
Kedves Hivatal!
Cégem póló nyomtatással foglalkozik, szeretném megkérdezni, hogy Magyarország címerét felhasználhatom a kereskedelemben?

Köszönöm a válaszát!
(2021.06.09)

Kérdés:
Tisztelt Cím.
Érdeklődni szeretnék. Több évig arculati grafikusként dolgoztam egy tánctársulatnál. Az évek során tőbb emblémát terveztem a társulat darabjainak arculatához. Szerződés készült arról, hogy minden egyes embléma, logó az én szellemi termékem marad de a logók gazdasági felhasználásáról lemondtam. Ez így rendben is van. Másfél éve készült egy musical logó (az akkori munkáltatóm instrukció alapján) ami aztán a fiókban maradt a világ járvány miatt. (elektronikus levelezéssel bizonyítható, hogy én terveztem...) Azóta már a munkahelyem megszűnt. A volt munkáltatóm létrehozott egy új produkciós irodát amelyet a fia vezet (a volt munkáltatóm csendestárs). Ez a produkció most az általam készített emblémával promótálja új darabját. Velem nem kötött szerződést és díjazást sem ajánlott fel. A kérdésem az lenne, tereljem jogi útra az ügyet, van-e rá jogalapom? Köszönettel várom válaszukat.
(2021.06.02)

Kérdés:
T. Hivatal, belső oktatási anyagunkban lehet más cég logóját használni? Pl facebook stb? Köszönöm
(2021.05.31)

Kérdés:
Kedves Hivatal! Érdeklődnék hogy Facebook csoportokban árulhatok e Disney termékeket? Köszönöm
(2021.05.16)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!
A kisvakond matrica jogvédett e? Autón található.
(2021.05.12)

Kérdés:
Üdvözlet !

Szellemi tulajdonban lévő kiskereskedelben kapható Disney képeket kitehetünk e egy kereskedelmi egységben ? Nedveztessen egy gyermek játszóházban Budapesten . Közben a Dsiney vel felvettem a kapcsolatot , de amíg válaszolnak , megkérdezem itt is . Köszönöm a válaszukat !

HF
(2021.05.11)

Kérdés:
Kedves Hivatal!
Viccként terveztünk egy barátommal egy pólót, amin egy politikus facebookra feltöltött képe, és a poszt szövege látható (stilizáltan, szerkesztve), de kiderült, hogy lenne rá igény, hogy ezt áruljuk ténylegesen. A kérdésem az lenne, hogy ezzel a mintával webshopot nyitni és árulni törvénybe ütköző-e?

Köszönjük:
András
(2021.05.09)

Kérdés:
Kedves Hivatal.
Olyan kérdésem lenne,hogy ha én hímzett őv párnát szeretnék készíteni autó lógóval ellátva akkor ehhez kinél és hogy lehet engedélyt kérni.Illetve van-e jogdíj rá.
Köszönöm szépen
(2021.05.09)

Kérdés:
Kedves Hivatal,
Szeretném megtudni, hogy amennyiben én megterveztem a férjem Egyesületènek egy logot és azt egy egyesületi tag levédette a saját nevére, jelenleg pedig fenyegetőzik, hogy a logot az Egyesület vegye le, mivel az az ővé.
Megteheti-e?
Én bizonyítani tudom, hogy én készítettem, a munkahelyi számítógépem tartalmazza a grafikai anyagot is.

Mit tudunk tenni az ügyben, hogy ez a jogtalan levédettség megszűnjön?

Üdvözlettel
(2021.05.05)

Kérdés:
Tisztelt Cég,

Érdeklődni szeretnék, hogy egy autoszerviz hasznalhatja e annak a 4 automarkanak a logóját, emblémáját amik javitasaval foglalkozik? Nem markaszerviz és nincs szerződésben a 4 márka magyarországi képviseletével sem. Az épület homlokzatára szeretné kitenni ezt a 4 logót, mert ilyen autokat szervizelnek csak.
Várom válaszát
Köszönöm G.Monika
(2021.04.27)

Kérdés:
Üdvözletem!
Szeretném megkérdezni, hogy a kisvakond mesefigurák készítéséhez kitől kell engedélyt kérni....ki a jogdíjra jogosult akinél érdeklődni lehet?
Köszönöm!
(2021.04.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Azt szeretném kérdezni, hogy az általam tervezett logót, fantázia nevet, hogyan tudom levédetni hogyha mobil játékok fejlesztésével szeretnék foglalkozni.A Nizzai osztályozás melyik része vonatkozik a logóra,névre.

Előre is köszönöm!
(2021.04.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy óvodában megkértek, hogy Disney mesék figuráit fessem fel az óvoda falára. Azt szeretném megtudni, hogy ehhez kell -e bármiféle engedélyt kérni?Segítségüket előre is köszönöm! 
(2021.03.22)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Egy logópályázaton vettem részt, amin az én logómat választották győztesnek, később jelezték, hogy félnek attól, hogy a munkám lopott és ezért mégse engem választanak, majd valakivel egy kicsit átdolgozták a logómat és most azt használják. Mit tehetek? Előre is köszönöm válaszát!
(2021.04.12)

Kérdés:
Hasznàlhatok e Facebookon facebook csoport nevet mint Roma Info,ha màr van a facebookon olyan hogy C press ROMAINFO vagy C ROMA INFO?
(2021.04.05)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Gyerekkorom óta szeretem a csapatsportokat, és a sok sportmeccs személyes látogatása, illetve a televíziós közvetítések hatására kitaláltam egy új labdajátékot, és a hozzá tartozó szabályrendszert. Azzal a kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy az ilyen jellegű szellemi tulajdonok esetében mi az eljárás? Hogyan kell egy új sportágat bejegyeztetni, a jogokat levédetni? Esetleg nekem kell megalapítanom hozzá az első, a sportág dolgaival foglalkozó szövetséget? Válaszaikat előre is köszönöm! Tisztelettel: H.R.
(2021.03.26)

Kérdés:
Üdvözlöm,
a szellemi termékem nevét szeretném levédetni és az ezzel kapcsolatos teendők után érdeklődnék. Mit és hol kell tennem, hogy levédethessem a nevet?
Köszönöm!
(2021.04.12)

Kérdés:
Üdvözlöm! Olyan ügyben kerestem fel Önöket, hogy bele szeretnék kezdeni egy új vállalkozásba. Ajándék tárgyak nyomtatása, pólókra, bögrékre. Mi a módja annak, hogy híres filmeket és szereplőit meg tudjam jeleníteni az ajándék tárgyakon anélkül hogy bárki tulajdon jogát ezzel megsértsem.
Köszönöm válaszát!
(2021.03.22)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!

Olyan termékeket vásárolnék amin Walt Disney által levédett figurák láthatóak. Nekem mint kereskedőnek kell- a forgalmazáshoz külön engedélyt kérni, vagy elég ha a gyártó rendelkezik ilyen engedéllyel?

Válaszukat előre is köszönöm
(2021.03.29)

Kérdés:
Üdvözlet,

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:

Sértek-e bármilyen szerzői jogot azzal, ha hangfelvételt készítek egy könyvből és ezeket a részleteket megosztom, mint idézet a szerzőtől.

Köszönöm a segítséget!


(2021.03.22)

Kérdés:
Kedves Hölgyem/Uram,

grafikusként dolgozom. Ha egy volt munkahelyemen készítettem egy grafikát/logót, azt felhasználhatom-e a saját weboldalamon hogy azt én készítettem?

Köszönöm!
(2021.03.15)

Kérdés:
uv fényű időkapcsolós autóajtókilincs létezik már?
(2021.03.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék egy kézműves technikát bemutató, szülőkhöz és gyerekekhez szóló könyvhöz magyar népmeséket felhasználni. Pl Benedek Elek által gyűjtött meséket. A kérdésem az, hogy ebben az esetben kell-e jogdíjat fizetni valakinek, és ha igen, kinek.
Válaszukat előre is köszönöm.
(2021.03.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH Csapata!
Szeretném, ha segítenének annak a tisztán látásában, hogy vonatkozik-e a szerzői jogvédelem a tanárként megalkotott egyéni névvel ellátott tanítási Módszertanra vagyis szellemi tulajdonnak minősül-e?
(2021.03.06)

Kérdés:
kitalaltam egy jatekot.hogyan tudnam levedetni.szeretnek egy mintat latni , arra hogy milyen formaban kell megfogalmazni a jatek leirasat stb.
(2021.03.03)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Egy kézműves szappankészítő céget szeretnénk alapítani és Harry Potter témájú szappanokat árulni, továbbá a cégnévben is szerepelne a "Mugli" szó. Honnan kell a jogokat ehhez megszereznünk?
(2021.02.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Szeretnek egy vallakozast nyitni, ahol hataridonaplokat adnek el, kulonbozo temakban. Mint peldaul a Harry Potter. Az interneten fellelheto szuletesi adatokat, konyv kiadasokat, film megjelenes datumat tarsitanam hozza egy egy erdekes informacioval kiegesszitve.
Milyen engedelyre lenne szuksegem?
Udvozlettel

(2021.02.16)

Kérdés:
Tisztelt Cím
Mesekönyvemben illusztrációként megjelennek régi termékek mint például az Impulse dezodor vagy Ultra mosogatószer vagy az Extradol. Illetve régi tárgyak is mint például a rubik kocka,nyuszi motor,trabant,bzmot vonat stb. Régi mesekazetták azok grafikákkal ellátva mint például a Süsü vagy a Vuk.
Kérdésem az lenne hogy mindezekhez szükséges tárgyanként engedélyt kérnem. Valamint ha a sztnh.hu-n nem találok róla információt akkor hova fordulhatok további információért?
Köszönöm válaszukat.
(2021.02.09)

Kérdés:
Üdvözlöm !Érdeklődni szeretnèk.Egy ingyenes lakossági magazint szeretnèk kèszíteni. Szeretnènk megtudni hogy a fantázia nèv amit kitalálltunk lètezik-e már.Hol van lehetősèg utánna járni?Köszönettel Nikoletta
(2021.02.16)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem / Uram!
Olyan kérdésem lenne Ön /Önök felé, hogy az Omsz logója védett - e? Szeretnék saját magam számára gyártatni egy ilyen párnát, de nem szeretném, hogy a gyártónak problémaja legyen emiatt.
Válaszát előre is köszönöm!

(2021.02.13)

Kérdés:
Üdvözlöm
Ásós Attila vagyok lézervágással foglalkozom és szeretnék Walt disney figurákat kivágni,de nem szeretném ha bajom lenne belöle.
Hogyan tudnák rá engedélyt kérni ?Kit kell felkeresek?
Köszönöm
(2021.02.07)

Kérdés:
Jó napot! Egy romantikus regényt szeretnék írni. A kérdésem az lenne, hogy használhatok-e benne markaneveket (mint ők Facebook, Google) ill. valós helyek, utcák nevét? Köszönöm előre is!
(2021.01.26)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,
ha az egyesületünk szeretné az általa (művészeti vezető)létrehozott tánckoreográfiát levédetni, milyen módon teheti meg, illetve milyen feltételeknek kell megfelelni. Milyen anyagi vonzata van?
Köszönettel:
(2021.01.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Lézergravírozással foglalkozó cég vagyunk. Érdeklődni szeretnék, hogy dalszövegből részletet gravírozhatunk- e termékeinkre?
Köszönöm
(2021.01.26)

Kérdés:
Üdvözlöm! Abban kérem a tanácsát, hogy milyen módon lehetséges megjelenő könyvemben mesehősök, filmbeli hősök, ma élő magyar focista nevét említeni jogszerűen. Köszönöm
(2021.01.22)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy jogdíjmentes, régi angol nyelvű könyvek és novellák magyar fordításainak levédetésére van-e lehetőség? Ha igen, mi a teendő?
Kedves válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!
(2021.01.23)

Kérdés:
Jónapot kívánok, azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy a fotbal logokat fel lehete használni saját kereskedelmi célokra?
(2021.01.04)

Kérdés:
Tisztelt címzett!
A profilképemet egy rajzfilm kitalált szereplőjéről szeretném beállítani. Hogyan lehetséges?
(2020.12.20)

Kérdés:
Tisztelt Címzett,
Milyen feltételekkel működik híres emberek, tudósok arcképének felhasználása grafikai elemekben?
(2020.12.08)

Kérdés:
Jó napot kívánok.Kézműveskedéssel szeretnék a közeljövőben foglalkoni,dekor -és motiváló táblákat szeretnék készíteni,és az lenne a kérdesem hogy felhasználhatom e jogsértés nélkül az interneten fellelhető idézeteket,inspiráló üzeneteket,frappáns szövegeket mellyeknek nincs feltüntetve a szerzője .Köszönöm válaszát.
(2020.11.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Japán animációk karkatereit szeretném megjelníteni termékeken (bögre, póló stb.) eladás céljából. Addig eljutottam, hogy a szerzővel kell fel venni a kapcsolatot, viszont nagyon sok esetben nem találtam elérhetőséget az egyes stúdioknak, vagy ha találtam is és írtam nekik többször is nem válaszóltak. Mit tudok tenni ilyen esetben? Van rá esetleg mód, hogy én egy nyilatkozatot teszek megfelelő szervek előtt miként én nem akarom jogtalanul használni a karkatert,de mivel nem tudok kapcsolatba lépni a tulajdonossal így még is elkezdem a termékeket gyártani és minden eladott termék után a bevételből félre teszek egy bizonyos összeget amit a tulajdonos részére biztosítok, amikor elő kerül.
(2020.11.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kézműves vagyok, szeretném a logómat és a márkanevemet levédetni. Ezeket külön kell megtennem, vagy ha olyan logót tervezek, ami tartalmaz egy ábrát és a márkanevet is, akkor az ábra és a márkanév külön is védve lesz? Szeretném, ha a logóban szereplő ábra is védve lenne, vagyis más kézműves nem használhatná fel a saját terméke mintájaként.
Válaszukat köszönöm.
(2020.11.08)

Kérdés:
Üdvözlöm! Egy foci csapat szurkolói logóját terveztük meg , ami teljesen egyedi, ezt szeretném levédetni, hogy véletlenül se másolják , miként tehetem ezt meg? Válaszukat köszönöm.
(2020.10.31)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,
Művészeti felsőfokú tanulmányaim során rajzokat, terveket, modelleket, maketteket kell készítenem. Félévente legalább 30-40 biztosan készül különböző tantárgyakhoz. Hogyan tudom megakadályozni, hogy csoporttársaim ne másolják le az álalam leadott munkákat? Ha már lemásolta, hogy tudom bizonyítani, hogy az én munkám volt az eredeti, én talátam ki, én alkottam meg. Több napi / heti munkaórám van az alkotásaimban, melyeket az osztálytársaim lemásolnak, és beadják (akár kis módosítással, de egyértelműen látható, hogy hasonlítanak a munkák), mint a saját feladatukat...
(2020.11.06)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Olyan kérdésem lenne, hogy a kiadásra készülő könyvem mellé olyan igény is érkezett, hogy a karaktereit pólókon is szívesen látnák. Meg is terveztük a póló design-ját, viszont az érdekelne, hogy szükséges e a levédése? A pólón a logóm is szerepel. Ha van lehetőség a levédésére, akkor mi a teendő? Nem csak egy mintáról lenne szó.

Köszönöm a válaszukat.
(2020.10.30)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Csillagok Háborúja témájú múzeumi kiállítás során a filmből átvett részletek vetítése, és a film zenéjéből történő részletek lejátszása a kiállítás során szabad felhasználás esetkörébe tartozik-e? Amennyiben nem, tudnak-e arról tájékoztatást adni, hogy ki az illetékes, aki kifejezetten a Csillagok Háborúja (Star Wars) kapcsán a szerzői jogok felhasználásáról tájékoztatást tud adni?

Válaszukat előre is köszönöm.
(2020.10.14)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Szakmai oktatáshoz szeretnénk felhasználni szakkönyveket,némelyik 1979-ben íródott.
Hol tudom megnézni, hogy használhatom e oktatáshoz,kifotózással?Továbbíthatom-e az adott részt,ami az oktatáshoz kapcsolódik?Meddig élnek a jogok és ha a szerző már nem él az örökösre automatikusan rászáll a jogvédettség vagy kérvényezni kell?Az örökösön kívűl más is kérvényezheti e jogvédettséget?
(2020.10.11)

Kérdés:
Üdvözlöm,

Webshopon árulok egyedi ajándéktárgyakat, egy konkurens cég elkezdte lopni a termékeimet. Nem a konkrét fizikai termékeket, hanem a terveket, szabásmintákat, de ugye ezek egyedi minták, amiket én terveztem, ezért elég könnyű észrevenni az ilyen lopásokat.

Több tucat termékem képét lopták el, rátettek egy vízjelet, azt gondolván, hogy ettől ez már az ő termékükké válik.

Én a nálam lévő forrásfájlokkal tudom bizonyítani, hogy a termékeket
design-ját én készítettem, de ugye ezt egy ügyes grafikus könnyedén le
tudja másolni.

Van-e erre valamilyen eljárás, amivel lehet védekezni? Érvényesek-e a szerzői jogok az általam így létrehozott termékekre?
Esetleg hivatalos útra terelve a dolgot tisztességtelen üzleti tevékenységnek is tekinthetik az ügyet a hatóság?
Nem célom a pereskedés, ugyanakkor el szeretném érni, hogy a cég levegye a termékeimet az oldaláról.

Előre is köszönöm válaszukat.
(2020.10.01)

Kérdés:
Tisztelt SzTNH!

Azzal a problémával fordulnék Önökhöz,hogy alvállalkozóként több berendezési tárgyat/bútort készítettem egy ismerősöm megbízásából. Ezen tárgyak tervezése/kivitelezése nagyrészt az én feladatom volt. A későbbiekben a kifizetések akadozása,elmaradása miatt megszüntettük az együttműködést. A kérdésem az lenne,hogy az ezidő alatt készült termékekről készített fotókat felhasználhatom-e a saját weboldalamon referenciamunkaként?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2020.09.28)

Kérdés:
Tisztelt Ügyintéző! Disney karaktereket szeretnék kisméretben megfesteni körmökre, díszítő tippekre és online tanfolyamon értékesíteni a technikát. Lehetséges ez vagy kell hozzá engedélyt kérni? Köszönöm!
(2020.08.30)

Kérdés:
Üdvözlöm,

Ruházati márkát alapítanék, a termékekre különbözö grafikákat helyeznék el, melyeket grafikussal terveztetnék, és a kizárólagos korlátlan kereskedelmi használati jogot a grafikustól megvásárolnám. Ezeknek a grafikáknak az alapjául következö témák szolgálnának melyeknek felhasználási jogával kapcsolatban bizonytalan vagyok;

Elhunyt híres (hírhedt) személyek felismerhetö ábrázolásban, mint Pl. Pablo Escobar vagy Al Capone.

Elhunyt híres politikus vagy forradalmár mint Pl Fidel Castro vagy Che Guevara.

Idézetek filmekböl, vagy könyvekböl, esetleg bizonyos embereknek tulajdonított idézetek.

Ha egy fotón, grafikán melynek a használati jogai engem illetnek, felismerhetö es beazonosítható egy autómárka vagy egyéb márka például telefon vagy szeszesital.

Ha egy fotón ugyanezek a termékek márkajelzés nélkül szerepelnek, de felismerhetöek.

Üdvözlettel, K.András
(2020.09.16)

Kérdés:
Kutyakiképzéssel kapcsolatos cég neve lenne olyan, hogy a k9 team szavakat is tartalmazná. Olyan információkat kaptam, hogy ez jogi problémákba ütközik, mivel állítólag a k9 a julius k9 által levédett kifejezés. Igaz ez?
(2020.09.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy autós klubot szeretnék létrehozni, amihez terveztem egy logót. A logóban megjelenő betűtípus készítőjének jogdíjat kell fizetni (a tájékoztató alapján potom 10 kanadai dollárt), ez tiszta sor. A minta, ami körülöleli a feliratot a saját kezem munkája. Milyen úton lehet levédetni a logót, milyen kategória ez, illetve milyen költségekre lehet számítani?
Köszönettel Németh Ádám
(2020.09.23)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Egy webes sport ajándékboltot indítunk, ahol egyedi tervezésű grafikák találhatóak az ajándéktárgyakon. A kérdésem az lenne, hogy engedélyezett-e, ha pl. Disney vagy Marvel figurát rajzolunk meg - például, ahogy Pókember focizik? Szükséges-e valamilyen licensz, vagy egyébb hozzájárulás? Sajnos sehol nem találta eddig megfelelő információt.
Válaszát előre is köszönöm!
(2020.09.21)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Disney illetve más egyéb ismert mesefigurás plüsst szeretnék rendelni egy angliai nagykerből. Szerény tudomásom szerint, ha egy terméket már valaki EU közösségen belül állít elő vagy már forgalmaz és neki van licence engedélye nekem, mint kiskereskedő nem kell licence díjat fizetnem. Kérdésem lenne itt, hogy Anglia még ide tartozik, mint EU gazdasági közösség ? Tehát ha egy angol gyártónak van licence igazolása a disneytől, akkor én nyugodtan forgalmazhatom Magyarországon a termékeit ?

Köszönöm szépen
(2020.09.11)

Kérdés:
Tisztelt Sztnh.
Horgolt mintak tervezesevel foglalkozunk. Egyikunk megtervezte a mintat es egy papurdarabra raieta, issze vissza, amit atkuldott nekem s en azt begepeltem, kiegeszitettem illetve sajat fazisfotokat tettem bele az elkesziteskor igy a minta eladhatova valt, amit a holgy arusit is. De abban a mintakban az en munkam van benne joreszt, hoszen 4-5 oldal papirfecnikbol 15-20 oldalas kiegeszitett mintat csinaltam. Tekintheto e kozos tulajdonnak? Kozos szerzoi jognak? Koszonom a valaszat
(2020.08.19)

Kérdés:
Üdvözlöm, autós logo használati joggal kapcsolatban kérdezném, ha egy kereskedelmi forgalmú termékre felkerül pl. egy autó fotója, amin a logo jól látható, s nincs csak a logo feltüntetve külön, így is engedély köteles? (A rendszám természetesen nem látszik) és a kocsi márkája sem szerepel.Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel.
(2020.08.26)

Kérdés:
Édesapám találmányának szabadalmi oltalma legalább 5 éve lejárt. Ő maga 2 éve elhunyt. Örökségként nem szerepelt a találmány, de minden dokumentáció, és a hozzátartozó tudás a rendelkezésemre áll. Szeretném tovább vinni és megvalósítani.Tudom-e újra szabadalmaztatni a találmányát?
Köszönettel Récsei Gábor
(2020.08.27)

Kérdés:
Jó napot afelől érdeklődnék ha kitalálnék egy saját rajzfilmet és hozzá saját karaktereket készítenék hogy védhetném le?

(2020.08.26)

Kérdés:
Kitaláltam egy irodalmi pályázatot Jelek néven, mely most is fut. De úgy néz ki, hogy a jövőben már rajtamkívül szeretnék megvalósítani ezt, kizárva engem a részvételből. Hogyan lehetne megoldani, hogy név csak az én részvételemmel legyen felhasználható. Milyen költségvonzata lenne ennek. Köszönöm szépen a választ.
(2020.08.18)

Kérdés:
Üdv! Saját kézműves termék (kozmetikum) gyártásába kezdek. Szeretném ha a termékek márka nevet kapnának. A kislányom keresztnevét, IRINA. Kell e ezt valakivel engedélyeztetni? Be kell e jelnetsem valahova? Le kell e védettetnem? Köszönöm a választ
(2020.08.14)

Kérdés:
Jó napot kívánok! Festőművészként Star Wars témájú festményeket szeretnék festeni. Majd azokról posztert nyomtattatni. Kell-e ezt engedélyeztetni és hol? Köszönöm előre is a választ
(2020.07.31)

Kérdés:
Jó napot! Pamut pólókra szeretnék egy török sorozat logóját és annak szereplőit rányomtatni. Kell- e ehhez bármilyen engedély az árusítást megelőzően. A török sorozat neve: Cukur
(2020.07.23)

Kérdés:
Tisztelt hivatal!
Tájékoztatás szeretnék kérni önöktől, hogy egy termékötlet kapcsán milyen lehetőségeim vannak az ötletem levédetésére! Ha az ötletem egy újfajta energiaital amivel egy céget szeretnék felkeresni akkor az önkéntes műnyilatkozatba vétel módomban áll?
Tisztelettel:
B. Szabolcs
(2020.07.06)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem,Uram!
Egy televíziós műsorötletem van.A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet ezt megvédeni oly módon, hogy bemutatást követően az ötlet bizonyíthatóan a tulajdonomat képezze, mást ezáltal engedély nélküli haszonszerzéshez ne segítse.

Köszönöm!

T.Balázs
(2020.07.23)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!
Olyan kérdésem lenne, hogy Játszóház belső falára szeretnék Disney figurákat festetni? Kell-e valamilyen engedély hozzá?
(2020.07.25)

Kérdés:
Üdvözlöm,
Az lenne a kérdésem, hogy ételt le lehet e védetni úgy, hogy külföldön már létezik, de Magyarországon még nem. Milyen osztályba tartozik? Ez egy virsliből készült étel, amihez liszt van használva.
Köszönöm a választ.
(2020.07.19)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Egy gyerekeknek szóló szolgáltatás elnevezésében szeretnénk használni a Disney szót. ütközik - e ez bármi jogi akadályba?

Köszönöm!
(2020.07.21)

Kérdés:
Veresim vannak a poet.hu oldalon, szeretném levédetni! Hogy tehetem???
(2020.07.21)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!

3d puzzle termékeket készítek és szeretném a kínálatot autókkal is kiegészíteni. Az elképzelés, az, hogy az eredeti autót 1:10 arányban méretarányosan lekicsinyítve lehetne összerakni, illetve az autó gyártóját és típusát is szeretném feltüntetni. Jogi megközelítésben lehetséges az értékesítés a gyártóval való egyeztetés és bármilyen szerződéskötés nélkül, vagy meg kell velük állapodnom?

Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel; István

(2020.07.13)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/ Uram!
Autószerelő műhely logoja ként Verdák című rajzfilm egy karakterét szeretném használni. Milyen engedély szükséges a felhasználáshoz?
Köszönöm!
(2020.07.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Régi álmom, hogy nyissak egy szuper méteráru boltot. Nos.Kérdésem az lenne, hogy Disney digitálisan nyomtatott és csak nyomott pl. Mickey egér fej mintás anyagokat is szeretnék árulni. Kell e valahová fordulnom engedélyért,mivel több méterárú boltban is árulnak.
Válaszukat előre is köszönöm
Üdvözlettel: Melcsi
(2020.07.10)

Kérdés:
Tisztel Hölgyem/Uram!

Kézzel készült papír termékeim között szeretnék szerepeltetni Star Wars filmekből szereplőket, amik egyértelműen felismerhetőek, de minden részletében nem megegyezőek! Szabadon alkothatok, vagy jogdíjat kell fizetnem?

Köszönöm válaszukat! Zita
(2020.07.04)

Kérdés:
Verses, rajzos kötetet szeretnék kiadni, hova forduljak?
(2020.06.21)

Kérdés:
Jó napot kívánok! Ha egyéni vállalkozóként bögreket szeretnék értékesíteni saját weblapon saját képpel rápréselve és ezek disney tartalmuak milyen engedély kell hozza?
(2020.06.25)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Szeretnék egy idézetet a kereskedelmi forgalomban lévő termékeimen feltüntetni. Az alább bemásolom a pontos szöveget.
Szükséges ehhez bármilyen engedély vagy megtehetem nyugodtan jogsértés nélkül?

"Health is not everything. But without health everything is nothing." - Arthur Schopenhauer
1788. február 22. — 1860. szeptember 21.

Előre is köszönöm.
(2020.06.16)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudok egy szolgáltatással kapcsolatos ötletet levédetni, illetve hogyan tudom meg, hogy esetleg ez, vagy hasonló ötlet le van-e már védve Magyarországon? Internetes keresésem alapján külföldön volt már az ötletemhez hasonló próbálkozás, de aztán nem terjedt el széles körben, itt Magyarországon pedig egyáltalán nem. Ettől függetlenül talán már más levédhette az ötletet, ezt szeretném megtudni. Köszönöm szépen a válaszukat.
(2020.06.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Régi retro mesefigurákat horgolok a szabadidőmben. Ezeket a mesék képei alapján készítem. Szeretném megtudni van-e ezeknek jogdíja, vagy valamilyen fizetési kötelezettség, ha esetleg értékesíteni szeretném a figurát, vagy annak leírását.
Pl. Manőcska, Mazsola, Süsü, Dr. bubó, Frakk stb.

Válaszukat előre is köszönöm.
Breierné
(2020.06.04)

Kérdés:
Üdvözletem! Kézművességgel foglalkozom. Kért valaki tőlem egy Yodát. Az lenne a kérdésem hogy ha megcsinálom akkor jogdíjfizetési kötelezettségem van e? Köszönöm szépen.
(2020.05.29)

Kérdés:
Üdvözletem
Elméletben kitaláltam egy eszközt ami hasznos lehet az életben, viszont mielőtt felvenném a kapcsolatot gyárakkal illetve cégekkel előtte elég ha szellemi tulajdonként védetem le ?
Köszönöm előre is válaszukat
(2020.05.18)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Szeretnék az angol Build a Bear koncepcióhoz hasonlóan terméket gyártani, de nem találok sehol információt arról, hogy jogot sért-e.

Köszönettel,
L. Zsaklin
(2020.05.09)

Kérdés:
Üdvözlöm.
Én ékszereket szeretnék levédetni. Ez, hogy lehetséges? Minden terméket külön? Ebben az esetben egy kicsit módosítanak rajta és forgalomba hozhatnak hasonló terméket? Vagy mivel ez egy speciális ékszer nem magát a terméket hanem mint szellemi tulajdon védetem le? Előre is köszönöm a segítségüket. Sara
(2020.05.14)

Kérdés:
Üdvözletem !
Azt szeretném kérdezni hogy aforizmákat lehet-e
levédetni, magamévá tenni ? ☺ Köszi
(2020.04.24)

Kérdés:
Érdeklődnék, hogy mikor járnak le egy adott zenemű jogdíjai?

Ha egy 200 éves zeneművet lejátszok zongorán, és felrakom a weboldalamra, akkor az jogilag szabályos?

Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!
(2020.04.17)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Mozifilmek és a hozzájuk kapcsolódó publikus adatokat (szereplők neve, film évszáma, típusa stb) alapul véve szeretnék kártyajátékot forgalomba hozni, saját grafikával. Kérdésem, hogy szükséges-e bármilyen engedély ehhez, sért-e jogokat? Válaszukat előre is köszönöm!
(2020.03.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH.

Új műszaki találmány oltalom alá helyezésében kérem segitségüket. Konkrétan az eljárási folyamatra van szükségönk.
Ha jól tudom a szabadalmaztatás előtt már védelem alá lehet helyezni a fejlesztést, ami nagyon szükségszerűnek tűnik, hiszen a fejlesztés ezen szakaszában már a feltalálók további szereplőket kell, hogy bevonjanak a fejlesztési munkába.
köszönettel. Wtdc.

(2020.03.18)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem, Uram!
Szeretnék légömböket nagykereskedőként forgalmazni. Már lenne is beszerzési források, (kínai gyártó) de nem vagyok tisztában azzal, hogy a Disney mese hősóöket ábrázoló léggömbök forgalmazásához milyen engedélyre lenne szükségem, és azt hol tudom beszerezni. Illétve ennek mi a költsége. Ebben kérek segítséget.
(2020.03.01)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal
Amennyiben van egy sajat márka, de de ez nincs védjegy oltalom alatt, akkor ettől függetlenül a logónál fentüntethetem-e a bekarikázott R betűt?
Válasziukat előre is köszönöm!
(2020.03.03)

Kérdés:
Üdvözletem

A következő a kérdésem. Játékgyártás esetén sért e jogot, játékfigurákat készítése filmsztárok, sportolók, politikusok, történelmi személyek arcmásának felhasználásával?
(2020.02.07)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Látványterveket, grafikai munkákat készítek ügyfeleimnek. Az a kérdésem, hogy ezeknek az általam létrehozott képeknek a céges facebook oldalamon való publikálását megtilthatják-e az ügyfeleim?
Válaszukat előre is köszönöm.
(2020.01.31)

Kérdés:
Androidra fejlesztek egy társasjátékot. Hasonlít, a Ludo (Ki nevet a végén) játékhoz, de számos ponton eltér tőle.
Hol tudok utánanézni hogy a Ludo név jogvédett, vagy szabadon felhasználható. Illetve ha jogvédett, ki a tulajdonos,és milyen feltételei vannak, ha a játék elnevezésében is szeretném használni.
(2020.02.07)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretném megkérdezni, hogy ha egy adott filmből/ videójátékból rajzolok le szereplőket, helyszíneket vagy tárgyakat, és ezeket a rajzokat nem használom bevételszerzésre, akkor az teljesen legális? Vagy törvénybe ütközik ezen karakterek lerajzolása is?
(2020.01.23)

Kérdés:
Jò napot kìvànok! az én Weboldalam 90% Fotoit kimäsolta egy mäsik Vällalkozo és a neten nyilvänosan meg talälhato.
mi a teedndöm ilyenkor? irhatok neki egy szämlät vagy keressek fel egy Ügyvédet ez ügyben? az én oldalam Sväjci a Tolvajé Magyar!
Köszönettel
(2020.01.19)

Kérdés:
Jò napot kìvànok! Sajàt festményeim védelme érdekelne mielôtt a nyilvànossàg elôtt publikàlnàm ôket. Mennyibe kerül egy képnek a levédése? Egy sajàt logòt és mûvésznevet is szeretnék levédeni, milyen àrakra szàmìthatok? Köszönettel az informàciòkat, Bernadette
(2019.11.26)

Kérdés:
Tisztelt Hivatali Ügyintéző
Europán belüli országtól ( internetes weboldal ) vásárolnék NIKON, ADIDAS CHANEL markanévvel elátott termékeket a kérdésem az lenne ezt Magyarországon vagy az Eun belül-kívül internetes webáruházzal eladhatom
Válaszukat előre is köszönettel Szilágyi Ágnes
(2019.11.12)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretnék egy általam összeállított 19. századi receptgyűjteményt,recept kártyák formájában nyomtattatni később forgalmazni.
Léteznek hasonló kártyák mind más és más recepteket, esetleg képeket tartalmaznak.
Azzal az egyedi grafikával és névvel,abban a formában,olyan összeállításban ahogy én megálmodtam ezeket a kártyákat,le tudom e valamilyen formában védetni?

(2019.11.13)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Cégünk kereskedelemmel foglalkozik, de van pár termékünk, mely saját márkanévvel ellátott. Ezt a márkanevet szeretnénk oltalom alá helyezni. Első körben Magyarországon védetnénk le. Ha a márkanév több termékkört is magába foglal, több termékosztályba is besorolható, akkor a bejelentési eljárás során hogyan kell eljárni?
Segítségüket előre is köszönöm!
(2019.11.06)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Egy ismerősöm elkérte a rajzaimat és a leprogramozott alkatrészeinek pentdriven.A tudtom nélkül elkezdte gyártani egy céggel.Tudok-e tenni valamit ezzel kapcsolatban,hogy ne folytassa tovább az alkatrészek gyártását az engedélyek nélkül,illetve kártérítést kérhetek-e jogi úton,mert már vagy két éve gyártatja a tudtom nélkül.A pendrive nála van,de azt is megtudtam hogy kivel gyártatja le az alkatrészeket.
(2019.11.02)

Kérdés:
Üdvözlöm Önöket!
Magánvállalkozást fogok indítani, baba és gyermekruhák varrásával, illetve ezek forgalmazásával szeretnék foglalkozni. Nagy a kereslet a Disney mintás anyagokból varrt ruhácskákra is.
A kérdésem az lenne, hogy van-e rá lehetőség hogy engedélyt kapok rá, illetve hogy hol kapok ezek gyártására és forgalmazására engedélyt.
Válaszukat előre is köszönöm
Barta Éva
(2019.11.04)

Kérdés:
Tiszelt hivatal!

Szeretnék érdeklődni hogy egy márka logót és nevet hol és milyen áron lehet levédetni? Valamint szeretnék érdeklődni hogy festmények ruhákon való ábrázálósához milyen lépéseket kell megtenni /vagy esetleg milyen módosítást és szerkesztést kell rajta végezni hogy legálisan lehessen árusítani a ruhákat.

Segítségüket előre is köszönöm!


(2019.09.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy kulcstartó páron szeretném megjeleníteni a Star wars két szereplőjét, kiskereskedelmi forgalomba kerülne a termék. Van-e erre lehetőség? Ha igen, milyen feltételekkel? Válaszukat előre is köszönöm!
(2019.10.15)

Kérdés:
Tisztelt címzett!

Szeretnék érdeklődni, hogy a szavaknak hol tudok utánanézni? A Hibrid szót szeretnénk használni egy termékünk elnevezésénél.

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Márta
(2019.08.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Saját kézzel készített Harry Potteres varázspálcákat szeretnék árusítani. Az lenne a kérdésem, hogy mi a teendő, hogy ez teljes mértékben legális legyen.
Várom válaszát.
Ádám
(2019.08.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Készítettem egy 3D tervet egy konyhai felszerelésről, amit a későbbiekben le szeretnék gyártatni és forgalmazni.
Eme felszerelés terveiről már vannak mentéseim, amelyek bizonyítják hogy én terveztem ezt a formájú dolgot egy szoftverrel.
A kérdésem, hogy szükséges-e levédetnem még valahogyan, ha azt szeretném, hogy a későbbiekben, pl. ha a fröccsöntéshez szerszám készül és egy másik céggel gyártatom le a terméket, vagy ha már a késztermék forgalmazása megtörténik, ne másolhassa le más az ötletemet, és a szerzői/alkotói jogok az enyémek maradjanak.
Milyen lépésekkel védhetem meg ezt a fajta szellemi tulajdonú ötletemet, termékemet?

Köszönöm a válaszukat!
(2019.08.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Football címeres órákat szeretnék készíteni, különböző klub csapatok címereivel. Ezeket később értékesíteni szeretném. Az iránt érdeklődöm, hogy ez ebben a formában jogszabályba ütközik-e?

Köszönöm a válaszukat előre is!
(2019.07.18)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Tájékoztatást szeretnék kérni, arra vonatkozóan hogy milyen módon lehetséges, levédetni egy eseményt.Az eseményt, a következőképp tudnám meghatározni: üzleti esemény/ szakemberek találkozója egy bizonyos témakörben.
Válaszukat előre is köszönöm. Köszönettel és üdvözlettel, Pap Melinda
(2019.06.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretnénk csinálni egy olyan szolgáltatást webáruházunkban, mely segít eldönteni az ügyfélnek, hogy melyik termék illik hozzá leginkább. Ennek kapcsán szeretnénk számos egyéb kérdés mellett feltenni egy olyan kérdést, hogy melyik Marvel karakternek feleltetné meg magát a kitöltő és a válasz lehetőségeket a karakterek képeivel illusztrálnánk. Tehát közvetlenül bevételt nem realizálnánk a karakterek megjelenítéséből.
A fent leírtakat megtehetjük, vagy engedélyt kell rá kérnünk?
Előre is köszönöm a tájékoztatást!
(2019.05.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

Segítségüket kérném, hogy céges családi nap szervezése esetében (amelyet csak dolgozók, volt dolgozók és családtagok, díjmentesen látogathatnak) készíthetünk-e olyan plakátot amelyen valamely rajzfilm karakterei szerepelnek. (Minyons)

Köszönettel:
Krisztián
(2019.04.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődöm, hogy Disney-figurák és a jellegzetes Disney-írásmód (betűtípus) ballagó osztály iskolai tablóján történő felhasználása jogszerű-e, és ha igen, milyen formában valósulhat meg (meg kell-e jelölni a forrást például?)

Válaszukat előre is köszönöm:

István
(2019.04.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!
Ruha gyártásával foglalkozom, olyan kérdésben szeretném a segítségüket kérni ,disny nyomott pólókat szeretnék gyártani,találtam egy oldalt ahol egyes disney képeket,licencet meg lehet vásárolni.
https://www.dreamstime.com/disney-vector-illustration-mickey-mouse-isolated-white-background-face-who-laughs-closeup-colored-character-smiles-big-image134953070
Amennyiben megvásárolom használhatom e pólók gyártásához?
Előre is köszönöm.
(2019.05.13)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy a Disney szót lehet-e használni facebook csoport vagy oldal nevében. Disney név ilyen használata az szabályozott-e, illetve borítóképnek használható-e bármilyen Disney karakter, vagy kötött-e valamilyen engedélyhez a használata.
Előre is köszönöm a tájékoztatást.

(2019.04.27)

Kérdés:
ÜDV! Szeretnék érdeklődni hogy egy 2D platform játék levédése mennyibe kerül? Ha Magyarországon és Amerikában is szeretném hogy védve legyen. Illetve hol tudnám megnėzni hogy mi számít copyright-nak? Mert nem tudom hogy ha hasonló az baj vagy csak ha teljesen úgy néz ki.
Köszönöm szépen a segítséget!
(2019.04.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Arc- és dekoltázsvédő párnákat szeretnenk varrni tanitvanyaim ellátására de találtunk egy céget aki ilyet már vedjeggyel árusít. Mi más anyagból, és picit más formában szeretnénk, tehát nem lekoppintani, vagy másolni szeretnénk,de nyilván nem tudjuk teljesen más formában mivel az arc és a dekoltazs formája adott, Honnan tudhatjuk meg hogy a védjegyen kívül,le van-e védve?
(2019.04.07)

Kérdés:
Üdv!

Egy bulisorozatot, és annak tematikus bulijait(ötletét) szeretném levédeni.
Hogyan lehetséges?
Milyen költségekkel jár?
Előre is köszönöm
(2019.03.01)

Kérdés:
Sok oldalon megnéztem mar, de nem találtam egyértelmű választ a kérdésemre, ami a következő lenne:
Lehet e idézetet felhasználni üzleti célra? Természetesen úgy, hogy feltüntetem a írót. Mindezt bögrére, képeslapra... Stb. szeretném felhasználni, amiket eladnék.
Előre is köszönöm válaszukat.
(2019.01.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!

Abban szeretném kérni a segítséget kihez kell fordulni ha licenszelt képeket rajzokat szeretnék kereskedelmi célokra felhasználni.
Pl egy Disney figurát akarok felhasználni, Magyarországon. Akkor a magyar márkavédelmi "lehet nem jót írok" tölük kell kéni engedélyt, vagy a Amerika esetleg Angol "védelmi hitaltól" kell kérni engedélyt.?
Előre is köszönöm a választ.
Üdvözlettel:
Dávid János
(2019.03.07)

Kérdés:
Szép napot,

RC (távirányítású) modell autókhoz szeretnénk karosszériákat gyártani és ezeket a nemzetközi piacon értékesíteni (Range Rover, Porsche, stb. márkák autói).

A kérdés, hogy megtehetjük-e ezt a márka hozzájárulása nélkül? Mi a szabályozás ezzel kapcsolatban? Ha nem, akkor hogyan lehet licenszelni a karosszériákat a márkákkal? A picon sok olyan termék van, amit csak úgy gyártanak, mindenféle licensz nélkül, de vannak, amelyeknél jelzi a gyártó, hogy "Officially Licensed by ...".

Várom szíves segítségüket.
(2019.01.25)

Kérdés:
Tisztelt cím!

Elkezdtem verseket írni , bár 3 versemet is elvitték, de volt aki lefotózta. Szeretném levédetni ezért a verseimet. Már elég sok van belőle. Piszkozatban neki kezdtem egy történetnek is. Majd azt is szeretném levédetni. Ez hogyan történik? Várom válaszukat.
Nübl Viktória
(2019.02.01)

Kérdés:
Forgalomban kapható logikai és társas játékok óriás formában való előállításához kell-e engedély?
(2019.01.22)

Kérdés:
Kedves Hölgyem, Uram!

Egy rendezvénysorozat két szóból álló nevét levédeni. Példa: Disco Party
Milyen lehetőségeim vannak?
Köszönöm szépen

(2019.01.22)

Kérdés:
Üdv!

Egy kisebb művelődési ház technikusa vagy, és a grafikai munkákat is én végzem el.
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy a Walt Disney által megteremtett Micimackó és barátai figurákat lehet-e felhasználni plakátokon. Márciusban lesz nálunk egy előadás, de nem vagyok benne biztos, hogy így fel lehet ezeket a rajzfilm figurákat tenni, és nagyobb szupermarketben ezzel reklámozni.
Várom válaszukat
Köszönettel
Sütő Lajos
(2019.01.11)

Kérdés:
Hosszas utánajárás után sem kaptam választ a kérdésemre, ezért is fordulok önökhöz.
Könyves, filmes gyertyákat szeretnék készíteni, az lenne a kérdésem, hogy a szavakat, neveket, kifejezéseket, amik könyvekben és filmekben vannak szabadon felhasználhatom e vagy sem.
Pl: Teszlek, Griffendél, Hollóhát...stb. Ezek a Harry Potter könyvekben és filmekben szerepelnek.
Előre is köszönöm válszukat.
(2019.01.18)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi a menete egy ital szlogen levédésének?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Arany Ferenc
(2018.12.17)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Egy most induló vállalkozással kapcsolatban lenne szükségünk segítségre. A terv kézzel készített ékszerek, bögrék kanalak készitése. Felhasználható e például ezekhez a szuperhős karakterek? Mese hősök? Stb ilyen ismert formák?

Előre is köszönöm a segítséget!
(2018.11.23)

Kérdés:
Igen tisztelt Hivatal!

Abban kérném a segítségüket milyen megelőző lépéseket érdemes megtennem vagy előkészítenem ha egy ötletet szeretnék megvalósítatni szakemberekkel, de már ebben a fázisban is a sok ember bevonása miatt fenn áll a veszélye az ötlet eltulajdonításának. Nem egészen tudom elképzelni a mindenkivel való titok tartási szerződést. Magánszemély lévén.

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel

B.Máté
(2018.11.21)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

az alábbi kérdésben szeretném szakértői segítségüket kérni.

Hosszas keresgélés után sem tudtam dűlőre jutni a következő kérdésben. Ha úgy használok fel dekorációhoz valamilyen képet vagy ismert karaktert ha megváltoztatom, grafikailag átrajzolva, módosítom színben stb., akkor mi a határ ahol már nem számít jogtalannak a használata. Tegyük fel, ha egy zöld napszemüveges micimackó karaktert ábrázolok, gumilabdával a kezében. Elnézést a komolytalan példáért, csak illusztratív jelleggel írtam.

Köszönet a választért előre is !

(2018.10.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Póló nyomtatással szeretnék foglalkozni. A kérdésem a következő. a pólókon városi nevezetességek lennének nyomtatva pl.: Templon,Vár,Iskola főként épületek és utca kép, ilyen fajta képeket lehet e értékesíteni, vagy ezekhez külön engedély kell kérnem. Válaszunk előre is Köszönöm.
(2018.10.18)

Kérdés:
Üdvözlöm,

Régóta grafikával foglalkozom és grafikus vállalkozásom is van.
Olyan kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy van kialakulóban saját márka ötletem. Amit teljes mértékben mindent én csináltam meg az animációkat a betűtípusokat és minden jelet és póló tervet én alkottam meg. Az volna a kérdésem, hogy ennek a levédése mennyire szükséges? Ha enyémek a szerzői jogok és én alkottam meg őket.
Előre is köszönöm segítségét!
(2018.10.06)

Kérdés:
Egy filmrendezotol idezett mondatot tervezunk megjeleniteni egy nemsokara piacra kerulo termeken. Az idezet eltavolithato, papir sleeve-kent kerulne a fuzetre. Mindenkepp engedelykoteles az idezet megjelentetese? Van esetleg olyan megoldas, ami ez alol kivetelt kepez? Koszonom!
(2018.09.17)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

az alábbi kérdésben szeretném szakértői segítségüket kérni.

Munkahelyemen kidolgoztam egy szabályrendszert, egy könyvnyi anyagot (leírtam, tehát megfogható formában van) arról, hogyan is kell működnie a cégnek; mindent részletesen.

A szabályok egy része vagy szokásjog alapján volt meg szóban, vagy egy-egy e-mailben a szabályok másik részét én hoztam (ezeket már írásban rögzítettem).

Az egészet (a meglévő és az általam alkotott részeket) logikai sorrendbe szedtem, tartalmilag és formailag is kialakítottam a struktúráját és a saját szabályaimat is beillesztettem a meglévők közé.

Kérdésem, hogy megilleti-e a szellemi termékemet a szerzői jogi védelem, illetve amennyiben igen, hogyan tudom úgy érvényesíteni efölötti jogaimat (pl.levédetni), hogy az jogdíj ellenében használható legyen?

Válaszukat előre is köszönöm!

(2018.09.07)

Kérdés:
Van a piacon egy ceg, akik babavaro box-okat keszitenek, viragokat tesznek bele viragformajura tekert babaruhakkal. Ezt masnikkal diszitik. A kerdes, hogy egy ilyen szellemi otlet levedheto-e, illetve honnan tudom, hogy levedtek-e. Mas diszitessel, koncepcioval, mas korosztalynak keszitve ilyen kreativ termeket en is forgalmazhatok a weben? Hasonlo termekek mar kulfoldon leteznek. Mi szamit hasonlosagnak? Ha elter a doboz merete, a szinek, a babaruhak, a dekoranyagok, ha maskepp kotom at masnival akkor az mar nem masolas igaz? Koszonom a valaszt elore is!
(2018.09.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Olvastam jónéhány kérdést és az azokra adott válaszokat. Az a kérdés merült fel bennem, hogy a közösségi oldalakon szabadon osztahtók-e fotók, idézetek, zenék...Köszönöm.
(2018.07.24)

Kérdés:
üdv. az lenne a kérdésem nekem van egy interneten használható szoftverem (webadmin)
ez a felhasználóim kezelhetik a játékszervereket, az a lényeg hogy a valós feljlesztőjének nincs papírja és lincese kulcsa se és nem tudja bizonyitani hogy valóban az ő fejlesztése,én megtehetem azt hogy én levédem magamnak mint szellemi tulajdont?
(2018.07.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha egyéni vállalkozóként vásárolnék viszonteladótól disney termékeket akkor elég ha onnan tudok számlát kérni vagy kellene hozzá külön valamiféle engedély is? Segítségüket előre is meg köszönöm!
(2018.07.25)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Azzal a többrétű kérdéssel fordulok Önökhöz, miszerint pár hónapon belül szeretnénk a feleségemmel beindítani egy pékséget és a tervezett cég logó-ban szeretnénk 3 a Flintstones család rajzfilmből ismert karaktert szerepeltetni. Nem főként a két főszereplő karakterére gondoltunk, hanem mellékszereplőkre igazából, bár ez nem tudom mennyire befolyásolja a felvetődő és ehhez kapcsolódó kérdéseket.
Mégpedig, hogy pontosan kihez is kell fordulnunk ebben az esetben(van-e Magyarországon képviselete a Hanna-Barbera rajzfilmstúdiónak, esetleg az anyavállalat Warner Bros-nak?), milyen engedélyeket kell beszereznünk és milyen jogdíj fizetési kötelezettségünk keletkezik, egyáltalán keletkezik-e bármiféle, ha a karaktereket kicsit megváltoztatva, egyiket nem is egész alakban ábrázolva de felismerhetően, a másik kettőnél pedig a kezükben lévő rajzfilmből jól ismert tárgyakat péksüteményekre kicserélve teljes alakban, a fejükön pék sapkával jelennek meg a logó-ban?
Ezt a logó-t később a pékárukat kiszállító autóink oldalán és motorháztetején, a pékség bejárata fölött cégtáblaként, a kenyerekre nyomtatott címkéken, valamint online hirdetési felületeken(pl.:Facebook, saját weboldal létrehozása a pékség nevével, stb.), a boltban az alkalmazottak pólóin, névjegykártyákon, egyéb tárgyakon, golyóstollakon, szalvétákon, kenyeres zacskókon, stb. egyaránt szeretnénk majd lehetőleg felhasználni.
A logó-hoz természetesen tartozik egy újragondolt és kitalált pékségnév is, mely kicsit visszautal és tulajdonképpen jelzi, hogy a szóban forgó rajzfilmből némileg átemelt, de lerövidített és újra alkotott, valamint a saját családnevünket is "belecsempészett" "szlogen"-ről volna szó!
Kérdésem tehát, milyen irányba és milyen úton kell elindulnunk ez ügyben, hogy minden működéshez szükséges dokumentum a kezünkben és rendben is legyen, ill. ne legyen belőle később sem jogvita sem sérelemdíjfizetési vagy bármi egyéb kötelezettségünk?
Mi történik abban az esetben, ha később más karaktereket is szeretnénk a rajzfilmből egyes tárgyakon vagy hirdetési felületeken szerepeltetni?
Valamint az újragondolt pékségnevet le kell-e védetnünk vagy elegendő csupán az alapító okiratba foglalni?
Kapcsolódik még a kérdés, hogy ha olyan kézműves termékeket találunk ki és kezdünk el gyártani, melyek alakja, színe és formája is hasonlít a rajzfilmben szereplő karakterekre, valamint a rajzfilmben is elhangzó fantázia neveket adva egyes termékeknek, mint pl.: lávakövi pizza, vagy egyéb elnevezések, akkor ezekre milyen jogszabály vonatkozik, esetleg levédhetőek-e saját szellemi termék kapcsán akár a termékek, akár az elnevezések a későbbiekben?
Válaszukat előre is köszönöm szépen!
(2018.07.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Egyéni vállalkozóként tervezem, hogy illatos gyertyákat készítenék, amiket valamilyen könyv vagy film inspirálna. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben milyen jogi lépéseket kell megtenni ahhoz, hogy ez legális keretek között működhessen? Például a Harry Potter, A Gyűrűk Ura, Trónok Harca által inspirált termékek elnevezésénél milyen jogi akadályok merülhetnek fel? Olyan terméknevekre gondolok, amelyek valamely helyszín, szereplő, vagy egyedi megnevezésű tárgy neveit tartalmazzák.
Kézműves, nagyon kis mennyiségben előállított termékekről lenne szó. Olyasmi lenne a konkrét elképzelés, hogy például egy zöld színű gyertyán szerepelne a mardekár név és egy ezüst színű címke.
Köszönöm a választ!

(2018.06.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Lefoglaltam egy domain nevet és megalkottam hozzá egy eddig senki által nem használt hashtaget is, amit a különböző közösségi oldalakon szeretnék használni. Lehetséges-e ezt a hashtaget bármilyen módon levédetni, hogy csak az általam engedélyezett esetekben legyen használható? Válaszukat előre is köszönöm!
(2018.06.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretnénk zenekarunk nevét levédetni. Érdeklődnék, hogy mit kell ez ügyben tennünk, és milyen költségekkel jár, valamint hogyan tudható meg, hogy nincs-e a zenekar neve - esetleg korábban - ezen a néven már levédve. Ha a zenekar három tagú, de csak két tag fizetné a levédetési költségeket, akkor a fizető két tag kizárólagos tulajdona lesz-e a név ? Kérem szépen lépésről lépésre leírni hogy hogyan kezdjük el a név levédését, milyen iratokat, adatokat kell benyújtani, és hova. Érdeklődnék még hogy a név levédetése mennyi időt vesz igénybe, és ha azt megkezdjük időközben nem lesz -e másnak lehetősége ugyanezen név levédésének megkezdhetősége. Előre is köszönöm szíves válaszukat!
(2018.05.22)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Ha szeretnék pólókra nyomtatni hírességekről készült képeket és tőlük származó idézetet ráírni a termékre, majd ezt eladni, akkor erre milyen megoldások lehetnek, hogy ne használjak illegálisan se arcot, se bármilyen szellemi tulajdont?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2018.05.29)

Kérdés:
Kedves Hivatal,
Érdeklődni szeretnék, hogy kell e jogdíjat fizetni, ha egy híres ember idézetét arcképével közöljük? (céges profilon, social media felületen) pl: facebookon Steve Jobs idézet, arcképével. Válaszukat köszönöm!
(2018.06.01)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Decoupage technikával, azaz szalvéták felhasználásával dekorálok használati tárgyakat és azokat értékesítem. Használhatok-e pl Disney mintás szalvétát is ehhez? A szalvéta terjesztői, készítői "lerendezték" a szerzői jogokat? Ha nem, akkor hogyan tudom eldönteni, hogy egy szalvéta használható-e alkotáshoz vagy sem?
(2018.05.25)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy kreatív ajtótáblát kezdtünk gyártani, amelyre a családtagok összeválogathatók. Saját magunk terveztük a figurákat , a formát a kisállatokat, mindent.
Az Artisan Produktum jelezte nekünk, hogy az ötletet levédették. Honnan tudhatom meg, hogy ez igaz-e? Nem lehet, hogy csak a figuráikat védették le?
(2018.05.10)

Kérdés:
Tisztelt,Hivatal!


Kitaláltunk Konduktor feleségemmel egy sportot mozgáskorlátozottak számára.Az alapot egy már meglévő és elég népszerű sport adta.Tervezzük a gyakorlatban kipróbálni,de szeretnénk egyben népszerűsíteni is.Levédetni vagy más formális védelmet nem haszonszerzésből,kizárólagosságból kérnénk,pusztán elővigyázatból.Utmutatását előre is köszönöm.


Tisztelettel és Köszönettel!
(2018.05.15)

Kérdés:
Szeretném megtudni, hogy Barcsay Jenő festőművész, illetve a Barcsay név használatát ki negedélyezheti.
(2018.04.13)

Kérdés:
Érdeklődessel lennék !!Péter Szabó Szilvia Ébredő címmel kiadott egy albumot!!Szeretnék pólót készíteni ezzel a felirattal ""Én is #Ébredő vagyok""",megtehetjük e??Köszönöm !!
(2018.04.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kórusunk, ami egy amatőr kórus több éve működik és használja a nevét. Az elmúlt napokban kórusvezetőnket megkereste egy másik kórus, ami szintén ugyanazon a néven működik, mint mi. A másik kórusnak van egy ilyen néven bejegyzett alapítványa is, és az ő történetük korábbra datálódik.
A két kórus az elmúlt években nem tudott egymásról, így gond nélkül működtek egymás mellett (Budapest más-más kerületében).
Most az alapítvánnyal rendelkező kórus megfenyegette az amatőr társaságot névhasználati perrel. Van erre lehetőségük? Mit tegyen az amatőr társaság? A helyzet valószínűleg nem egyedi, hiszen több művészeti együttes is működik hazánkban ugyanazzal a névvel. Válaszukat előre is köszönöm.



(2018.04.13)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy ütközik-e bármilyen jogi akadályba, ha internetről letöltött képet szeretnék kinyomtattatni piszter tapétának? Saját lakásomban kívánom elhelyezni dekorációként.
Válaszukat előre is köszönöm!


(2018.04.05)

Kérdés:
Tisztel olvaso, fel lehet hasznalni Zürich varos cimeret ruhakon mint kep ( Stadt Zürich wappen)? Vagy Svajc logojat? Vagy engedelyt kell kerni a varostol? Elore is koszonom a valaszt.
(2018.04.06)

Kérdés:
Tisztel Hivatal,

szeretnem megtudni, hogy egy konkret termek, a fülmelegitő sapka, áll-e valamilyen oltalom alatt? Több gyarto is gyartja Magyarorszagon.

Köszönettel Zsuzsanna
(2018.04.07)

Kérdés:
Udv
Kerdesem az lenne hogy marvel dc stilusu rendezveny termet szeretnek max 10 fő egyszere
Terem ugy nezne ki foto tapeta babuk a polcon poszteerek es hasonlo
Ha nem eladom oket csak hangulat festes celjabol van
Arra kell valamit kerni?

Valaszat elore is koszonom
(2018.03.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kérdésem a következő lenne:

Az iskolai dolgozatot készítő pedagógus tekintheti-e szellemi termékének az elkészített dolgozatot?

Válaszukat köszönöm

Péter
(2018.03.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha egy cég logoját letöltöm majd azt pólóra nyomtatom, kizárólag személyes használatra, nem eladási/kereskedelmi célzattal, azzal sértek-e meg bármilyen törvényt?

Van-e "fair-use" ilyen esetekben, vagy mindenképpen meg kellene keresnem az adott céget, hogy hozzájárulnak-e?

Előre is köszönöm a választ.
(2018.03.26)

Kérdés:
Üdvözletem!
Az lenne a kérdésem, hogy ha egy filmet (jogszerűen) letöltök, azt csak én magam nézhetem meg, vagy a szabad felhasználás arra is kiterjed, hogy az iskolai osztályomnak lejátszam/együtt nézzük?
Előre is köszönöm a választ!
(2018.03.09)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék érdeklődni, hogy amennyiben az oktatóközpont egyik termét egy híres emberről - jelen esetben Rubik Ernőről - szeretnék elnevezni, kell-e engedély, és ha igen kitől, kihez fordulhatunk a név feltüntetése érdekében? Válaszukat előre is köszönöm.
(2018.03.06)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Abban szeretnék segítséget kérni,ha kézművesként Disney figurás párnákat készítek kis tételben akkor is kell engedély a tulajdonostól?
Nem forgalom függő az engedély kérése?
1db elkészített párna után is büntethetnek?
Ki ellenőriz és ki büntethet meg ezért?
Válaszukat köszönöm!
(2018.02.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
A kérdésem a következő lenne: egyedi kézműves termékeket késszítek, és arra készülök, hogy külföldi zenekarok logóival díszített medálokat készítsek, amiket egy olyan üzletnek készülök rendszeresen eladni, viszont eladás céljából, ami rendelkezik a készülő zenekari logók engedélyével, tegát forgalmazhatja őket az üzletében. Tehát én lényegében egy gyártó lennék(beszállító) és kizárólag a fent említett üzletnek értékesíteném ezeket. A kérdés az, hogy kell-e rendelkeznem ehhez a tevékenységhez nekem is engedéllyel a felhasználni kívánt logók tulajdonosától, tehát kell nekes is jogdíjat fizetnem, ha én csak a megbízó üzlet kérésére csinálom neki ezeket..
Válaszukat előre is köszönöm!
(2018.02.21)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Ismert irodalmi alkotásokból hangoskönyveket szeretnék készíteni, amit feltennék a You Tube-ra. Nem jövedelemszerzési céllal, csak hobbiból pl vakoknak, időseknek.
De pl. Tamási Áron 1966-ban hunyt el.
Kell jogdíjat fizetnem érte?
Válaszukat köszönöm
(2018.02.24)

Kérdés:
Mélyen tisztelt Hivatal,

az elmúlt időben kitaláltam egy szlogent, amit idézetként szeretnék levédetni. Emellett azonban szeretném a köznyelvben közmondásként is visszahallani. Azt szeretném, amennyiben valaki, aki használja a közmondásomat, rákeres az inteneten ott legyen a nevem mellett és tudják az emberek, hogy én vagyok a kitalálója.
Lenne erre esetleg mód?

Előre is köszönöm válaszukat!
(2018.01.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődni szeretnénk, hogy amennyiben kiskereskedőként szeretnénk licence termékeket értékesíteni (pl.:Star Wars, Marvel), szükséges-e valahol bejelenteni? A nagykereskedés oldalán a kiválasztott termékek eredeti licence termékekként vannak feltüntetve.
(2018.02.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Vállalkozást készülünk indítani. Varrni szeretnénk különböző dolgokat, de nem tudjuk mi van levédve. Hol tudnánk ennek utána nézni?
Válaszukat előre is köszönjük!
(2018.01.26)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Sajnos hosszas keresgélés után sem találtam semmi kézzelfoghatót szoftverjogi kérdésben. Tegyük fel virtuális valóság játékközpontot szeretnék üzemeltetni. Ha jól értem hardveres szempontból is van megkötés, hiszen a két legnagyobb VR szemüveg-gyártónak van business edition csomagja és csak ezzel engedik a nem magáncélú használatot. De mi a helyzet a játékokkal? Azon túl, hogy megveszem a boltban, milyen költségeim lépnek fel és kinek kell ezeket fizetnem? Közvetlenül a fejlesztő céget kellene felkeresni? Vagy van erre szerzői jogvédő iroda, mint a zeneszámok esetében?
Válaszát előre is köszönöm.
(2018.02.06)

Kérdés:
Tisztelt SZTH!

Franchise (jogbérlet) kialakítása kapcsán érdeklődnék.

Ha valaki a vállalkozásából frnachise rendszert kíván létesíteni akkor ( a teljesség igénye nélkül) az
alábbi lépéseket kell megtennie:

* üzlet külső megjelenési formáit, a forgalmazott termékek fantázia elnevezéseit védjegyként kell jogi oltalomban részesíteni?( Védjegytörvény és a 16/2004 IM rendelet alapján)

* "franchise könyv" amely tartalmazza a termelési technológia részleteit (jelen esetben gasztronómiai receptúrák, meleg konyhai műveletek) -> erre már a szabadalmi törvény vonatkozik?

Válaszukat előre is köszönöm!
Dr. Temesvári Péter
(2018.01.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Lehetséges-e egyedi pedagógiai eljárást, programsorozatot, rendezvényt levédetni?
Ha igen, akkor miként?

Előre is köszönöm szíves tájékoztatásukat.
(2018.02.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Kérdésem a következő: A Rubik-kocka szabadalmi oltalma lejárt, a védjegyét pedig végérvényesen törölték. Ha valaki fel akarja használni a kockát valamilyen célra (pl. film), akkor szükséges a jogtulajdonosok hozzájárulása?
Válaszukat előre is köszönöm!
(2018.01.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy könyvet szeretnénk megjelentetni, saját írás. Illusztráláshoz montázsképeket készítenénk, kézzel. Van-e bármilyen megkötés, hogy milyen képeket és honnan válogathatok össze? Pl. Az újságokból, szalvétákból, naptárakakból, stb, tehát nyomtatott anyagból összeollózott montázs szerepelhet-e az árusításra szánt könyvben? Előre is köszönöm a választ. Üdvözlettel
(2018.01.17)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Beszédindító címmel, írtam egy könyvet, mely az olyan szülőknek ad tanácsot, akiknek gyermekük csak 3 éves kora után kezd el beszélni. A könyvnek( 4 kötetesre tervezzük az illusztrátorral)Tintaló lenne a logója. Sajnos csak most vettem észre, hogy van egy ilyen nevű előadói társulás is. A kettőnk logója csak a hintaló formában hasonlít, de sem színben, sem kivitelezésben nem egyezik. Kérdésem: Használhatom-e ezt a kis védjegyet sajátomként és levédethetem-e!
(2018.01.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődnék, hogy van-e, ill. mi a hivatalos folyamata annak, hogy gyermekszobák falára ismert mesefigurákat (pl. Disney figurák) fessek üzletszerűen, ill. a már elkészült szobákat referenciaként feltüntessem (magamat reklámozva)?
Kizárólag magántulajdonban lévő gyermekszobákról van szó, nem intézményekről (pl. óvoda).

Válaszukat előre is köszönöm!
(2018.01.12)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Alvállalkozóként dolgozom egy Megbízó cégnek, aki a tevékenységnek egy részét licencdíj vagy valami hasonló szerződés alapján működtetett szoftverrel végzi, végezzük, én is ezzel dolgozom. A szoftver nem tökéletes, mostanában tettem javaslatot mintegy 30 pontban felsorolva a javítására. Ezáltal a szoftver jobb, pontosabb, felhasználása, működése gyorsabb lesz, a megbízó megrendelői jobb szolgáltatást kapnak, tehát piaci jelentősége van az ötleteknek. Emellett egy jobb szoftver véleményem szerint a licencgazda-informatikus számára is többet ér, ha végrehajtja a javításokat. Tehát mindkét fél, a Megbízóm és a szoftver tulajdonosa is nyer a javaslataimon. Kérdésem az lenne, hogy ezek az ötletek valamilyen úton módon levédhetőek, paicképessé tehetőek-e?
Köszönettel
Gilly Miklós
(2018.01.11)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
A kérdésem az lenne,hogy szerzői jogot sért e egy internetes oldal,ha elküldöm a munkámat(rajz),felrakják,majd találkozom vele másik oldalon,ami szintén az övék,csak már "Tervezz magadnak saját pólót"címmel nem lapon szerepel,hanem egy pólóra szerkesztve?
Vàlaszukat előre is köszönöm!
(2018.01.05)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Ha egy amerikai cég azzal vádol, hogy a levédett szavukat használom egy sportfajtához, de közben én magyarra fordítottam, ez esetben jogosan vádol-e? Általuk levédett név: antigravity yoga. Általam használt: antigravitaciós jóga. Köszönöm.
(2018.01.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődnék, hogy amennyiben egy étel receptjét szeretném levédetni, akkor mi a teendőm?
Előre is köszönöm,
Üdvözlettel
(2018.01.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Hosszú idő óta foglalkozom egy XIX. sz. végi költő életművével. Több verse, írása került elő kutató munkám eredményeképpen, olyanok, amikről eddig nem is tudtak, tehát sehol sem jelentek meg. Gondosan összerendeztem az anyagot több évtizedes munkával. Hogyan lehet azt elérni, hogy az életmű feltárásának e része az én nevemhez kapcsolódna? Milyen lehetőség van kutatásom levédetésére? (A szerző életműve egyébként már nem védett, hiszen több mint 70 éve hunyt el.)
Köszönve válaszukat.

(2017.12.08)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Szeretnék egy fotót használni saját logo hoz, hogyan és hol tudom leellenőrizni, hogy ez a kép nem védett e?
(2017.11.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Youtubeon több olyan videót is láttam ami nagy mozifilmek kivágott részeit tartalmazta. Ez nem jelent lopást? Valamint mi van akkor ha valaki a képet megtartja de nem az eredeti hangot használja hanem zenét tesz alá?

Válaszát előre is köszönöm.
(2017.11.22)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
12 évig írtam blogot egy közösségi portálon, a legutóbbi szakaszban 2009-től. A blogban saját írásaimat, verseimet, novelláimat, véleménycikkeimet jelentettem meg, valamint saját fotóimat szerepeltettem kézműves ékszereimről. (Árusításra az oldalt nem használtam.)
Mostanában az oldal elnéptelenedett, ezért kezdtem lementeni a blogot, de ezt a tulajdonos megakadályozta, az anyagot visszatartotta, engem minden előzetes értesítés nélkül az előzetesen megfizetett szolgáltatásból kitiltott, és elzárkózik attól, hogy a szellemi termékemet, valamint a fotóanyagaimat nekem kiadja. Valóban az ő tulajdona lett a blogom akkor is, ha erről semmiféle szolgáltatási szerződést nem láttam?
2009 óta talán 5000 írást publikáltam, alig néhányszor került sor moderálásra, tehát ezek az írások minden kívánalomnak megfeleltek.
(2017.10.30)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy oldal Felhasználási feltételei az oldalon levő képek (bármiféle) felhasználását a szerző engedélyéhez kötik, akkor magáncélra sem készíthetek másolatot egy-egy képről?
(2017.11.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy új műszaki szabadalom magyar vagy európai bejelentésével, bejegyzésével kapcsolatban nagyságrendileg milyen összköltség várható?
A tájékoztatók nagyon sok részköltségből állnak. Üdv. Zólomy
(2017.11.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Mi történik akkor, ha olyan általam kitalált terméket kezdek gyártatni ami -tudtomon kívül- már létezik valamilyen formában és használatiminta-oltalommal van védve? És mi van, ha nincs levédve?
Az önkéntes műnyilvántartásba vételkor valaki ellenőrzi, hogy a tárgy már létezik e?
Egy dolog a szellemi tulajdonomat védeni, viszont szeretném tiszteletben tartani mások szellemi tulajdonát is...az esetleges büntetésről nem is beszélve.
Válaszukat előre is köszönöm!
Martina
(2017.10.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH! A feleségemmel egy módszert dolgoztunk ki arra, hogy miként lehetne különböző irodalmi művekkel-jobban-üzenni a ma emberének. Könyvsorozatot indítanánk "Képzelt riport /Időutazás/" címmel.A közgondolkodást szolgáló, "kötelező olvasmányokat is közelebb hoznánk az olvasókhoz /diákokhoz/. Ilyen jellegű módszer, technika, szabadalmi értékű lehet, szabadalmaztatható? A módszerünkkel már összeállítottunk egy színpadi-műnek is alapul szolgáló anyagot. Válaszukat előre is köszönöm, tisztelettel, dr. Szilágyi Attila
(2017.10.11)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy konyvkiado vallakozast konyotlettel kerestem meg, melyben cim es konyvtervezet volt (PDF formaban). A szakmai vezetok behivtak, targyaltunk. lelkesedtek az otleteimert, megkerdeztek milyen gyorsan tudok dolgozni, es ossze tudom-e hozni az anyagot 3 honap alatt, melyik otletemmel szeretnek kezdeni, majd meglepetesszeruen visszautasitottak azzal, hogy ok szeretnek trendeket alkotni, nem szeretnek masolni, igy a koncepciojuk aldozatanak tekintenek. Most fel evvel kesobb a kiado kiadott egy temaban, formaban az eredeti ajanlatommal megegyezo konyvet. A teljes email-valtasunk megvan, lehet valamit tenni? Gondolom barmikor allithatjak, hogy a masik szerzovel (aki mar dolgozott nekik) elobb megallapodtak, az is elofordulhat,, hogy igy is van, de azert szerettem volna tudni, mert a tovabbiakban is szeretnek kiadokhoz fordulni es nem szeretnek hasonlo helyzetbe kerulni. Koszonom.
(2017.10.25)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretném megkérdezni, hogy kórusművek fordítását, versbe fordítását le lehet e védetni? Eddig több ilyen fordítást végeztem és miután sehol nem találtam az interneten annak nyomát, hogy ezeket a műveket előttem valaki lefordította volna, így szeretném ha a darabok magyar szövege a jövőben az én nevemhez kapcsolódna. Van erre lehetőségem? Ha igen, ennek milyen feltételei, lépései vannak? előre is köszönöm
(2017.10.05)

Kérdés:
Kérdésem az lenne, hogy könyv külföldi szerző könyvének címet le lehet-e foglalni domain névként engedély nélkül?
(2017.10.11)

Kérdés:
Pályázatra adtam be 11 db mesém. Sajnos nem voltam a nyertesek között. Felhasználhatják a meséim?
Várom válaszukat!

Köszönettel:
Nagy Rozália
(2017.10.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!!

A kérdésem az lenne, hogy van egy zenei projektünk, ahova zenei alapoknak ismert komolyzenei előadók műveit (Mozart,Bach, Beethoven,Peres Prado, Offenbach, Astor Piazzola stb..) használjuk fel egy zenei cd kiadásához nagyizenekar előadásra hangszerelve. Ezek artisjus és egyéb engedélyei le vannak rendezve. a kérdés, hogy ezeket a dalokat élőben adjuk elő, le kell kottázni a műveket, azt le kell védetni mint szellemi tulajdon /termék? Van ennek értelme egyáltalán egy nem saját szerzemény kapcsán? ha igen, ennek mi a menete? köszönöm szépen a segítségüket.
(2017.09.06)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy mágneses kirakós játékot terveztünk, amire saját ötletű grafikákat tennénk. Maga a játék elképzelhető, hogy létezik valamilyen formában, de ha esetleg nem mágneses a kapcsolat az elemek között, vagy a miénkhez több megoldási lehetőség van, esetleg más anyagból készül, még levédhető lenne? Vagy ha ezek egyike sem teljesül, a saját grafikák miatt levédhető lehetne?
Előre is köszönöm!
Martina

(2017.10.07)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Erdeklodnek hogy van e jogi vedelem akkor ha valaki sajat tervezesu kezmuves termekeket gyart (varr) es a termekei egy az egyben (szin, forma, minta, meret, stb, stb) megjelennek egy masik kezmuves standjan?
Koszonom a valaszt.
(2017.09.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Férjemmel pólók nyomtatásába vágunk ahol saját mintákat mellett szeretnénk a vevők által beküldött montákat is nyomtatni illetve akár híresebb logókat, feliratokat (superman, batman etc.) ilyenkor milyen jogi lépéseket kell megtennünk? A vevő által beküldött minta után (pl. Superman minta) van bármilyen kötelezettségünk? Előre is köszönöm
(2017.09.27)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Abban a kérdésben szeretnék segítséget kérni,hogy ha egy új élelmiszeripari termék
Magyarországon védjegyeztetésre kerül,akkor esetlegesen valaki ugyanazt a terméket azonos néven vagy azonos tartalommal védjegyeztetheti-e más külföldi piacon(Európa,Usa,stb).

Válaszukat megköszönve!
Üdvözlettel!


(2017.09.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Arról érdeklődnék, hogy mi vonatkozik olyan irodalmi művekre, ahol ugyan a szerző halála óta nem telt el a 70 év, de a szerző örökös/leszármazott nélkül halt meg? Ilyen esetben lehet-e az író művét/műveit nem haszonszerzési-kereskedelmi céllal, online módon közzétenni?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2017.09.17.)
(2017.09.17)

Kérdés:
Ha a felhasználó nem tájékoztatja a szerzőt( nincs jogutód)a felhasználás módjáról és mértékéról, akkor az 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról 16. § (7)rendelkezését nem tartja be.Azt szeretném kérdezni, hogy ez milyen következményeket von maga után a felhasználóra nézve?
(2017.08.31)

Kérdés:
Tisztelt hivatal!

Édesapám zeneszerző volt, kizárólagos jogutódjaként rendszeresen kapok jogdíjat az Artisjustól. Mivel a művek évtizedekkel a születésem előtt születtek, egy részükről nem is tudok. Kaptam ugyan a bejegyzett művekről listát, de olyan semmitmondó címek vannak benne, hogy "filmzene". Van lehetőségem arra, hogy valamilyen úton betekintsek az artisjus archivumában a leadott kottákba vagy hanganyagokba és megismerhessem a műveket, amik után jogdíjban részesülök?
Előre is köszönöm.
(2017.05.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Az lenne a kérdésem, hogy ha előadok valamiből egy részletet magán célra és esetleg fel is veszem ezt, köteles vagyok-e megnevezni, mit adtam elő?
Előre is köszönöm a választ!
(2017.08.29)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy könyvkiadó megbízott azzal, hogy készítsek számára fotókat több megyénkben található településről, amelyeket az általa publikált útikönyvben meg is jelentetett.
Erre nem kevés munkám, időm, benzinem ráment, körülbelül 80 fotómat használták fel a több mint 200-ból, amit beküldtem nekik.
A kiadó többszöri felszólításra sem fizetett ki, azaz ötször hatszor is megígérte, hogy jönnek és fizetnek de a mai napig semmi, csak az ígéret földje van. Azóta több hónap is eltelt és már elegem van abból, hogy csak hazudnak össze-vissza. A telefont fel sem veszik már ha én hívom őket.
Mit tudok tenni? Beperelhetem, hogy gyakorlatilag az én hozzájárulásom nélkül használja a saját szellemi termékem? Nálam vannak a RAW fileok, ami nekik nincs, azaz egyértelműen be tudom bizonyítani, hogy a képek az enyémek, részükről pedig semmilyen befizetett számla, banki tranzakció nincs, hiszen nem rendezték sosem a dolgot. Mit lehet tenni ilyenkor?
(2017.08.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy a superman logójaként ismert "S" betű bejegyzett védjegy-e és szerzői jogvédelem alatt áll-e? Amennyiben szeretném felhasználni a színek módosításával(,de a forma megtartásával) és az "S" betűben szöveget is helyeznék el,akkor erre van lehetőségem vállalkozásom logójaként használni? Ha igen, akkor milyen lépéseket kell tenni,hogy ez hivatalos legyen?

Előre is köszönöm válaszukat!
(2017.09.06)

Kérdés:
Üdvözlet!
Szeretnék levédettni autóbiztonsági fejlesztéseket.
Szeretném megtudni a menetét és hogy elég-e egy rajz vagy működő képes protótípussal kell rendelkeznek?
Valamint mennyibe kerül a leves?
Köszönöm
(2017.09.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék, hogy olyan termékek forgalmazása sért-e bármilyen jogot, amelyek filmes karaktereket és mese szereplőket ábrázol, Kínában készülnek és közvetlen gyártótól, esetleg nagykereskedőtől rendelem. Ez esetben a gyártónál kell érdeklődöm, hogy van-e engedélye/szerződése, vagy nekem kell megkeresni az adott jogtulajdonost? Esetleg, mivel nem én vagyok a gyártó, hanem csak a viszonteladó, így a ha igazolni tudom a termék származási helyét, akkor más kötelezettségem nincs?
Várom válaszát.
Előre is köszönöm!
(2017.08.31)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Higyan tudom megnézni azt,hogy egy bizonyos termék neve, illetve formája le van e védve Magyarország on????


(2017.09.05)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy terméket szeretnék védjegyeztetni.Érdeklődöm,hogy a védjegyeztetés költsége az egyszeri költség vagy évente van egy fenntartási díja!

Tisztelettel és köszönettel!
(2017.09.05)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A kérdésem a következő. BA szakdolgozatomat írom és egy az interneten talált phd kérdőívéből pár kérdést beletennék a saját kérdőívembe. Ez szabályos? Esetleg keressem fel a dolgozat íróját engedélyért?

Válaszukat köszönöm!
(2017.08.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy online projektet dolgozok a hol magyar koltoktol szeretnenk idezeteket hasznalni, vo-ban es feliratozasban, akkor kell-e barmilyen jogdij kerdessel foglalkoznunk?
előre is köszönöm a választ!
(2017.08.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Tánccsoportunk egyesülete több tánckoreográfiát vásárolt működése során. A egyesület a mai napig működik, a koreográfiákat jelenlegi tagjaink most is táncolják. Az idei évben másodszor fordult elő, hogy az egyesületünk régi tagjai, akik évek óta nem fizetnek tagíjat, már nem tartoznak tagjaink közé,egy-egy alkalomra összeállnak és ezeket a koreográfiákat táncolják. Szeretnénk tudni, hogy tehetünk-e ez ellen valamit? A jogszabálynak van-e olyan pontja, amely az egyesület tulajdonában álló koreográfiát más személyek felhasználják. Válaszukat köszönöm!
(2017.08.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Grafikus vagyok és van néhány saját digitális munkám, melyeket szeretnék elérhetővé tenni olyan oldalakon, mint az Etsy, Society 6, Stock, stb. Ezek az oldalak vállalják a megrendelt grafikákból történő nyomtatást pólóra, poszterre, stb. és a szállítást is. Ugyanakkor, (gondolom) 1-1 darab után illet engem ebből némi összeg. A kérdésem az volna, hogy
1. Hogyan működik ennek az adózása, ha a számlámra kapom ezeket a kisebb összegeket, azt hogyan kell legálisan intéznem?
2. egyáltalán mekkora összeg az, ami után adózni / jelenteni kell?
3. Hogyan működik ez, ha A, be vagyok jelentve munkahelyre? B, kunkanélküli státuszban vagyok? C, külföldön dolgozom?

Köszönöm, JM
(2017.08.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az alábbi ügyben kérném a szíves tájékoztatásukat.

Néhány ismerősömmel létre kidolgoztunk egy társasjátékot, amelyet el szeretnénk adni egy cégnek. Tudnának abban segíteni, hogy előtte szabadalmaztatnunk kellene a játékot, vagy hogyan tudnánk értékesíteni.

Köszönöm válaszukat előre is.

(2017.08.17)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Saját készítésű természetfotókat szeretnék feltenni a Facebook-ra, vagy más közösségi felületre, de szeretném a jogokat is megtartani. Mi a megoldás?
Tisztelettel.
M. Ibolya
(2017.08.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A következő ügyben szeretnék tájékoztatást kérni Önöktől: Saját Youtube csatornát működtetek, amire a jövőben szeretnék rendszeresen feltölteni külföldi szerzők könyveiből általam felolvasott részleteket, egyperces rövid videók formájában. Kérdésem az lenne, tehetem e ezt jogsértés nélkül, ha minden részletkor felolvasom a szerző nevét és a könyv címét is. Illetve ha nem, mi lehet a törvényes út? Válaszukat köszönöm!
(2017.07.29)

Kérdés:
Megtetszett egy festmény, megpróbáltam lemásolni. Egész jól sikerült, bár vannak rajta változtatások. Arra gondoltam, hogy többször is lefestem, és eladom.
Meg kell keresnem az eredeti szerzőt? Fizetnem is kell neki? Vagy ez független az ő szellemi tulajdonától?
(2017.07.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Új dalszöveg íróként az lenne a kérdésem,levédetném az új kész dalt az Artisjusnál,aminek a szövegét és dallamát én írtam,akkor annak az embernek aki a zenei alapot készítette,később lehet e követelése,ha híres lesz a dal,ha egyszer ki lett fizetve és erről szerződést írunk?Vagy őt is közremőködőként kell megnevezni a műbejelentő lapon?válaszukat köszönöm
(2017.07.18)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Szeretném kérni állásfoglalásukat az alábbiakkal kapcsolatban. Egyéni vállalkozóként (teljes munkaidős bejelentett munkaviszonyom mellett) az alábbi tevékenységet szeretném folytatni. Angliából vásárolnék márkás ruhákat és cipőket ( Adidas, Nike, Timberland, Helly Hansen stb...), hivatalos angol nagykereskedésektől, melyeket internetes honlapon keresztül majd online szeretném értékesíteni Magyarországon. Legálisan szeretnék eljárni a márkás termékekkel kapcsolatban, ezért az alábbi kérdésre szeretném kérni hivatalos válaszukat:

1. Mivel világmárkás termékeket szeretnék majd árulni a saját honlapomon, szükséges-e szerződést kötnöm a márkák tulajdonosaival, vagy azáltal hogy hivatalos nagykertől vásárolok az Európai Unióból, a tőlük kapott számla elegendő-e a viszonteladáshoz? Szíves válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelettel,
Lívia
(2017.07.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A következő ügyben szeretnék tájékoztatást kérni Önöktől:
Néhány napja megkeresett egy spanyol ügyvédi iroda képviselője, hogy ügyfele részére megvásárolnák artual.com domain nevemet. Egy nevetségesen minimális összeget ajánlottak fel, amely szerintük egyenértékű a WIPO-n elindított szellemi tulajdon fölötti vita költségeivel. (Please note that the amount offered as a financial compensation is the same price to be paid for those procedures available to resolve disputes related to the domain name on the World Intellectual Property Organization (WIPO).)

A fent említett domain nevet 15 éve aktívan használom, de a szót nem védettem le. A TMview oldalán Artual-ra keresve csak egy, 2015-01-20-i bejegyzésű, Egyesült Államokra érvényes védjegyet találtam, amelynek tevékenységi köre eltér az enyémtől.
Kérdésem az lenne, Önök szerint elperelhetik-e tőlem, vagy csak üres fenyegetés, hogy olcsón megvásárolhassanak egy prémium domain nevet?

Válaszukat előre is köszönöm,
Tisztelettel,
H. Anikó
(2017.07.12)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Kerdesem ,hogy milyen uton van lehetosegem megtudni hogy kulfoldon hasznalt szellemi termek szabadalmaztatva van-e Europaban?

(2017.07.15)

Kérdés:
Jó napot!
Olvasgattam korábban feltett kérdéseket, de még mindig maradt bennem pár kérdőjel.
Facebookon több éve megalapult a Harry Potter fandom egyik legnagyobb magyarországi rajongói csoportja a Harry Potter Hungary.
Első kérdésem, maga a névválasztás megszeg e bármilyen jogi szabályt?
Második kérdésem azzal kapcsolatos lenne, hogy a csoporttagoknak szeretnénk létrehozni egy webshopot, ahol a csoport általunk tervezett logójával ellátott termékeket lehetne vásárolni.
Ha hivatalosan és szabályosan szeretnénk Harry Potter ajándék tárgyakat is árulni, kihez kellene fordolnunk jogi kérdésekkel kapcsolatban? Kitől szerezhetnénk erre engedélyt?

Köszönöm előre a választ
(2017.06.24)

Kérdés:
Írtam egy könyvet, ami egy új stílus, és már meg is jelent. Érdeklődöm, hogyan tudnám levédeni, hogy illetéktelenül mások ne tudják eltulajdonítani vagy felhasználni?
Mit kell tennem és mennyibe kerül ez nekem
(2017.06.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Webáruházat üzemeltetünk Magyarországon, amihez mi készítettük a fényképeket a termékeinkről (több száz képről van szó). Volt egy megkeresésünk külfödről, hogy szeretnék forgalmazni a termékeinket és ehhez felhasználnák az általunk készített képeket. Mi azzal a megkötéssel akarjuk ezt engedélyezni, hogy a köztünk lévő írásos szerződésbe belevesszük azt, hogy mely weblapokról lenne szó. Ami azt jelenti, hogy addig használhatják a képeinket a megadott weblapokon, míg a köztünk lévő üzleti kapcsolat fennáll.

Ők arra hivatkozva, hogy ez még csak terv és nincs kész a weblapjuk, nem adtak meg webcímet, csak egy FB oldal linkjét, ahol túl sok info nincs róluk. Ez véleményünk szerint kevés. De, ha nem adják meg azt, hogy hol és melyik oldalon akarják felhasználni őket, akkor mi alapján készítsük el a szerződést? Kikötöttték, hogy vízjeles kép egyáltalán nem lehet, amit mi engedélyeznénk is, de ehhez tudni szeretnénk, hogy hol lesznek majd felhasználva.

A múltban már volt pár esetünk, hogy a mi képeink más weblapokon bukkantak fel és ezt el akarjuk kerülni a jövőben.

A jövőbeni partner felesleges óvatosságnak véli, hogy nekünk a weblapjuk címe is kell, de mi másképp véljük. Mi lenne az Önök javaslata ebben a helyzetben?

Köszönettel várjuk válaszukat!
(2017.06.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék képregényeket rajzolni, amiknek a története már meglévő könyveken alapulna. Tehát könyveket szeretnék(modern kori, illetve régebbi, ahol a szerző már nem él)képregényként elkészíteni. A neten tenném elérhetővé őket, ingyenesen, tehát bevételem nem lenne belőle. Ezt így jogilag megtehetem-e,-természetesen a forrást feltüntetve-vagy engedélyhez kötött?(ha még él a szerző pl.)

Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Zoltán
(2017.06.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Azt szeretném megtudni, hogy szeretnék egyéni Star Wars-os alkotásokat csinálni (szobrász munkákat), amit szeretnék értékesiteni (és nem egy példányban) legálisan úgy, hogy ne legyen jogdij vagy bármilyen jogi problémám.
Hol tudok utána nézni, vagy mi a folyamata egy ilyen válalkozásnak?
Ha arányaiban eltér az eredetitől az már sérti a jogdíjakat?
Ha a saját alkotásom, de a téma mint pl a Star Wars akkor mire kell ügyelnem jogilag, hogy ne lehesek támadható?

Válaszukat előre is köszönöm
(2017.06.15)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Érdeklődni szeretnék, hogy külföldi írók regényei mennyi ideig részesülnek oltalomban és hány év után válnak szabadon felhasználhatóvá például a karakterek.

Köszönettel: A. Hanna
(2017.05.26)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kérdésem közösségi játékokkal esetleges jogvédelmével kapcsolatban lenne, ahol közösségi játékon ismerkedős, csapatépítő, tréning-jellegű játékokat értem, azaz például fogócska, bújócska. Rengeteg játékgyűjtemény van könyv és weboldal formájában is. Hogyan használhatóak fel az ilyen gyűjteményekben fellelhető játékleírások? Egy bújócska szabályrendszere nyilván nem egy olyan szellemi termék, amely jogvédelem alatt áll, de ha a bújócska szabályrendszerét szóról szóra kimásolom egy kiadott könyvből és feltöltöm egy weblapra, vagy bárhol máshol felhasználom, publikálom, akkor mi ennek a módja? Ez hasonló talán egy receptkönyvhöz. Ha feltöltök egy paprikás krumpli receptet egy (akár híres) receptkönyvből szóról szóra, azzal követek el jogsértést? Mi az ilyen játékgyűjtemények játékleírásainak felhasználásának jogi útja/szabályozása? Köszönöm válaszukat!

Üdv,
MR
(2017.04.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretném megkérdezni, hogy:
-ha a logomat le szeretném védetni, ami névből és egy grafikából áll, milyen oltalmat kell rá kérnem?
-ha az a név már létezik, de nincs levédve, konkrétan egy óvoda használja, akkor levédethetem-e, teljesen más területen, márkanévként?
-ha a grafika része nem saját rajz, hanem egy grafikus által számomra készített, általam megvásárolt rajz, akkor ki védetheti le?
-ha levédetem együtt a nevet, rajzot, külön más felhasználhatja-e, az engedélyem nélkül?
- mi van abban az esetben, ha a grafikát picit változtatva felhasználja valaki az engedélyem nélkül?
-egyáltalán le kell védetnem, vagy elég ha bizonyítottan én használtam előbb ezt a márkanevet, grafikát?
Előre is köszönöm segítségüket.

(2017.05.29)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy általam írt könyvben az egyik szereplőnek kitaláltam egy nevet (ha létezik is, mint gyermeknév nagyon nagyon ritka, én nem tudok róla, hogy lenne), de aztán rájöttem, miután rákerestem, hogy már valakinek előbb eszébe jutott és ezt a nevet adta egy karakternek. Ha én ezt a nevet használnám, azzal nem sérteném a szerzői jogait, szerzői jogokat?
Előre is köszönöm a választ!
(2017.05.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy szeretnék egy weboldalt csinálni és bár nagyjából értem a szerzői jogokra vonatkozó törvényt, mégsem tiszta, hogy egy telefonos applikiáció által letöltött kép használata az oldalon ugyanúgy sérti az említett jogokat? Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel,
György Beáta
(2017.05.23)

Kérdés:
Láttam egy fából készült játékot ami magyar országon nem igazán ismert ,hogyan tudom megtudni azt hogy gyárthatom-e ezt a játékot nem ütközik valami jog védettségi szabályba.
(2017.05.17)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy fotós csinált rólam egy képet, amit én megvettem, akkor azt szabadon másolhatom-e annyiszor amennyiszer akarom, illetve feltölthetem-e az internetre?
És azt is szeretném megkérdezni, hogy zenék rögzítése telefonnal magáncélra vagy akár csak egy részletük rögzítése jogsértő tevékenység-e. És átdolgozásnak mi minősül? Ha szöveget rakok egy képre, az igen?
Előre is köszönöm a választ, sokat segítenek vele!
(2017.05.09)

Kérdés:
Tisztel Hivatal!

Az egyik zeneművemben szeretnék felhasználni egy mozifilmből két részletet (természetesen csak a hangot), melyek egyenként 15-20 másodpercesek. A zenei alkotás kapcsolódik a filmhez, egyfajta rajongói tiszteletadás. Ez ugye idézésnek minősül, így a szabad felhasználás körébe tartozik (természetesen cím és rendező megjelölése mellet)?

Válaszukat előre is köszönöm,

Sándor
(2017.04.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kézzel horgolt dolgokat készítek eladásra. Sapkákat ,takarókat ,figurákat. Ha kész mintákat veszek meg tervezőktől,de ismert mesefigurákról akkor nekem kell-e még jogdíjjal foglalkoznom ,vagy azt már a tervező elintézte? Illetve ha én magam szeretnék tervezni akkor hová kell engedéllyért fordulnom? Köszönöm válaszukat.Üdvözlöm Sólyom Eszter
(2017.04.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy angliai webáruházban egyedileg összeállítható gyermekkönyvből vett alapötlet felhasználásával készítenék kereskedelmi céllal gyermekkönyvet.
Csak az alapötletet venném át, ami a következő: a gyermek elveszti a nevét, aminek betűit bátorságának és eszének köszönhetően szerez vissza betűről betűre rímes versek kíséretében. A betűk történetei az adott gyermek nevének betűiből állnak össze.
A szereplők, illetve a cselekmény, a versek teljesen saját alkotásaim lennének. Ebben az esetben ez engedély kötelesnek számít? Ha igen, kitől kell engedélyt kérni rá?
Köszönettel: P. Alexandra
(2017.05.18)

Kérdés:
Üdvözletem!

Ha egy Isbn-el rendelkező regényemben megváltoztatom a szereplők nevét, hozzáírok még néhány oldalt, akkor az új alkotásnak számít és kérhetek rá új Isbn számot? Adott egy könyv, ami estében egy rossz, elhamarkodott szerződés miatt nem tudok elszakadni a kiadótól és "normális" keretek között újra megjelentetni a regényt. Szives válaszukat előre is köszönöm.
(2017.05.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Szoktam forgatni kisfilmeket, amikben felhasználtam már előadók zenéit. Nem értékesítem ezeket, csak pár embernek mutatom meg, ez sérti így a szerzői jogokat? És ha például írok egy történetet vagy csinálok egy rajzfilmet, amiben filmes karakterek is szerepelnek, az törvénybe ütköző? És ha ilyen tartalmat használnék (pl.: olvasnék, néznék)annak tudatában vagy anélkül, hogy tudnám, ez sérti-e a személyi/szerzői jogokat, akkor én elkövetek valamilyen törvényszegést?
Előre is köszönöm a választ!
(2017.04.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A közeljövőben szeretnék dekorációs falfestéssel foglalkozni.
Szeretném tudni, milyen szabályok vonatkoznak, a mesekönyvek illusztrációjának esetleges felhasználásáról.Elsősorban a kevésbé ismert figurákra gondolok.

Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Kovács Marianna


(2017.04.17)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

A vállalkozásomban bizonyos üzleti információ által gyors és látványos pénzügyi növekedést értem el. Nem lenne jó, ha ezt bármely más vetélytárs megtudná, mert jelentősen gyengítené a piaci helyzetemet. Hogyan tudom ezt az információt üzleti titokká minősíteni és levédeni? Egyáltalán le kell-e védenem, kell-e üzleti titokká minősítenem, vagy csak egyszerűen folytassam a tevékenységem ennek ismeretében, mert nincs félni valóm? ha mégis le kell védenem, akkor ezt hogyan tehetem meg?
Előre is köszönöm a válaszukat.

(2017.04.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:
Pedagógus készít ppt-t tanórai felhasználásra. Az általa elkészített ppt kinek a tulajdona? Netán a tanáré vagy az iskoláé? A pedagógus oda adja a diáknak, akkor a tanuló szabadon felhasználhatja! A ppt nem olyan, mint a táblavázlat? Fontos szempont, hogy a pedagógus fizetést kap arra, hogy készül az óráira.
Válaszukat köszönöm.
Üdvözlettel:
Molnár Zoltán
(2017.04.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Szeretnék egy webshopot nyitni és ezen felületen saját nyomtatású zenekaros pólókat, bögréket és párnákat értékesíteni! Az lenne a kérdésem hogy hogyan valósítható ez meg? Kell hozzá valamilyen jogdíjat fizetni vagy kitől kell erre engedélyt kérni?
Válaszukat előre is köszönöm!
(2017.04.12)

Kérdés:
Tisztel Hivatal!

Az önkéntes műnyilvántartást postai úton való lebonyolítása felől érdeklődnék.
Milyen címre küldjem el a kérelmet. És a díj megfizetéséhez szükséges ügyszámot miként tudom meg?
(2017.04.05)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Amennyiben ez ember ír egy könyvet, szellemi tulajdonná válik. Ám, mi történik, amikor ezt a kiadónak eladja? Kié lesz a szellemi tulajdon? Az íróé? A kiadóé?

Köszönettel: PD
(2017.03.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék egyedi tervezésű ruhák gyártásával,és értékesítésével foglalkozni!Ehhez akarok különböző művészektől,grafikusoktól(H.R.Giger,Vincent Castiglia,Michael Hussar-tól) származó képeket felhasználni minimális változtatással(Szín,árnyékok,stb)
Valamint horrorfilm karaktereket,filmből kiragadott képet is szeretnék megjeleníteni a ruházaton, ezeket is némi változtatassal!A kérdésem az volna,hogy szabadon felhasznalható,vagy jogdíjas dolgok ezek.

Mindezt saját névvel is szeretném ellátni!A név levédésével,illetve az előző kérdésem jogi részével kapcsolatban kérném a segítségüket!

Előre is köszönöm a válaszukat!
Üdvözlettel:Tóth Tibor
(2017.03.25)

Kérdés:
Önkéntes műalkotásként nyilvántartott filmemből a M1,M3,Duna Tv és lehet,hogy több tv csatorna is a híradójukban felhasznált 15 másodpercet. A felhasznált filmrészlet youtube-ról származik és ott bele van "égetve"a forrás,azaz egy honlapcím. Viszont a híradókban ez kitakarva és nincs youtube forrás megjelölés sem,csak annyi,hogy archív felvétel.A film szerzőjeként sértőnek találom a forrás megjelölések hiányát,a rossz minőséget és nem értem,hogy miért archív felvételként jelölték meg,mikor még
első nyilvános bemutatja sem volt a filmnek.Kihez fordulhatok ez ügyben?Köszönöm! https://www.youtube.com/watch?v=SWfrWBb4eZY
(2017.03.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Tortadíszeket,figurákat készítek és az interneten sok ötlet és forma van amik nem Disney figurák csinálhatok azok alapján én is értékesíthető figurákat mondjuk "Unikornis" ami más színekben játszik de karaktere hasonló egyéb változtatásokkal?Mennyire lehet ezekbe belekötni ha ötlet szinten használom és nem ismert készítőkről van szó ? Köszönöm
(2017.01.16)

Kérdés:
T. Cím! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy általam írt és már kiadott irodalmi alkotás - novellás kötet - bármelyik történetéből filmadaptáció készül,melynek forgatókönyvét nem én írom, hanem profi forgatókönyv író, én csak a prózai művet adom, jár-e jogdíj érte, illetve a forgalmazás után jutalék. Köszönöm. tm
(2017.03.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,
érdeklődnék, hogy az akkreditált továbbképzéseinkhez megadott kötelező irodalmat lehet-e fénymásolószalonban másoltatni? Kis példányszámról lenne szó, sajnos nem lehet sehol megvenni már az olvasásra kért könyveket, és így nehezen megoldható az olvasás a hallgatóknak. Nekünk megvannak ezek a nehezen beszerezhető könyvek, és fenti módon 40 db-ot másoltatnánk oktatás céljára.
Köszönjük válaszukat!
(2017.03.09)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram! Az lenne a kérdésem, hogy cégnévként szeretném használni a Patronus szót (amely létező szó) es logóként egy szarvast (amely saját grafika) es igy ebben a formában párhuzam van a Harry Potter könyvekkel/filmekkel. Van ennek igy jogdíja? Es ha igen, milyen módon és hol van lehetőségem azt befizetni? Válaszát köszönöm előre is!
(2017.03.09)

Kérdés:
A kassai Thália Színház, Európa legészakibb magyar nyelvű kőszínházának igazgatója vagyok. Egy rosszindulatú, szintén kissebségi sorsú személy, (történetesen székely) levedette az euiponál (https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/trademarks/015281413) a színházunk egyik, most mar nem használt logóját.
A logót mi magunk készíttettük el. Annak alapja egy kettős arcot ábrázoló szobor volt, amit Nagy András szobrászművész készített 1969-ben. A szobrot ajándékként adta az akkor még VOX HUMANA (emberi hang) nevet felvenni szándékozó társulatnak. Az akkori politika ezt veszélyesnek találta és a dubcseki emberarcú szocializmus veszélyes gondolatának hordozojaként a névhasználatot megtiltotta. Ez a VOX HUMANA inkább jelentette a Fábry Zoltán szellemiségével fémjelzett tiszta hang utáni művészi vágyat. Maga a szó pedig, a templomi orgonák emberi hangra leginkább hasonlító sípját jelöli így. Ezt a szobrot alapul véve készítette el Eszes Attila grafikusművész a - most már 2026-ig levédett - logót. A dolog etikátlanságát még fokozza, hogy Erőss Csaba László, aki levédte, az ún. Külhoni Magyar Nemzeti Színház nevű alkalmi group producere is. Vagyis, sem kisebbségi, sem szakmai oldalon nem törődött a rá váró következményekkel. Ezt a logót a Felvidéki magyarság színházba járó része, a kassaiak és különböző szellemi irányzatokat valló szlovákiai magyarok nagy része sajátjának tekinti. Annak eredetét, üzenetét, történelmi hátterét saját identitását formáló erőként értelmezi. De nem beszélve az ő nevükben, mi, a kassai Thália Színház csapata mindenképp. A múltunk egy fontos pillanatát jelöli.
Kérem, segítsenek, mit tehetünk ilyen esetben.
Válaszukat előre is megköszönve,
Üdvözlettel
Czajlik József
Igazgató
(2017.03.08)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretnék érdeklődni ha Harry Potter alkotó napot szerveznék akkor kell-e engedélyt vásárolnom a névfelhasználáshoz. Az Önök által korábbi válaszokban található epub. oldalon beírtam a keresőbe nem hozott ki eredményt, az eu.-s oldalon természetesen hozott találatot. Ez azt jelenti hogy Magyarországon nincsen olyan cég aki ezzel foglalkozik, ügyvéden keresztül kellene felvennem a külföldi név tulajdonossal a kapcsolatot, de az gondolom hatalmas költség ( már csak az ügyvédi munkadíj is ). A másik kérdésem hogy egyéni vállalkozásomnak a Főnix Akadémia fantázia nevet adnám de rákerestem és maga a Főnix szó védelem alatt áll. Akkor így nem használhatom ezt a nevet? (Azt csak zárójelben jegyezném meg hogy egy kicsit kaotikus ez a helyzet hogy minden szót levédethet valaki, lassan olyan általános szavakat sem lehet használni mint szék vagy aszal. Szerintem a Főnix is egy ilyen általános szó.) Válaszukat előre is köszönöm ! Tisztelettel: Varga Péterné
(2017.02.27)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Könyvkiadóként tervezett kötetünkben illusztrációként felhasználnánk Eugène Delacroix A Szabadság vezeti a népet című festményét, illetve annak részletét. A kérdésem az volna, hogy kell-e felhasználási engedélyt kérnie a Kiadónak és ha igen kitől, hogy a mű megjelenhessen a kiadványban.
Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel: Sárvári László
(2017.03.07)

Kérdés:
Hi!

Érdeklődni szeretnék, hogy Kínából vásárolt fém autó logókat ábrázoló kulcstartók vaterán történő értékesítése (magánszemélyként, számlaadás nélkül) mennyire aggályos a különböző autómárkák logóját illetően? Tehát az hogy a kulcstartó egy-egy autómárka logóját ábrázolja az prblémát lehet jogilag?

Köszönöm!
(2017.03.09)

Kérdés:
Egy általam egész európára levédet logóban módosításokat szeretnék végrehajtani.(pl: betűtipus, betűméret)...Hogyan lehetséges és mi a menete?
(2017.03.05)

Kérdés:
Oktatási anyagban (tanári kézikönyvben) szeretnénk felhasználni egy Mézga Aladárt ábrázoló illusztrációt, Nepp Pál-figuát. Ez egy kispéldányszámú nyomtatott kiadvány lesz, melyet határon túli tanárok használnak. Kitől kell ehhez jogot kérnünk?
(2017.02.21)

Kérdés:
Ūdvözlöm !Azt szeretném kėrdezni hogy a smile grafika jogvėdett-e ? Tehåt maga smile figuråt rå lehet-e tenni bögrėre,pôlôra ...stb.
(2017.02.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal, érdeklődnék, hogy az önkéntes nyilvántartásba vétel iránti kérelmet (papír alapon) hol és milyen nyitvatartási idő alatt lehet beadni?
Köszönettel: Bánhegyi Zsolt
(2017.02.28)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Aziránt szeretnék érdeklődni, hogy a szerkesztőnek, aki egy nagyon nyers, nyelvi-stilisztikai-gondolatmenetbeli hibákkal teli, helyenként az értelmetlenség határát is súroló szöveget használható, logikus felépítésű, nyelvileg hibátlan művé formál (melyet megjelentetésre szánnak), fűződnek-e jogai a szerkesztett fájlokhoz. Egy magánszemély azzal bízott meg, hogy a "művét" x összegért szerkesszem meg, a feladat első, leginkább idő-, illetve munkaigényes fázisát kimerítően elvégeztem (kiadói szerkesztő a szakmám), ehhez gyakorlatilag minden mondatot át kellett fogalmaznom, hogy értelmezhető legyen a szöveg. A kérdéseimet szokás szerint a margóra írtam megjegyzésbuborékok formájában a szerzőnek, majd hetek múltán, pár napja visszakaptam a szerzőtől a szöveget úgy, hogy ismét hibák tömkelegével van tele, a kérdésekre alig válaszolt, és a "javításaival" mást se tett, csak visszavetette a munkát. Jeleztem neki, hogy ez így azt jelenti, szinte kezdhetem elölről a szöveg javítását, ebből nézeteltérésünk támadt, amely miatt ő úgy döntött, hogy nem kíván együtt dolgozni velem a továbbiakban. Fizetni nem óhajt, illetőleg az elvégzett munka értékénél egy nagyságrendekkel alacsonyabb összeget ajánl, amit számla nélkül átutalna. Az innen-onnan szedett indokai egyébként elárulják, hogy valójában esze ágában sincs a jogos (egyébként eleve alulvállalt) honoráriumot kifizetni, csak annak egy részét, és neki "édesmindegy, hogy számlával vagy anélkül". Ezt én visszautasítom, és mivel nem fizet, e-mailben hivatalos nyilatkozatban tettem egyértelművé számára, hogy az én szellemi munkám eredményét (szerkezet, tagolás, címek, nyelvi-stilisztikai megfogalmazás, a gondolatmenet rendbetétele), vagyis azokat a fájlokat, amelyeket én megszerkesztettem, harmadik személynek nem adhatja át továbbszerkesztésre. Persze ő ezt vitatja, és fel akarja használni a fájlokat, merthogy ő a szerző. Remélem, van remény arra, hogy érvényesítsem a jogaimat (remélem, vannak jogaim...), és ez a fajta (egyébként nagyon emberpróbáló) szellemi munka is oltalom alá esik valamiképpen. A könyv az eredeti formájában kiadhatatlanul igénytelen volt. Válaszukat nagyon várva, köszönettel
(2017.02.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Ha egy közéleti v. a médiában gyakran szereplő (politikus, celeb) személyről készül egy kis figura amiről jól felismerhető az adott személy amit sorozatgyártásban értékesítenek. Kell e valamilyen jogdíjat fizetni? (az adott figurán nem lenne feltüntetve a személy teljes neve.)
Pár példa a linken megtalálható:
http://shop.pto.hu/kiszel-tunde-figura.html

Üdvözlettel:
D.G.
(2017.02.17)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődni szeretnék, ha az elmúlt 5 év Disney mesehőseit jelenítenénk meg zártkörű céges rendezvényen csak mint dekoráció, kell jogdíjat fizetni?
Köszönettel:
Éva

(2017.02.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Mici Mackó figuráját szeretném használni méztermek népszerűsítése , promóciója céljából . Van-e lehetőség rá? Illetve ha a figura védett hol lehet engedélyt kérni használatára? Köszönettel !Dr. Sárkány Ferenc
(2017.02.18)

Kérdés:
Önkéntes műnyilvántartással szeretnék védeni egy - még csak tervként létező - berendezést, mi ennek a menete és költségei?
(2017.02.20)

Kérdés:
Tisztelt Cím! Ha ma megveszek egy grafikustól egy tamplet-et, akkor felhasználhatom-e a hamarosan induló vállalkozásomban minden jogkövetkezmény nélkül? köszönöm
(2017.02.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék, hogy hírességek, közéleti szereplők megjeleníthetőek-e elsősorban fiatal felnőtt korosztálynak szánt fizetős oktatóanyagban illusztrációs céllal, a saját grafikusunk által megtervezett egyéni, eredeti jelleggel, rajzfilmesített formában? (Az ábrázolt személy felismerhető maradna, de az ábrázolás, a stílus a grafikusra jellemző.) Illetve használható-e az illusztráció alatt névaláírásként az ábrázolt személy neve átírással pl. Chuck Norris helyett Chuck Brollis?

Válaszukat köszönöm!
(2017.01.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy autó logóját szeretném kulcstartókon matrica formájában használni. (FORD).
Van ennek akadálya?

Várom válaszukat.
Üdv. DB
(2017.02.14)

Kérdés:
Tisztelt Cím ! Érdeklődnék egy termékkel kapcsolatban ami "Luminose" néven ismert valamilyen szinten .Ez egy asztali lámpa ami fából és természetesen villamossági anyagokból készült , hogy valamilyen szinten /nem ismerem /védett termék-e és hogy hasonlót lehet-e gyártani esetleg kereskedelmi forgalomba hozni ? Természetesen ha megfelelnek az előírásnak , mint elektromos termék .Van-e olyan hogy valamit formailag vagy valamilyen szinten védenek a "másolás"-tól ? Honnan lehet megtudni , hogy ez a bizonyos "Luminose" védve van-e ?Tisztelettel , Henrik .
(2017.02.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Szeretném kérni tájékoztatásukat az alábbiak kapcsán:
a nyelvkönyvek egésze (frissek 0+10 közötti kkiadásúak) fénymásolása pontosan milyen törvényi hivatkozás alapján tilos és milyen büntetést vonhat maga után intézményre és magánszemélyre nézve. Nyelviskolai környezetről van szó, ahol előfordul hogy páran fénymásolt tankönyvvel próbálnak részt venni tanfolyamokon, amiket mi elsősorban szakmai/elvi, de természetesen jogi okból sem szeretnénk rendszeresíteni.
(2017.02.07)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy vendéglátó egység nevét (ez a fix) és akár logóját szeretném levédetni.

Köszönettel,
T.D.
(2017.02.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Pampalini figuráját szeretném felhasználni nyomat formájában ruhákra.Mi a teendőm, hol tudok utánanézni le van e védve ill. ki a jogtulajdonos? Köszönöm
(2017.02.05)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Van-e lehetőség egyedi tervezésű családi címer jogi levédésére, és milyen kritériumoknak kell teljesülnie, hogy ez meg valósuljon?

Tisztelettel Sz: G.
(2017.02.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Mi a teendő ha egy animációs film címét és annak tartalmát szeretném levédetni? Előre is köszönöm a segítségüket!
K. Á.
(2017.01.29)

Kérdés:
T.Hivatal!
Saját tervezésű karaktereimmel szeretnék rajzfilmet készíttetni.Ehhez, ha felkérek meseírót, hogy írja meg a történetet,őt milyen jogok illetik meg? Egyszeri honorárium, "megveszem" a mesét, vagy folyamatos % az esetleges bevételemből? A későbbi jogi bonyodalmak elkerülése végett, esetleg szerzőtársnak is számítana?
Saját tervezésű rajzolt karaktereimet, ha külföldön szeretném gyártatni és ott forgalmazzák, hogyan tudom védeni? Az Artisjusnál történt levédetés csak Magyarországra vonatkozik.
Szíves válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel
(2017.01.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Olyan ruházatot szeretnék webáruházban árulni, amelyeken PC játékok járművei, illetve szereplői vannak nyomtatva.

Milyen lehetőségeim lehetnek?

Köszönöm.
(2017.01.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az lenne a kérdésem, hogyha én egy már nem élő irodalmár művéből idézek, és azt valamilyen tárgyra helyezem el pl póló, vagy összegyűjtök több szerzőtől részleteket és az idézetek mellett a saját gondolatommal kiegészítve kiadom, akkor miként működik a jogdíj elszámolása, ha van ?

köszönettel
(2017.01.27)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Tisztában szeretnék lenni a következővel. Olvastam hozzászólásokat, nagyjából tisztában vagyok a dolgokkal, de még sem. Egyszínű falmatricákat gyártunk, és a következő termékeket feltettem weboldalamra, pl. Micimackót, tigrist, malackát, a Jégvarázsból az Elsát, a Monster High-ból a Monster lányokat, de nem ezen a néven, hogy véletlenül se kerüljek bajba a névhasználattal. A Micimackót pl. csak simán mackó névvel, a Monster lányokat csak lányok ill. csajok néven. Az Önök által említett oldalakon (http://epub.hpo.hu/e-kutatas/?lang=HU#, és a https://euipo.europa.eu/eSearch/) megnéztem, bizonyos nevek le vannak védve, de ezt nem használom, a képük viszont nem található az adatbázisba, mint pl. a foci címereké FCB, ill Bayer München. Tehát azt feltételezem, hogy akkor ezeket a matricákat gyárthatom? Ugyanis, kaptam levelet, ami szerintem kamu levél, és felszólítottak, hogy mutassam be az engedélyem, vagy távolítsam el a Disey-s termékeket. Jogos volt a levél a maga nemében vagy nem? Mivel az adatbázisokban nem találtam, hogy valami tiltaná a figura gyártását. Egyébként több magyar webáruházban megtalálhatóak, azok a termékek, amik nálam is fent voltak, aminek a linkjeit el is küldtem az illetőnek, aki felszólított, de azokról az oldalakról nem távolították el. Ebből gondolom, hogy az én áruházam szúrta valakinek a szemét. Nem szeretnék törvénysértő lenni, de ha én nem teszem fel ezeket a termékeket, akkor a versenyben alul maradok. Amit említettem pl. a foci címerek, az is több webáruházban megtalálható egyszínűben, ezt a keresőben csak a Bayern München tiltja, a többinél csak a színes van kint. Ha a színes embléma van levédve, akkor egyszínűben lehet gyártani? Ez is több webáruházban megtalálható. Ezek a kérdések számomra nem egyértelműek. Az is érdekes, ha felteszek 1db olyan terméket, ami "engedély köteles" elvilg, azonnal kapok egy levelet, hogy távolítsam el, a többi webáruház tulajdonosnak, nem kell? Ezt nem értem? Megkérném Önöket, hogy ere adjanak egyértelmű választ, mert szerintem több embert érint, hogy legyünk tisztába jogainkkal, és mag tudjuk védeni magunkat, mert lehet, hogy jogtalanul szedetnek le olyan termékeket, ami nem is élvez semmilyen védelmet.
(2017.01.25)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy egy külföldi amerikai futball csapat (NFL) logóját, itthon lehet-e elhelyezni különböző termékeken (pl. bögréken, póló mintaként nyomatni, hímeztetni stb.)
(2017.01.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy póló nyomással foglalkozó cég létrehozását tervezem. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben én olyan pólót szeretnék árulni, amelyen különböző filmek szereplői láthatók ( pl. Star Wars, Harry potter stb.), köteles vagyok valamilyen formában jogdíjat fizetni?

Köszönettel:
Szandra
(2017.01.18)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Egy barátommal kitaláltunk egy használati tárgyat, amit mindennapi használatra készítenénk az embereknek. Tudtunkal ez a tárgy még nincs szabadalmaztatva senki által. Kérdésem az lenne, hogy hogy tudunk arról megbizonyosodni, hogy valóban nem lett még szabadalmaztatva, illetve mi a módja és menete a szabadalmaztatásnak?

Várjuk mielöbbi válaszukat!

Köszönjük!
(2017.01.21)

Kérdés:
Jo napot kívánok aszt szeretném megkérdezni hogy ha egy kisválalkozást vagy céget szeretnék létrehozni amibe konyhabutorok gardrobok és komodok gyártását szeretném végezni ami esetlegesen sorozat gyártásra is kerülhet ezekre a termékekre mijen jogok vonatkoznak ha már valaki gyártja akkor én is gyárthatom vagy külön engedéj kell hozá akkor is ha töb hejen is ugyan aszt gyártják akár töb országban is vagy ha hasonloan néz ki de méreteiben eltér az már másik terméknek számit attol fügetlenül hogy hasonloan néz ki vagy ha esetleg egyedi butorok gyártásába kezdenék de ojat kérnének amit máshol gyártanak már aszt legyárthatom vagy mivel lehet levédetni egy butort kinézet méret ( kinézetre akkor is le lehet védetni pl egy konyhasort ha egy másik gyártotol veszi pl az ajtoit amit többen is megvesznek és használnak és csak az ajto miatt hasonlit a másik gyárto által forgalmazott termékre )
(2017.01.19)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy Magyarországon élő külföldi állampolgár keresett meg, azzal, hogy segítsek neki.
Egy mozgásszervi megbetegedések gyógyítását elősegítő egyedi manuál terápia nevét és a kidolgozott eljárást szeretné levédetni. Milyen lehetőségei vannak. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: István


(2017.01.18)

Kérdés:
Egy zenekar nevét érdemes-e levédetni és ha igen, akkor hol és hogyan lehet ezt megtenni?
Szintén érdekelne, hogy egy művészeti fesztivál megrendezését ill. a nevét szintén érdemes-e ill. le lehet-e védetni?
Köszönettel
BG
(2017.01.13)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Hazai és külföldi költők verssorait szeretném felhasználni ékszer készítéshez. Az ékszeren 1-2 sor jelenne meg, a szerző megjelölésével. Mi ennek a pontos menete? És mely esetben használhatom legálisan, mely esetben kell értesíteni jogutódot?

Az alábbi szerzőket választottam ki:
-Ady Endre, József Attila, Antoine de Saint-Exupéry, Csokonai Vitéz Mihály, Petőfi Sándor, Radnóti Miklós.


(2017.01.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy régi társammal közösen indítottunk egy weboldalt, amelynek domainje az ő nevére lett bejegyezve. A weboldal impresszumában én és elérhetőségeim voltak feltüntetve, munkámnak köszönhetően az elmúlt években a honlap neve ismert, népszerű lett.
Társam érdemi munkát a honlappal nem végzett, s jelenleg sem végez, ennek ellenére domain tulajdonosaként nem hajlandó lemondani a beregisztrált domainről.

Mivel munkámat szeretném önállóan tovább folytatni, hogy munkám ne legyen senkinek kiszolgáltatva, ezért kérdezem, hogy ha védjegyoltalom alá veszem az említett brandet, abban az esetben érvényesíthetem-e a márkanévvel megegyező domain iránti igényemet?

Köszönettel:
Sándor
(2017.01.12)

Kérdés:
T. Hivatal!
Egy nyilvános rendezvényt, illetve egy ilyen rendezvény ötletét hogyan lehet levédetni?
Üdvözlettel:
Herbszt László
(2017.01.10)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Új terméket szeretnék bevezetni a piacra (az egész világra),de a termék levédésére és a termék fejlesztésre pénzre lenne szükségem ,a pályázatok, kölcsönfolyositók üzleti tervet kérnek amiben kérik a termék leírását megnevezését amit nem szeretnék elárulni. Abban kérném a segítségét hogy valamilyen formában megtartható lehessen az ötletem. Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel J.Z.
(2016.12.21)

Kérdés:
Jónapot, szlovakiából származom...és konyvet kezdtem el irni magyar nyelven..azaz az anyanyelvemen..erdekelne, hogy amint befelyezesre kerul a konyvem...es szeretnem levedetni a szerzoi jogokat..eleve magyarorszagi kiadokat szeretnek a konyvel felkeresni...mien ugyeket kell korulotte elintezni,és hogy egyatalan magyarorszagon levedethetem-e? mivel szlovakiaban elo magyar vagyok...koszonettel kata :)
(2017.01.02)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Az lenne a kérdésem, hogy ha egy olyan vállalkozást szeretnék indítani, ami magyarországon még nem létezik, levédethetem-e magát az ötletet, tevékenységet, hogy később csak franchise módon nyithasson valaki ilyet.

Előre is köszönve válaszukat,

Tisztelettel:

Ildikó
(2017.01.04)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődnék, hogy a batman, superman logók levannak védve? Pl. Aliexpressen lehet venni ilyen logókkal ellátott termékeket, azokat én árulhatom? Elvileg mivel ő is kereskedelembe árulja, akkor én is árulhatom? Vagy rosszul tudom?
Köszönöm válaszukat. Róbert
(2016.12.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Grafikussal készitettem a fagyizónk cégtábláját aminek betű formái csak hasonlítanak nem ugyan olyanok a Disney mesefilm cim betűihez de rajzolva lett a grafika. Ez igy jogdij köteles e? Valamint a hűttőpultra ragaszthatok e Disney mesefilm figura matricáját?

Köszönöm válaszukat. Éva
(2016.12.21)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy újonan fejlesztett ismeretterjesztő számítógépes játékhoz felhasználhatóak-e KöMaL versenyeiben, általános ill. középiskolai tankönyvekben, más komolyabb természettudományos versenyekben, vizsgákon a korábbi években megjelent matematika, fizika, kémia stb. feladatok. Azaz, hogy az egyes példák, szöveges feladatok önállóan szerzői jogvédelem alá tartoznak-e.
Köszönöettel
(2016.12.12)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kérem szíveskedjenek tájékoztatni két kérdést illetően.

1. Az internetről letölthető fotók, rajzok "céges nyomtatott kiadványokban" milyen feltétellel használhatók fel.

2. Szintén az interneteről letölthető képek, rajzok, egyéb dokumentumok a forrás megjelölésével nyilvános prezentációban pl. kongresszusi előadás felhasznlahatók-e és milyen feltételekkel?

Válaszukat előre is köszönöm,
Anna
(2016.12.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődni szeretnék hogy ha egy számítógépes programot írok (természetesen ingyenes környezetben) és adok egy nevet a programomnak akkor hogyan védjem le a nevet és milyen anyagi vonzata lenne?
A program teljesen ingyenes (ingyenes elemeket használ) és nem kereskedelmi céllal készül.
Üdvözlettel!
(2016.12.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy jogilag szerzői jog sértése lenne-e, ha egy Paramount Pictures által forgalmazott film-franchise (Star Trek) alapján véve film adaptációként egy játékot fejlesztenék, és forgalmaznák? Ha igen milyen jogi teendőkkel járna? (jogdíj stb.)

Válaszukat előre is köszönöm.
(2016.11.22)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kitaláltam és létrehoztam egy eszközt sok évvel ezelőtt, ami iránt most nagyon érdeklődik a munkáltatóm. Használati mintaoltalom alá vételét beadtam, amire felháborodó és támadó levelet kaptam feletteseimtől. Érdemes lenne-e szerzői jogi védelem alá venni? Hogy mint egyedi ötletemet is védhessem. Számítanom kell a munkáltatóm nem szívélyes fellépésére is.
Mihamarabbi válaszát köszönöm

(2016.12.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődöm, hogy rádióreklámhoz szabadon használható-e a Magyar Népmesék főcímdalának első pár másodperce? Esetleg ha jogdíjköteles, kivel lehet ez ügyben egyeztetni?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.11.23)

Kérdés:
Tisztelt Cím,

A következő témákban kérném a segítségüket:
Egy mesekönyv illusztrációinak elkészítésére kértek fel.
Mire figyeljek már az elején, hogyan tudom az elkészült rajzokat levédeni mielőtt nyomdába illetve publikálásra kerül?
Milyen jogdíjak illetnek meg újranyomtatás esetén?
(2016.12.06)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kérdésem az lenne , hogy Wass Albert egyik versét szeretném a honlapomra . Mi a jogi tehendő és mennyit kell fizetni érte.
Köszönöm Ökrös Sándor
(2016.12.03)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Szeretném megkérdezni, hogy mit lehet tenni abban az esetben amikor weblapunkról másolt képeket használ fel egy cég saját referencia anyagaként saját weblapján es internetes oldalakon.

Várom mielőbbi válaszát!
(2016.11.28)

Kérdés:
Udvozlom!
Kitalaltam egy olyan telefonos opciot amivel uzletemberek es mas nagyon elfoglalt emberek idejet tudnam megkonyiteni . Erdeklodnek hogy milyen modon tudnam szabadalmaztatni vagy levedetni ezt az otletet .
Elore is koszonom
(2016.11.26)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha egy kirakat tervezésénél részben felhasználok egy másik kirakatban látott ötletet, designt, az mennyire támadható? Elég egyedi designról van szó, amely esetleg beazonosítható, és nem szeretnék ebből problémát.
Válaszukat megköszönve,
üdvözlettel:
Zsuzsa
(2016.11.22)

Kérdés:
Tudna nekem segíteni abba, hogy egy játékbolt nyitásán gondolkodom viszont a berendezés illetve üzlet kinézete teljes egészében Star Wars témájú lenne.
Kihez kell fordulni, hogy engedélyt kaphassak hozzá?
Előre is köszönöm válaszukat!
(2016.11.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Törölköző hímzéssel foglalkozunk és érdeklődni szeretnénk, hogyha gyerek törölközőbe mese figurákat szeretnénk hímezni (Mickey egér, Peppa malac, Batman jel, Bogyó és babóca stb.) saját magunk által készített hímzés mintából jogdíj köteles e?
(2016.11.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Meg szeretném kérdezni, hogy az "Állítsátok meg Terézanyut!", mint könyvcím le van-e védve és használható-e más jelleggel? Pl. verseny hasonló neveként?
(2016.11.16)

Kérdés:
Csokoládé gyártással foglalkozunk és szeretnénk az egyik limitált kiadású csokoládénk csomagolásához Jeges Ernő egyik grafikáját felhasználni. Az eredeti posztert megtaláltuk, amit egy londoni antik bolt árul, viszont az interneten nem találtunk pontos információt ezzel kapcsolatban, hogy ezt a grafikát felhasználhatjuk e jogdíj fizetése nélkül, vagy ha jogdíj köteles akkor kinek vagyunk kötelesek ezt megfizetni. Köszönöm megtisztelő válaszukat.
(2016.11.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Érdeklődnék, hogy egy női magazin kuponján egy kurzuson rólam készült kép szerepel a beleegyezésem nélkül. Mit tehetek ilyenkor? Köszönettel!
(2016.10.02)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Amennyiben eredeti Disney termekeket szeretnek forgalmazni es a gyarto akitol vasarolok, licencel rendelkezik, ugy engem mint kiskereskedot nem terhel a szellemi tulajdonnal kapcsolatban jogi felelosseg?

Valaszukat elore is koszonom
(2016.09.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Mobiltelefonos alkalmazás megjelentetésekor (2 magánszemély, kiadó és/vagy vállalat nélkül) másolás, vagy másik személy, kiadó "eltulajdonítása" ellen véd-e bármiféle szerzői vagy tulajdonjog az alkalmazás elkészítésével, vagy manuálisan szükséges ezt regisztrálni, ha igen, mi erre a mód?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.10.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata, azt szeretném megtudni, hogy a Superman logó jogvédett-e, vagy felhasználható-e saját ügyfeleinknek gyártott reklámajándékon (nem értékesítési céllal, pl. ajándékbögrén, pólón, stb. lenne kiegészítő embléma), illetve, ha jogvédett, akkor milyen feltételekkel lehet felhasználni. Hol tudnék ennek utánanézni? Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.11.10)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Egy könyvet készülök kiadni, melyben közgyűjteményben őrzött városképek (fényképek) fognak szerepelni. A képek keletkezése 70 éven belül van. A leltárkönyv alapján sok olyan kép van, amelynél a fotó készítője nem ismert, vagy olyan általános neve van (pl. Szabó István), ami alapján nem lehet beazonosítani. A közgyűjteménnyel kötöttem a képekre felhasználói szerződést, illetve az ismert és azonosítható fotósokkal is, de hogyan járjak el az ismeretlen készítőjű fényképek esetében, hogy jogszerűen jelenjenek meg egy könyvben? Köszönöm, Rácz Péter
(2016.10.05)

Kérdés:
T. SZTNH!Magyar és külföldi (amit nem én fordítottam) népmesét szeretnék illusztrálni, aminek a szövege egyszer már megjelent egy online felületen. Ezeket a meséket szeretném összegyűjteni, saját rajzaimmal illusztrálni és kiadni. Kérdésem az lenne, hogy kell-e hozzá engedély a weboldal szerkesztőjétől illetve a nem magyar népmesék esetében a fordítótól. Válaszukat előre is köszönöm: Sz. Katalin
(2016.11.16)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Kérném tájékoztatásukat, hogy 200 évnél régebben készült festmények, grafikák és illusztrációk felhasználhatóak-e új kiadványokban történő megjelenéshez, illetve kereskedelmi célú nyomtatásban? Múzeumi anyagok, nyomatok és grafikák meddig esnek szerzői jogvédelem alá? A szerzői jogok elévülése után, ki gyakorolhat felügyeletet ezek felett?

Előre is köszönöm válaszukat.
(2016.10.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Létrehoztam egy weboldalt, melyet a domain regisztráció során elfogadtak, semmilyen kifogást nem támasztottak ellene.

Tegnap kutattam a neten, és rájöttem, hogy létezik egy web oldal, mely a domain nevem egyik részletét használja és TM (trade mark) védettséget élvez a domain név.

Most fejlesztem a honlapot, sok adat még nincs rajta.

Mit javasolnak ebben az esetben, keressem meg a védett weboldal tulajdonosait, hogy engedélyezik-e a név használatát bővebb szóösszetételben, kockáztatva ezzel egy peres eljárást (bár azt hozzáteszem, hogy a weboldalon gazdasági tevékenységet jelenleg még nem folytatok), vagy egyszerűen regisztráljak át egy másik domain névre?

Köszönettel:
(2016.11.02)

Kérdés:
Azt szeretném tudni, hogy a most, frissen nyomtatott egyetlen Verseskötetemet, hogyan értékesíthetem, hogy minél emberhez eljusson. Én már 74 éves, mozgássérült vagyok. Ezért nem szeretnék Törvénybeütköző dolgot tenni !Köszönöm a választ .
(2016.11.08)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Zongoratanárként egy új tanítási módszert szeretnék alkalmazni magánúton (egyéni vállalkozóként,később tanodaként),amely annyiban tér el az általánostól,hogy a hallás utáni tanulással indul,később kapcsolja hozzá a kottaolvasást.Szeretném levédetni a módszert,megtehetem?
Köszönettel:Bilku Marina
(2016.10.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Kitaláltam egy gyermekcipő fajtát, amely jelenleg még nincs Magyarországon forgalomban. Gyermekcipő lévén egy Disney figura nevét adnám a márkának, magát a figurát is felhasználnám. Engedély- illetve jogdíj köteles lenne-e?
Valamint a cipő szerkezete is egyedi, hol tudok utánanézni, hogy rendelkezik-e valaki már szabadalommal ezt illetően? Ha igen, akkor mit tudok tenni?
Köszönettel várom megtisztelő válaszukat!
(2016.10.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Az a kérdésem, ha egy új étel receptjét szeretném levédetni, akkor mi az eljárás?

Válaszukat előre is köszönöm.
(2016.10.24)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Elindítottam egy vállalkozást, amibe saját tervezésű plüssöket készítek. Felmerült igény disney illetve egyéb mesefigurákra. (pl kisvakond) A szabásmintákat én tervezném és én is készíteném el. Kérdésem az lenne, hogy hova forduljak, hogy hivatalosan is tudjak ilyen figurákat készíteni eladásra?
(2016.10.21)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Én fára festett grafikákkal foglalkozom.
És készítettem olyan grafikákat, amik a STAR WARS figurái vannak, természetesen a saját kezemmel rajzolt, majd festett grafikaként. Érdeklődnék, hogy ezeknek a festményeknek az eladásához szükséges-e engedélyt kérni a Disney-től. Ha igen, ezt hol tudom megtenni?

Előre is köszönöm a válaszukat!
(2016.10.21)

Kérdés:
T.Cim! Mi a teendo, ha valaki a szellemi termekunket (a szobeli vedjegyet) csupan gazdasagi haszonszerzes celjabol 2014-ben aljas modon levedette, de mi azt a nevet "brandet"7 eve (2009ota) orszagosan hasznaljuk, ismerte tettuk, hiszen nevvel es tartalommal egyutt mi talaltuk ki, es a szellemi termek neve a koztudatban is szorosan osszefonodott a nevunkkel. (ugyanezen nev kepi megjelenitesenek vedjegye nalunk van) 2009 ota plakaton, ujsagban audio es vizualis eszkozokon, reklamhiredetekben is mi toltjuk meg tartalommal es az emberek velunk azonositjak. A vedjegy bejegyzes ilyen esetben tamadhato?
(2016.10.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Vállalkozásunk reklámozásához szeretnénk egy Disney rajzfilmből szereplőket felhasználni. Megtehetem ezt úgy, hogy nem a teljes plakátot, képet tüntettem fel hanem csak egy részletét (pl. a figura arcát, vagy a hátteret)? Használhatom a szövegben a mese címét?

Köszönöm a segítségüket!

(2016.10.19)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal
Az lenne a kérdésem, ha történelmi regényből átveszek részleteket, forgatókönyvhöz, de nem azokat a részleteket, amiket az iró tett, hanem csak azokat, amik megtörténtek történelmileg, de az iró szavait használom leírni az eseményt, ami csak képen fog megjelenni a filmben, és néhány dialógot is átveszek, de a többi az én írásom lenne, az adaptációnak számít-e, vagy csak azt kell jelölni, hogy részletek találhatóak benne xy könyvéből. A szerzői jogok még élnek az iró esetében, aki magyar, a film amerikai lenne. Köszönöm válaszukat:
László
(2016.09.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Arra lennék kíváncsi, hogy ha van egy logó, amit módosítva szeretnék felhasználni, akkor milyen mértékű módosításra van szükség, hogy az már új logónak számítson? Illetve, ha a logó amerikai bejegyzésű, akkor arra a logóra más szabályok vonatkoznak? Köszönettel !
(2016.10.17)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Tervezőgrafikus vagyok. Eddig alkalmazottként dolgoztam, de elindítottam egy vállalkozást, melynek profiljába ez a tevékenység is beletartozik. A munkahelyemen készített munkákat felhasználhatom-e referenciaként önmagam reklámozására, vagy az mint szellemi tulajdon, az engem foglalkoztató cég tulajdona, így tőle kell engedélyt kérnem, illetve fel kell-e tüntetnem, hogy ott készült munkáról van szó?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!
(2016.10.07)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Érdeklődnék, hogy egy női magazin kuponján egy kurzuson rólam készült kép szerepel a beleegyezésem nélkül. Mit tehetek ilyenkor? Köszönettel!
(2016.10.02)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,
a segitsegüket szeretnem kerni, hogy ha kitalaltam egy gyermek jatekot azt hol lehetne szabadalmaztatni, merre lepjek hova mehetnek vele...remelem jo helyre fordultam a kerdesemmel..elöre is köszönöm..
(2016.10.01)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Amennyiben eredeti Disney termekeket szeretnek forgalmazni es a gyarto akitol vasarolok, licencel rendelkezik, ugy engem mint kiskereskedot nem terhel a szellemi tulajdonnal kapcsolatban jogi felelosseg?

Valaszukat elore is koszonom
(2016.09.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Azt szeretném megkérdezni Önöktől, hogy ha egy olyan ruházati terméket gyártok, majd eladom, amin rajta van az országnév ( Magyarország, vagy Hungary ), akkor azzal jogot sértek-e? Címer, zászló nincs rajta csak az van ráírva, hogy „Magyarország”, vagy „Hungary”.

Sehol sem találta erre vonatkozóan szabályzatot, csak azt találtam meg, hogy a címer/zászló használata nem engedélyezett.

Köszönöm a segítségüket!

(2016.09.07)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Szeretnénk egy olyan vendéglátó egységet nyitni, ahol extra szolgáltatások is igénybe vehetők (pl. masszázs, jósda stb).

A szolgáltatás kombinációt vagyis az "ötletet" le tudjuk védetni, hogy ugyanez ugyanígy másnál ne lehessen meg?

Hogyan védhetjük meg az ötletet a "másolástól"?

Előre is köszönöm!

(2016.08.30)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Gyermekekkel foglalkozó alapítványunk naptárt szeretne kiadni, melyen egy 14 éves kislány rajzfilm figurákról készített rajzait szeretnénk felhasználni. A képeken a Kockásfülű nyúl, dr. Bubó, Vuk, Nagy ho-ho-ho horgász, Tom és Jerry, Flinstone család és Pinokkió szerepel. A naptárt a támogatóink között szeretnénk szétosztani, köszönetképpen a támogatásért (kb. 4-500 példányban). Kérdésem az lenne, hogy felhasználhatjuk-e a rajzfilm figurákról készült rajzokat a naptárunkon? Kell-e ehhez engedélyt kérnünk (ha igen, kitől)illetve van-e jogdíj fizetési kötelezettség ilyen esetben?
Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.08.19)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Kitaláltam egy fantázia nevet(melyben benne van a saját keresztnevem) a vállalkozásomnak. Az üzletemre fel is került és a FB-ra.Közel 1 év múlva írt nekem valaki egy dörgedelmes levelet, hogy azonnal szüntessem meg a nevemet, mert ezt ő találta ki már régebben. (Itt jegyzem meg, hogy az írásmód eltért valamennyire (hangzásban nem)de a 2. szava teljesen más volt.) Azt is állította, hogy levédette a nevet. Kértem, hogy erről küldjön dokumentumot, de nem tette meg. A gyorskeresőbe az SZTNH oldalán beírtam ezt az ominózus nevet, de sehol nem jött fel, semmilyen formában. Kérdésem, hogy akkor biztosan nem védette le? Illetve azt kérdezném még, hogy amennyiben én levédetném, Ő emelhetne kifogást azzal a címszóval, hogy régebben a piacon van hasonló névvel? Még azt kérdezném, hogy ha nekem sikerül levédetnem az SZTNH-nál jogerősen, utána még mennyi idővel emelhet kifogást felsőbb szervnél?
Válaszukat köszönöm.
(2016.08.08)

Kérdés:
Tisztelet Cim! A weblapok szamara szeretnek egy uj plugint készíteni. Szeretnem magat a funkciót, s a program forráskódjat levédetni. Mit javasolnak nekem, ezt hogyan lehetne megtenni?

Előre is koszonom a kedves válaszuk.
(2016.07.31)

Kérdés:
Üdvözlöm! Az iránt érdeklődnék, hogy a Disney mesék képei jogvédettek-e még, vagy esetleg szabadon felhasználhatóak már? Szeretnék Disney képek és családi fotók összemontázsolásával foglalkozni, nem tudom, erre milyen lehetőségeim vannak. Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.07.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Grafikai munkák szerzői jogaival kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz:
Reklámügynökségünk sok grafikai munkát készít ügyfelei részére: kiadványgrafikák, csomagolásgrafikák, melyek nyomdai felhasználásra kerülnek.
Az elkészült véglegesített grafikai munkák (pressz PDF) felhasználási joga a megrendelőé, pl korlátlan darabszámban sokszorosíthatja, és a kiadványokat terjesztheti.
De mi a helyzet a forrás anyagokkal. ezeket követelheti-e a megrendelő? van-e hozzá jogosultsága?
1. mi a helyzet, ha erről nem rendelkezik a szerődés?
2. mi a helyzet, ha a szerződés rendelkezik a forrásanyag átadásáról? Ekkor milyen mértékben változtathat a grafikán az a fél, aki megkapja?
kell-e a hozzájárulásuk?
Két kategóriát emelnék ki:
egyik a lényeges design elem megváltoztatása (pl csomagolás frontoldal átalakítása, vagy kiadvány borító lényeges átalakítása)
másik eset, ha nem lényeges design elem, pl kontakt adatok változtatása a kérdés,vagy csomagoláson (pl hátoldali) a szöveges rész átalakítás jogszabály változás miatt.

Még egy ezzel kapcsolatos kérdés: ha a forrásanyag átadásra kerül és azokból az anyagokból, azzal az arculattal, egy új felületre készít grafikát a megrendelő más céggel,ilyen esetben mi a helyzet? lehet-e, illetve kell e a hozzájárulás?
például: átadott kiadvány vagy csomagolásgrafika forrásanyagból később autógrafika készül máshol.

Köszönettel várjuk válaszukat!
Üdvözlettel: Bujdosó Szilvi


(2016.07.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!


Érdeklődni szeretnék, hogy hol tudom ellenőrizni, hogy egy Miami-ban és Mexikóban működő cég termékeire van-e szabadalom Magyarországra ill. Európára?

Ha van, milyen módon tudom az adott terméket árulni Európában, ha könnyen elő tudom állítani én is.

Ha nincs, milyen módon tudom levédeni a termék forgalmazását Magyarországra és Európára.


Válaszukat előre köszönöm!

Üdvözlettel,


Spisák Gergő
(2016.07.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Az lenne a kérdésem, ha egy nemzetközi (.com) -os weblaphoz tartozó, az oldalon szereplő szellemi tulajdonás szeretném levédeni annak mi a jogi utja és ideje, valamint anyagilag mennyibe kerül?
Valamint a nemzetközi weblap fantázianevét, és a hozzá tartozó domain nevet is szeretném levédeni, annak milyen lépései, módja, időátfugása van és ez mennyibe kerül, egyszeri díjjal, és utána hosszútávon?

Köszönöm a válaszukat.
TKornél

(2016.07.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH.Szeretnék segitséget kérni . Az idén második alkalommal megrendezésre került a Virágot egy mosolyért esemény. Tavaly egy Tapolcai virágkötö kölléganömmel Lantos Krisztinával közösen hivtuk életre ezt a kezdeményezést.Az idén egységes arculattal bonyolitottuk le junius 28.án.Szeretném megtudni hogyan tudnánk ezt az eseményt levédeni és ezt hol tehetem meg. Válaszukat elöre is köszönöm. Bazan Lajosné
(2016.07.17)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy amennyiben egy költőt ábrázoló fényképnek mind a készítője, mind a szereplője több mint 70 éve elhunyt, abban az esetben szabadon felhasználható-e kereskedelmi céllal (pólón, átalakítva) a fotó.
Emellett érdeklődnék, hogy ilyen felhasználás esetén van-e lehetőség adott költő aláírását a pólón megjelentetni.
Köszönöm!
(2016.06.17)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Terveztem egy evőeszközkészletet, mely egyedülálló formával rendelkezik. Szeretném formatervezési pályázatokon, versenyeken indítani, de nem tudom, hogy ha kiküldöm a terveket, mennyire lehetnek jogilag biztonságban. Sajnos a szabadalmi eljárás magas költségére nincs fedezetem, de szeretném az ötletemet megvédeni. Van egyéb lehetőség? mint pl.: a terv dokumentációjának és minden adatának letétbe helyezése közjegyző által? Válaszukat köszönöm: Kovács Krisztián
(2016.07.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretném megtudni, hogy létezik-e valahol egy teljes lista a lejárt szerzői joggal rendelkező, szabadon felhasználható irodalmi művekről.

Előre is köszönöm a tájékoztatást
Üdvözlettel
H. Gabriella
(2016.07.04)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Reformtáplálkozással kapcsolatos termékeket, valamint vitaminokat, táplálékkiegészítőket forgalmazó webáruház működtetésével kapcsolatban lenne kérdésem. A minél szélesebb körű tájékoztatás érdekében szívesen közölnék egyes táplálékokkal, gyógynövényekkel kapcsolatban szakemberek tollából származó könyvekből, írásokból idézeteket. Véleményem szerint, ez nagyban hozzájárulna a tájékoztatás hitelességéhez. Kérdésem: megtehetem-e, hogy szerző, és könyvcím megjelöléssel idézek ezekből a könyvekből? Ha igen, milyen terjedelemben? Köszönettel: Kövér Krisztina
(2016.07.09)

Kérdés:
Tisztelt Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala!

Kérdésem Önöknek igen egyszerű lehet, s saját uténajárásomon alapulva tenném fel a kérdést, hiszen elakadtam...

A terméken, melyet gyártok, készítek, készítettek idézet is látható lehetne. Megrendelésre (Tegyük fel, hogy ez egy kávésbögre) a megrendelő egy saját, általa is kedvelt költőtől, írótól idézne, s ezt nyomtatnám a termékre.
Itt mi a normatíva. Gondolom, létezik erre egy egységesített rendszer...

Továbbá: Egy Babits Mihály, Ady Endre, Petőfy Sándor, és még további neves költők, melyek nem képezik a a XXI- századi irodalmat, milyen jogdíjal rendelkeznek. S mekkora az az idézet halmaz, amely jogdíj nélkül felhasználható. Ha téves a tudásom, akkor bocsánatot kérek, de valami olyasmi rémlik, hogy "egy sor nem sor", így nem kell fizetni. Nem a jogdíj megfizetésének megkerülése a cél, csak hát...

Továbbiakban:
A reklámozás. A terméknak van mintadarabja, mely csak a kinézetet mutatja meg, nem kereskedelmi céllal jön létre. Ha arra egy idézetet rakok, milyen jodi tulajdonjodokba botolhatok.
De tegyük fel, Kölcsey Ferenctől idézek a Himnuszból, az jogdíjas?

Elnézést a hosszú, és unalmas levelemért, viszont cserébe várom a hosszú, és száraz levelüket. További szép napot, és kellemes élyszakázást.

Üdvözlettel:
Losonci-Kovács Gábor
(2016.06.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék a következő kérdésekben.
Egy új sportújság kerül kiadásra, egyelőre csak digitális formában. Az újság elsősorban az eredményekre koncentrál, de hírek, egyéb írások is vannak benne. A következő kérdéseim lennének: sportklubok logóit szerepeltethetem-e a lapban (eredményeknél, táblázatokban)? Nagyon sok klubbal felvettem a kapcsolatot, de sokan nem válaszoltak. Az eredményeket (hogy honnan vettem őket: kimentem a mérkőzésre nézőként, megnéztem a tévében, összefoglalót néztem, valamelyik honlapról vagy újságból szereztem be az információt, egyéb) szerepeltethetem-e a lapban (csak a mérkőzés eredménye pl. NB III Tiszaújváros - Tállya 2-2.
Üdvözlettel: Szabó Attila
(2016.06.26)

Kérdés:
T.SZTNH !

Kérem sziveskedjenek tájékoztatni, hogy egy német könyvkiadó magyarországi képviselőjének felkérésére történő könyvem, amely Print of Diamon egyedi eljárással készült kinn külföldön, és kb. 30-40 országban publikált, viszont amikor a jogdíj kifizetéséről volt szó az egy év alatt eladott példányok után, 4,99 Eurót voltak csak átutalni, illetve felajánlani. A honlapokon látott kereslet után, és hogy engedélyem nélkül több nyelven is megjelent, (legalábbis az ajánlatokban ez van leírva), feltételezem, hogy csalásról van szó. Kérem sziveskedjenek tanácsot adni, hogy ilyen esetben mit tehetek. Tisztelettel Zimonyi Péter Attila
(2016.06.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: van-e jogom felhasználni az általam tervezett logót referenciaként, amennyiben külön szerződésben nem tértünk ki rá a megrendelővel? Automatikusan milyen jogok illetik őt és engem?

A másik kérdésem az lenne, hogy ha egy cég hivatalos alkalmazásában állva terveztem grafikákat, amelyeket a cég tovább értékesített, van-e jogom azt referencaként, prezentációs célra felhasználni, immáron saját vállalkozásom részeként? A munkaköri leírásom nem tartalmazta ezen grafikák elkészítésének kötelezettségét, részben a munkaidőmön kívül is foglalkoztam velük. A grafikákat használó cég beperelhet-e engem a használatért, ha külön szerődés nem született erről?

Előre is köszönöm a választ,
Kovács Alíz



(2016.06.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy kell-e valamilyen jogi eljárás ahhoz, hogy a saját digitális fotóimat ,egy új fotózási stílus miatt levédessem?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:Rozgonyi Cecília
(2016.06.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Az Orchideák Gondozása című, Mezőgazda Kiadó gondozásában 2011-ben megjelent, jelenleg már nem kapható könyvemet egy magánszemély az engedélyem nélkül teljes terjedelemben feltöltötte az internetre. Hová fordulhatok segítségért, a szerzői jogaim érvényesítéséért? Szíves válaszukat előre is köszönöm. Tátrai Zsuzsa
(2016.06.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Azt szeretnénk kérdezni, hogy ételt, és az elkészítés technológiáját hogyan lehet szabadalmi joggal védeni? Mit fog korlátozni, ha egyáltalán lehet? Vagy csak az étel konkrét elnevezését lehet levédetni?
Köszönettel,
Sebestyén

(2016.06.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH Csapat!
Kérdezném, hogy már meglévő és sokoldalúan használt (védelem alatt sem álló) ipari termék eddig nem használt célú felhasználási, és erre a célra való gyártási (összeállítási) módját szeretném levédetni. Ilyen speciális összeállításban és felhasználási célra még nincs gyártva és használva sehol. A termék az összeállítástól lesz egyedi új és a felhasználási célja lesz újdonság.

Köszönöm szíves válaszukat.

Üdvözlettel:

Koszoru Gabor
(2016.06.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Grafikákkal kapcsolatos kérdésem lenne, pontosabban grafikák címeinek elnevezésével.
Rajzolok egy mozi karaktert, amely nem másolata az interneten megtalálható képeknek, grafikáknak, hanem a saját alkotásom, a saját stílusomban az elképzeléseim alapján.
Kérdésem az lenne, hogy elnevezhetem-e ezt a képet a filmben szereplő karakterről, illetve adhatok-e keresőszavakat a képre a filmben lévő nyelvi környezetből? Ezt közzé tehetem-e egy képmegosztó, galériákkal működő (akár magyar, akár külföldi) ingyenes oldalon, bármilyen jogsértés nélkül.
Ha lerajzolom például Darth Vader-t, lehet-e a kép címe Darth Vader, és adhatom-e kereső kifejezésnek a Star Wars, Darth Vader, Jedi szavakat?
Válaszukat megköszönve,
Tisztelettel:
Fazekas András

(2016.06.14)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!
Lányom diplomamunkája egy társasjáték. Saját névvel, design-nal, szabállyal - komplett. Hogyan lehetne levédeni? Milyen lépéseket kell tenni? A játék ötletét és kivitelezését nem csak belföldön szeretnénk védeni. Várva válaszukat, üdvözlettel!
(2016.06.12)

Kérdés:
Tiszelettel erdeklodom , hogy megnyitando gyermekruha uzletem neve lehet-e " bogyo es baboca " ez a nev hasznalhato -e jogdij fizetese nelkul ? Valamint képeket a kirakatra szeretnek helyezni!?Varom valaszukat udvozlettel: Gyongyi
(2016.06.16)

Kérdés:
Fényképes bögre készítéséhez milyen képeket használhatunk ! F1-es bögre , Focis (pl Barcelona), mesefigurás (minions) milyen képeket használhatunk illetve milyen jogszabályok vonatkoznak ide ! Köszönöm előre is !
(2016.06.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Védjegyezhető-e egy évenként megrendezésre kerülő rendezvény elnevezése és ha igen, mi az eljárás menete?
Köszönettel
(2016.06.03)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Érdeklődni szeretnék, hogy Hello Kitty-s figurákra hol lehet a jogot megvásárolni? Pólókra, ajándéktárgyakra való nyomtatáshoz?
Köszönettel!
(2016.06.06)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Női ruha boltot üzemeltetek. A ruháinkat egy modellen szoktuk befotózni, a képeket a facebookra töltjük fel. Más boltok a képeinket feltöltik saját oldalukra, ugy, hogy a modell ne legyen felismerhető. Kérdésem az lenne, hogy hivatkozhatok e szellemi tulakdonra, vagy bárki használhatja képeinket? Köszönöm válaszát!
(2016.02.18)

Kérdés:
Üdvözlöm! Olyan felől szeretnèk érdeklődni, hogy az esküvőmre egy meghívókkal és annak grafikájának szerkesztésével foglalkozó oldalról szedtem le egy grafikát amit felhasznàltam a sajàt meghívómban, és az oldalon feltűntetett meghívóéhoz hasonlóra szerkesztettem a sajátom. Kizàrólag saját célra csináltam, nem kereseti lehetőséget remélve. Származhat ebből valami féle hátrányom? Előre is köszönöm
(2016.05.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Az lenne a kérdésem, hogy az üzletemet szeretném reklámozni egy ismert szinkronszinésszel és újra felmondatni vele híres szövegeket filmekből, beleszőve az üzletem nevét. Pl felmondaná a színész "bunkó vagy Buggsy, hogy nem mész az xy boltba". Egy ilyen reklámszöveg jogdíjas, vagy kell valamiféle engedély a szinkron stúdiótól? Válaszukat előre is köszönöm. Tompa Miklós
(2016.05.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal

Évkönyv kiadását tervezzük, mely évente változó tartalommal, viszont állandó struktúrával (rovatok, felépítés, stb...)jelenne meg. A kérdésem az lenne, hogy a szerzőjog védelme kiterjed-e a "formai" elemekre (lapstruktúra) vagy csak a tartalomra? Van-e jogi lehetőség levédeni az évkönyv struktúráját? Köszönettel
(2016.05.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
A kérdésem az lenne, hogy ha egy fantasy kártyajáték kártyalapját szeretném mintaként egy bögrére nyomtatni ajándéknak, (az internetes galériájukban lévő kép alapján) ez jogszabályba ütközik-e.
(2016.05.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben szuvenír jelleggel szeretnék árusítani egy város épületeiről vagy szobrairól mini maketteket ill. mini szobrokat ebben az esetben vonatkozik-e rám a szerzői jogi törvény, köteles vagyok-e vmilyen díj megfizetésére illetve eljárás lefolytatására?
Köszönöm előre is válaszukat.
(2016.05.12)

Kérdés:
Tiszteletem. Erdeklödnek, ha egy uj szakmat szeretnek bevezetni Magyarorszagon akkor annak a levedesere , hogy lehet lehetöseg, hogy csak az en Cegem oktathassa ezt a szakmat ? Tisztelettel B
(2016.05.10)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem / Uram!

Társaságunk szeretne indítani egy kampányt Kóstolj bele a mesémbe! címmel- melyben recepteket, azok videóit, fényképét kell beküldeni, ami valamilyen meséhez kapcsolódik. Felvethet-e ez valamilyen jogdíj kérdést a tányéron megjelenő mese kapcsán, ha igen, kivédhető-e, ha népmesék megformálását kérjük. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Gyetvainé Zováth Anikó
(2016.05.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Kérdésem az lenne, hogy egy rendezvény dekoráció tervezése és elkészítése után, ha a helyszín engedély nélkül lefotózta, illetve a cégünk fotósa által készített fotókat lelopta közösségi oldalunkról és azokat weboldalára feltöltötte és azt saját dekorációs munkájaként népszerűsíti, milyen jogaim vannak, hogy ezeknek az eltávolítását kérjem?
Köszönöm válaszukat!
(2016.04.28)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődnék, hogy egy 3. országból rendeltem saját felhasználásra 3db Disney-s terméket (Az össz értéke kb 2000 Ft volt). Sajnos ezekre már nincs szükségem és túl szeretnék adni rajtuk. Teljesen újak, nem használtak. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a termékeket "értékesíthetem" minden további nélkül, vagy szükség bármi jogdíjat vagy hasonlót fizetnem érte?
Köszönöm!
(2016.05.09)

Kérdés:
Kedves Hivatal!
Érdeklődni szeretnék a következő ügyben.
Kutyanyakörvek gyártásába kezdtem és szeretnék mesefigurás, Disney-s szalagokat is felhasználni. Én ezt kész termékként veszem meg, csak felhasználom őket. Ezt hogyan tudom értékesíteni jogszerűen?
(2016.05.09)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy települési önkormányzat a helyi újságban meghirdette, hogy ötleteket várnak egy komoly beruházás konkrét tartalmára vonatkozóan. Ez nem egy hivatalos pályázat, csak egy cikk az újságban. Az a kérdésem, hogy ha nekem van egy konkrét ötletem, sőt egy amolyan know-how-m egy másik beruházás mintájára, amiben részt vettem, de nincs hozzá tőkém, hogy egyedül valósítsam meg, milyen jogi formában tudnék megegyezni az önkormányzattal, hogy a kivitelezésben én is részt vehessek, és nekem is legyen belőle valami hasznom? Ez csak "közös megegyezés" alapján megy, vagy van rá valamilyen bevett jogi formula, amit követni kell/lehet? Szíves válaszukat előre is köszönöm.
(2016.05.03)

Kérdés:
Tisztelt címzett!

Megsértem-e a szerzői jogot, ha az 1919-es híres UNICOM plakátból készítek egy montázst, amelynek teljesen más a jelentéstartománya, például az üveg helyett egy hal lenne, amit soha se lehet megfogni.

Üdvözlettel: Szabó Zoltán
(2016.04.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szinkrondramaturg vagyok, és én fordítottam többek között a Mézengúz c. rajzfilmet, melynek a magyar címét is én találtam ki. A CLass FM egy az Aldival közös reklámszpotjában elhangzik a "mézengúz" ill. a filmben szereplő "pollenvagány" kifejezés. A kérdésem az, hogy ezek a kifejezések nem minősülnek-e az én szellemi termékeimnek, és így nem kellene-e a reklám készítőinek belegyezést kérniük a kifejezések felhasználásához.

köszönettel
Speier Dávid
(2016.04.26)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Kérdésem lenne, hogy saját honlapomon/blogomon használhatom-e fejlécnek például egy ország zászlaját? A használni kívánt fotó a google keresőből lenne letöltve, újrafelhasználható és módosítható licensz alatt.

Köszönöm válaszát!
(2016.04.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A közelmúltban történt, hogy egy weboldal grafikát terveztem édesapám cégének. Mivel nincs meg a szakértelmem a weboldal működőkèpessé tételében, megkèrtünk egy programozót, hogy tegye a grafikát az interneten használhatóvá/működőképessé. Ez annyit jelent, hogy az általam elkészített tervet kisebb képrészletekre felvagdossa, majd leprogramozza hogy adott képrészletére kattintva milyen funkciók történjenek a weboldalon. Ezért, mint szolgáltatásért fizettünk is az úrnak. Egy ideig a weboldal karbantartását is végezte, természetesen ezt is havi rendszerességgel fizetésért.

A napokban megromlott a viszonyunk az úrral, aki gondolt egyet, majd felhasználva az általam tervezett weboldal grafikát, elkészítette a saját, ugyanilyen témájú weboldalát. A grafika némileg módosítva lett. Kissé rózsaszínesebb árnyalatúra lett színezve a egész, az eredeti barack szín helyett. Ezen felül egy kisebb méretű logo lett lecserélve a fejlécben. Minden más megegyezik, a menüpontok elnevezése, a menüpontok alatt található tartalom elrendezése, a weboldal lábléce, az ott található ikonok, stb.

Ugyan a weboldallá alakítás céljából átadtam az úrnak a szerkeszthető grafikai fájlt korábban, azonban nem adtam engedélyt arra, hogy ő ezt az általunk megfizetett weboldal elkészítésén túl bárhol máshol felhasználja.

Az említett minimális módosítás ellenére a két jelenleg is élő weboldal megkérdőjelezhetetlenül ugyanazokból az elemekből, ugyanazzal az elrendezéssel rendelkezik. Ez egyértelműen az én kezem munkája. Megvan a korábbi levélváltásunk is, mely mellékletként tartalmazza a grafikai fájlt is, valamint a weboldal felépítéshez adott instrukcióimat. Ebből bizonyítani tudom hogy az eredeti fájl tőlem származik.

Az én értelmezésemben ez egyértelműen a szerzői jogaim megsèrtése, azonban szeretnék egy megerősítést/jogi alátámasztást kérni Önöktől erre.

Előre is nagyon köszönöm, nagy segítség lenne a válasz a továbblépésben, illetve az érdekeim védelmében.

Üdv.: Zoltán
(2016.04.24)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

Nejem mesekonyvet irt,a grafikusi munkat hianytalanul kifizette.A grafikusi munkak eredeterol szerettuk volna lenyilatkoztatni,de nem valaszolt ra.Mashonnan kesobb kiderult,hogy valoban vasarolt az internetrol licence koteles kepeket amiket fel is hasznalt a konyvhoz.A kerdesem az,hogy neki mikor lett volna kotelessege minket errol tajekoztatnia?

koszonettel


Boros Karoly
(2016.04.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnénk létrehozni egy adatbázist. Pontosabban egy elektronikus műsorújsághoz (EPG) hasonló adatbázist, amely csak szöveges adatokat tartalmazna. Nem egy komplett weblapra gondolunk, hanem egy fájlra, ami a szükséges adatokat tartalmazza. Az adatbázishoz az adatokat különböző már most is üzemelő weblapokról grebbelnénk (másolnánk, markolnánk). Ehhez a művelethez az interneten számtalan program áll rendelkezésre, melyek szabadon letölthetőek és futtathatóak. Egy ilyen számunkra is szimpatikus programmal végeznénk a grebbelést. Az így elkészült adatbázist szeretnénk az interneten elérhetővé tenni. Kérdésem, hogy sértünk-e valamilyen szerzői jogi jogszabályt ezen tervezett tevékenységünkkel? Természetesen nem kívánjuk egyik weblap üzemeltetőt sem megkárosítani, ill. magunkat kétes cselekménybe keverni.

Válaszukat előre is tisztelettel köszönöm!
D.G.
(2016.03.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy népies dallamhoz új, kiegészítő szöveget írtam. Az eredeti két versszakot megtartva kiegészítettem egy harmadik versszakkal. Az általam kibővített dalt kizárólag egy adott zenekar részére írtam és szeretném, ha kizárólag csak ők játszanák az általam írt szöveggel a dalt. Mit tudok tenni annak érdekében, hogy más ne használhassa fel a szövegemet.

Előre is köszönöm válaszukat.
Üdvözlettel:
Tamás
(2016.04.10)

Kérdés:
Üdv,

az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet levédeni egy szakdolgozatot. A dolgozatomat egy olyan könyvről írtam, amelynek angolról magyarra történő fordítását is elkészítettem a dolgozat miatt, illetve egy olyan kutatást végeztem az anyaggal kapcsolatban, amelyhez videómellékletek is készültek. Nem szeretném, hogy a fordításomat vagy a videókat bárki felhasználja.

Köszönöm!

Grimm Anna
(2016.04.11)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

2009-ben megjelent egy könyv, melyben az író felhasználta ükapám eredeti tervrajzát, de sem a tervező nevét, sem a tervrajz fellelhetőségének pontos adatai nem adta meg. Bár ez egy 1849-ben zajlott családtörténeti regény kíván lenni, de az említett tervrajz, és az egyik szereplő jellemzése alapján felismerhető az én ükapám. Amikor azt írja a szereplőről, igaz más nevet használva, hogy Magyarország első ívenfüggő vashídjának feltalálója és tervezője, és mellé teszi a tervrajzot, amiből csak egy létezik, megvalósul-e a tudományos plágium? Kérdésem lenne még az is, hogy lehet-e fellépni az íróval szemben valamilyen jogi, vagy sajtó helyreigazítás kérelemmel?
Köszönettel
Kinga
2016.04.07.
(2016.04.07)

Kérdés:
Tisztelt hivatal.

Képeslapra és plakátra szeretnék interneten is megtalálható képet (nem fotót), grafikát helyezni és így értékesíteni. Saját fotókkal illetve rajzokkal már dolgozom de sajnos nem tudom, hogy egy adott grafikának, amit pl. a Google dobott ki mint jogdíj nélküli kép ( a kereső beállításában van arra mód, hogy így szelektáljunk ) használhatom-e kereskedelmi célra. Sok ezek közül közismert rajzok, retro hangulatú és valóban évtizedekkel ezelőtt készült grafikák.

Köszönöm a választ előre is!
(2016.04.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Éttermet szeretnék nyitni és az előre kitalált nevet már egy külföldi ruhamárka használja, erősen gyanítom, hogy le is védette. A kérdésem az lenne, hogy egy ennyire más területtel foglalkozó cégnél, márkánál mennyire van a névazonosságnak jelentősége? Amennyiben van, mennyire fogadható el az a verzió, hogy az étteremnév mögé teszem, hogy "american & street kitchen"? Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.04.06)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Fő tevékenységi köröm az oktatás és képzés területén eredményesség, hatékonyság mérése, vizsgálata és új fejlett - a képességhiányok pótlását célzó - eljárások, képzési tervek kidolgozása. Jelenleg magánemberként dolgozom egy projekten, amely teljes egészében saját szellemi termékem és ezt szeretném védetté tenni. A vonatkozó jogszabályok vizsgálata során erre a területre vonatkozó utalást eddig nem találtam, kérem szíves segítségüket, milyen formában lehetséges a szellemi tulajdonom védelme. Köszönettel/tisztelettel: Varga Tamás (2016.03.26.)
(2016.03.26)

Kérdés:
Tisztelt SzTNH!

A kérdésem az lenne, hogy magyar népmesefigurák felhasználása után kell e jogdíjat fizetni vagy a felhasználásukhoz engedélyt kérni. Színházunk egy népmesét visz színpadra (A makrancos asszony és az ördög, eredeti neve: a székely asszony és az ördög.) és annak plakátjához szeretné felhasználni a magyar népmeséből ismert karaktert. Az eredeti mese megjelenésének időpontja 1984 volt. A magyar népmesék címen futott TV rajzfilmekről van szó. Ezek felhasználásáért kell fizetni valakinek?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.03.30)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az alábbiakkal fordulok Önökhöz.

Egy borok forgalmazásával foglalkozó cég szeretné az Osztrák-Magyar Monarchia címerét felhasználni, úgy hogy ezt a borosüvegeken címkeként tüntetné fel és nem Magyarországon, hanem Kínában forgalmazná. A kérdésem az lenne, hogy szükséges e ehhez engedély, ha igen, akkor kihez kellene fordulni?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.03.02)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Sportruházat készítéssel foglalkozunk. Most van egy megkeresésünk, hogy gyártsunk ahhoz hasonló mezeket a szurkolóknak, amiben a magyar labdarúgó válogatott fog játszani a nyári EB-n. Van ötletünk és szerintünk az eredeti mezhez képest más annyira, hogy a vásárlót nem tévesztheti meg, hogy ez az eredeti ADIDAS mez csak jóval alacsonyabb árkategóriájú. Kihez fordulhatok, hogy ezt eldöntse, gyárthatjuk-e a kitalált designnal a szurkolói mezeket, mert ez nem megtévesztő? Nem szeretnénk mást csak állásfoglalást kérni a termék gyárthatóságáról és forgalomba hozatala szabályosságáról.
Előre is köszönöm tájékoztatásukat!
(2016.02.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!

Kérdésem lenne, hogyha lefordítottam egy kevéssé ismert ország himnuszát magyarra, akkor ezt a fordítást hogyan tehetem hivatalosan sajátommá? Az interneten nem találtam arra utaló jelet, hogy bárki is lefordította volna magyarra előttem a szóban forgó himnuszt.

Üdvözlettel: Katona Mária
(2016.04.05)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!

Szeretném külföldi football csapatok termékeit értékesíteni(bögre, kulcstartó stb). A termékeket licensel rendelkező európai nagykereskedésből vásárolnám. A kérdésem az lenne, hogy ha a megvásárolt termék már rendelkezik licens-el szükséges-e még bármilyen engedélyt szereznem az árusításhoz, illetve, hogy mások által internetre feltöltött képeket, lehet-e használni weboldal díszítéséhez.

Segítségét előre is köszönöm,
Hevesi Bla
(2016.02.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy megjelenő könyvbe jogdíj, illetve bármiféle jogi probléma nélkül beleírhatóak-e a következő dolgok:
- Facebook, Viber, Instagram, stb
- Különböző autómárkák és típusok, azzal együtt, hogy milyen motor van bennük, hány lóerősek, stb
- Előadók, zeneszám címek, illetve, hogy miről szól egy-egy szám
Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.02.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy legális-e az interneten talált rajzról vagy fényképről rajzolni (művészeti céllal, illetve művészi célú átalakításokat végezni rajta az eredeti jelleg megtartásával) és azt felhasználni. Felhasználáson azt értem, hogy lehet-e például saját Facebook oldalra vagy saját honlapra feltenni (ezáltal nagy nyilvánosság előtt megosztani) csak bemutatásra, vagy akár eladási szándékkal is nyilvánosságra hozhatom? Az interneten olvasottak alapján a válasz nem, de viszont a tapasztalatom ettől eltérő. Konkrétan pl. van valaki aki hírességeket rajzol nyilván internetes képekről. Tehát akkor ez is törvénybe ütközne?

E kérdésekkel kapcsolatban várnám szíves visszajelzésüket, melyet előre is köszönök!

Tisztelettel:

Perger Csaba

Utóirat: Szeretnék köszönetet mondani a színvonalas, közcélú felhasználóbarát tájékoztatásért, amit ezen az oldalon nyújtanak!
(2016.03.29)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Egy vállalkozás elindítását tervezem, viszont kezdetben ezt egyéni vállalkozói formában tenném.
A következők lennének a kérdéseim:
A vállalkozáshoz egy designer-re is szükségem van, akivel azt beszéltem meg, hogy a bevétel után részesedni fog. Hogyan lehetne ezt megfelelő jogi keretek között lefektetni? Milyen szerződés lenne alkalmas? Ugyanis a designer alkotása a szellemi terméke, az Ő tulajdona, viszont én fel fogom használni az alkotásait a vállalkozásban. Olvastam, hogy ilyenkor felhasználási szerződést kell kötni, viszont nem tudom, hogy ennek mi a menete, illetve milyen formában lehet az elvárásainkat - mind a designerét mid pedig jómagamét - megfogalmazni. Illetve tovább bonyolítja a dolgot, hogy levédetésre is sor kerül majd, amit szintén a nevemre avagy a vállalkozás nevére tervezek elindítani.
Illetve még az lenne a kérdésem, hogy az ábrás védjegyet tudomásom szerint be kell sorolni valamilyen osztályba a védjegy típusától függően, mivel ábrás védjegyről lenne szó, akkor Bécsi osztályozás szerint be kell sorolni. A kérdésem az, hogy maga az osztályozás mi célt szolgál? Mi történik akkor ha olyan kategóriába sorolom, ahol már van hasonló, illetve mi történik ha van hasonló, de ebben a kategóriában nem? Mitől véd meg a jól osztályozott védjegy - ha megvéd egyáltalán valamitől- ?


Válaszukat előre is köszönöm,

Üdvözlettel,
Cs.V.
(2016.03.29)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődnék, hogy filmforgatókönyv adaptációhoz egy olyan könyvet szeretnék felhasználni, amelynél az író halála óta még nem telt el 70 év, ez esetben mi a teendő. és kerül-e pénzbe?
Köszönettel:
András
(2016.03.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Két kérdésem van:

1. Saját költemények magán v. kiadón keresztüli kiadását tervezem, kell-e bármilyen, szerzői joggal kapcsolatos nyilatkozatot tennem, bejelentést, bármit, igazolóan, hogy ezek valóban a saját szellemi alkotásaim? Természetesen azok.

2. Ezen saját költemények megosztása a facebook-on eredményezheti-e azt, hogy bárki azt a sajátjaként kezeli, és ily módon, a saját neve alatt pl. újra kiadja? Idemásolom a facebook talán erre vonatkozó felhasználási feltételeinek egy részletét:


"A szellemi tulajdonjogok hatálya alá tartozó tartalmak vonatkozásában, mint a fényképek és videók (IP tartalom) – az adatvédelmi és alkalmazásbeállítások figyelembe vétele mellett – különösen az alábbiakhoz adja hozzájárulását: nem kizárólagos, átruházható, allicencbe adható, jogdíjmentes, az egész világra érvényes licencet nyújt részünkre bármely Ön által közzétett, vagy a Facebookkal kapcsolatos, szellemi tulajdont képező tartalom felhasználásához (IP Licenc). Ez az IP Licenc megszűnik, ha szellemi tulajdont képező tartalmát vagy felhasználói fiókját törli, kivéve ha az Ön által közzétett tartalmat másokkal megosztotta, akik azt nem törölték."

Köszönettel,

Ferenczy Brigitta
(2016.03.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Tisztelettel kérdezném, hogy milyen módon lehet egy újonnan kifejlesztett kémiai kísérletet védetté tenni? Illetve egy kreatív kémiai műhelyt és a munkáját hogyan lehet levédetni?

Üdvözlettel,
K.G.
(2016.03.10)

Kérdés:
Tisztelt NTSZH csapat!
Nyomdában dolgozom. Sokszor feladataim közé tartozik egyedi nyomdatermékek tervezése, grafikák, egyebek közt nagyértékű részvények rajzolása. Kérdésem: a nyomda tartozik-e valami jogdijat fizetni nekem vagy csak a havi fizetést kell kiadni a munkám után?
Köszönöm válaszukat.
Tisztelettel: Klein Edit
(2016.03.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben játszom egy mobiltelefonos játékkal (amely letölthető egy app store-ból ingyenesen) és felveszem videóra, ahogy játszom, aztán fel kívánom tölteni egy nyilvános videómegosztóra ezt a videót (ezáltal látható maga a játék is), azzal megsértek-e valamilyen szerzői jogot? Értem ez alatt, hogy a videóban láthatóak a karakterek, a játék grafikai megjelenése...ezzel sérthetek szerzői jogot? Az interneten számos ilyen videó található, de nem vagyok benne egészen biztos, hogy ez nem jogsértő-e.

Válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
K.M.
(2016.03.07)

Kérdés:
Saját zenemű bejelentésének mi lehet a legegyszerűbb módja?
(2016.03.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

A munkahelyemen szóban arra kértek –de nem utasítottak és ennek nincs írásbeli nyoma, hogy készítsek a készülő internetes felületükre egy gyűjteményt. A gyűjtemény „adatbázis”elnevezés alatt található meg. Az én feladatom az adatok összegyűjtése volt.
A gyűjteményes munka interneten ingyenesen, előzetes regisztráció nélkül bárki számára hozzáférhető és a pályázaton belül a készülő honlap részét képezte. Az adatbázis és a webes felület technikai megalkotását szakember végezte. Véleményem szerint az így elkészült adatbázis szerző joga a munkáltatót illeti meg.
A munkaviszonyom megszűnése után saját elhatározás alapján a kutatásom eredményét továbbra is gyűjtöttem, az adatokat bővítettem, plusz információkkal láttam el. Az így egyedi módon megalkotott gyűjteményes mű nem került nyilvánosságra semmilyen formában. Az adatokat könyv formában szerkesztettem meg egyedi módon és egyedi szempontok alapján, felhasználva saját információimat és tudásomat, melyet szeretnék kiadni a saját nevem alatt. A kérdésem arra irányul, hogy ezen utóbbi mű saját név alatti kiadására és az abból származó bevételre van-e jogosultságom?

Köszönöm,
K.A.

(2016.02.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH Hivatal!

Festmények jogi levédése felől érdeklődöm.

A regisztrálás díja (5.000 Forint) több alkotás egyszerre való regisztrálásánál a azok számával szorzandó, vagy alkalmanként egyszeri?

A (már levédett) festményről annak szellemi tulajdonosa által készített reprodukciójánál, ajándéktárgyakra való nyomásánál kell-e bármilyen bejelentést tenni az Önök hivatala felé, illetve létezik-e bármilyen jogdíjrendszer ilyen esetekre?

Oldalukon való keresés alapján úgy értelmeztem, hogy a festmény szellemi tulajdonosa a mű eladása után is az alkotó marad. Ilyen értelemben az alkotónak joga van további reprodukciók készítéséhez annak ellenére, hogy a képet már eladta?

Meddig érvényes a szellemi jogi levédés?

Ha változik a tulajdonos, azt gondolom nem szükséges Önök felé bejelenteni, mert Hivataluk csak a szellemi tulajdonos bejegyzésével foglalkozik.

Előre is nagyon köszönöm szíves válaszukat!

W. Artist
(2016.02.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék érdeklődni hogy amennyiben dekorációs céllal mesefigurákat szeretnénk használni pl Walt Disney figurák egy strandfürdő gyerekmedence falán, van e teendőnk? Köszönettel: Török Éva
(2016.03.02)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal! Fesömüvész Lányom zenét keres a munkáit bemutató videóhoz. Megfogott mindannyiunkat Kodály Zoltán "Este a sekelyeknél" c. darabja. Fél évszázada sincs, hogy Kodály Tanár úr nincs már velünk, Így szíves tájékoztatásukat elöre is megköszönöm. Tisztelettel: Fábián Ferenc
(2016.02.28)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Egy sport témájú honlapon szeretném felhasználni különböző csapatok logóit (a csapat neve mellé illusztrációnak), illetve design céllal készült játékosképeket (például háttérnek).

Azt szeretném kérdezni, hogy:
1) A sportklubok logói szabad felhasználásúak-e, vagy ebben a formában szellemi tulajdont képeznek-e és fizetni kell a használatukért?

2) Ha készül egy háttérkép egy játékosról, ami felkerül az internetre, akkor az kinek a szellemi tulajdona? A fotósé, designeré vagy a játékosé? Illetve ha a hivatkozás feltüntetésre kerül, akkor minden további nélkül használható?

Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
Nándor
(2016.02.26)

Kérdés:
Kedves SZTNH!
Önkéntes műnyilvántartásban van Önöknél a filmalkotásom,amiből részleteket mutatottak be többször is a M1,M2,DunaTv,stb...tv adók az engedélyem nélkül.Kivel kell ezzel kapcsolatban felvennem a kapcsolatot?(ez egy közös jogkezelés )
Köszönettel.

(2016.02.04)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram! Az interneten külföldről rendeltem Marvel szuperhősők ( Superman, Vasember, Amerika kapitány, Batman)farsangi világító álarcokat és hozzá palástot.Mivel a gyerekenek nem tetszet ezért szertném eladni őket az interneten. A kérdésem az lenne kinek kell ezt bejelentenem, hogy a védetett Marveles jogokat ne sértsem meg. Várom szíves válaszukat.
üdvözlettel: Csorba Gábor
(2016.02.26)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy pszichológiai könyv fordítását kezdtem el angolról magyarra. Utánajártam, és a könvy magyar nyelven még nem jelent meg. Kérdésem az, hogy hol tudnék tájékoztatást kapni az esetleges kiadványt érintő jogokról és költségekről. Válaszukat előre is köszönöm.
(2016.02.19)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Rendeltem egy terméket egy külföldi webáruházban, mint utólag kiderült hogy hamisítvány, így a NAV Reptéri Igazgatóság továbbította termékem (autó diagnoszika kábel) az Opel felé, mert Opel logóval volt ellátva. peren kívűl 70.000 Ft kártérítést szabdak ki felém. Laikusként nem voltam tisztába hogy eredeti terméket rendelek. Kötelezhetnek-e Engem a bírság megtérítésére?

Válaszükat előre is köszönöm!
(2016.02.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!
Fából szeretnénk klasszikus társasjátékokat készíteni. Lennének klasszikus játékok, úgymint malom, ki nevet a végén, dáma, stb. Továbbá ördöglakatok, logikai játékok, például katamino, hanoi torony, stb. Valamint olyan játék is mint az ismert SCRABBLE szójáték. A kérdésem, hogy honnan tudom kideríteni melyik játékot gyárthatom külön engedély nélkül illetve melyikhez szükséges. Van e olyan lista ahol meg lehet tekinteni melyik játékok vannak levédve valamilyen formában.
Válaszukat előre is köszönöm.

Ocztos Tibor
(2016.02.24)

Kérdés:
Üdvözletem! Bababizományi boltot szeretnék nyitni, kérdésem a következő lenne: Ha rajzfilm nevet választok (pl. Bogyó és Babóca)üzletnévnek, milyen jogvédelmi szabályoknak kell megfelelni? Illetve, az elnevezés mellett, elkészíthetem -e üzletdekorációnak az említett mese figuráit?
Válaszukat előre is köszönöm!

Vasvári Nikolett
(2016.02.23)

Kérdés:
tisztelt sztnh!!!
kérdésem a következő lenne, saját magam terveztem és én is viselek egy pólót egy népszerű magyar zenekarról van szó,a pólón található szöveget szeretném levédeni hogy csak én használhassam és viseljem, természetesen a zenekartól engedélyt kaptam már rá csak szeretném ezt valami jogi formában is megtenni, hogyan hol milyen formában tudnám ezt megvalósítani
köszönettel S.Imre
(2016.02.20)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Amatőr társulatommal szeretném bemutatni, illetve színpadra vinni az alább felsorolt műveket. Továbbá pályázati munkának szeretném elkészíteni őket. Érdeklődnék, hogy milyen jogdíjai lehetnek a műveknek, kitől kell iránta érdeklődni és összegben mennyit jelentene külön-külön.
A művek: A hercegnő és a béka ; A halott menyasszony ; Vizet az elefántnak ; A vizsga
Az első kettő ugyebár Disney, míg a másik kettő filmadaptáció lenne.
Válaszukat és a segítséget előre is köszönöm!
Tisztelettel,
D-Style
(2016.02.08)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Új üzlet nyitását tervezzük, ahol egyebek mellett Disney termékeket( ruházat, ajándéktárgyak) forgalmaznánk. A kérdésem az lenne, hogy: kell-e bármilyen engedély ahhoz, hogy a Disney logót használjuk, illetve Disney termékeket árusítsunk?
Válaszukat köszönöm!
Üdvözlettel: J. Hajnalka
(2016.02.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!
Azt szeretném megkérdezni,hogy egy kis üzletben forgalmazott védett termék fényképét logóját kitehetem-e a bolt homlokzatára dekorációként, reklámként, vagy csak magát a terméket a kirakatba.
(2016.01.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Az lenne a kérdésem, hogy ha zenekaros pólókat árulnék,a fizetendő jog díjakról és összegükről hol, kinél tudnék érdeklődni.
Válaszotokat előre is köszönöm.
(2016.02.14)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem, hogy a videó megosztó oldalon, youtube, akár facebook, meg lehet-e osztani filmek, sorozatok részleteit?
A youtube tele van ilyen videókkal, de ha egy cég szintjén, közönségépítésre szeretnék használni videó/filmrészleteket, azt szabad-e?
Válaszát előre is köszönöm!
(2016.02.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Kérem, szíveskedjenek megírni, hogyan kell feltüntetni a logő szerzőjének nevét, miután a szerző a felhasználásra vonatkozó engedélyt megadta? A szerző lemondhat nevének feltüntetéséről?
(2016.02.01)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!
Star wars figurákat lehet e élelmiszerből előállítani és forgalmazni eladási szándékkal. Védett e ezen tevékenység,
Köszönöm válaszát!
(2016.01.31)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Tájékoztatást szeretnék kérni Önöktől, hogy milyen formában tudnám levédetni tervezett ruhakollekciómat. Ötletemmel újszerű módon használok fel már meglévő anyagokat, kellékeket, de tudtommal sehol a világon így nem használják, ezért nagy üzleti lehetőséget látok benne.
Érdeklődnék még arról is, hogy személyesen kizárólag Budapesten intézhetek ilyen jellegű ügyet? Válaszukat köszönöm.
Tisztelettel: Hevesi Éva

(2016.01.28)

Kérdés:
Üdvözletem!

Minion, StarWars és egyéb figurás terméket kívánok kézimunka műhelyben előállítani/előállítatni.
Milyen jogdíat, mikor és kinek kell fizetnem?
Köszönettel:
F. Attila
(2016.01.18)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha van egy termék ötletem, és szeretném árusítani, de nem szeretném, ha lemásolnák, kihez forduljak, hova menjek és mennyibe kerül a levédetés?

Köszönöm!
(2016.01.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTHN,
Nem regiben a baratnommel volt egy rendezvenyunk, melyre profi fenykepeszt hivtunk, mivel Fetish osszejovetel volt igy a mobilokat kitiltottuk a reszt vevok szemelyisegi jogainak vedelmeben.
A rendezvenyen 2 fellepo csoport volt.
A fenykepesz, akirol mellesleg kiderult nem is profi fenykepesz, bar igy hirdeti magat, nem adta at nekunk az osszes fenykepet illetve a rendezvenyen reszvevoknek kuldozgeti.
A kerdes az lenne, hogy ebben az esetben mit tehetunk, milyen mertekben rendelkezik o a fenykepekkel es milyen aranyban mi?
Az egyik fellepo csoport megkapta azokat a kepket, amiket mi nem is lattunk, sot meg maguk reklamozasara is hasznaljak azokat a kepeket, amik nem is oket abrazoljak.
Tehetunk egyaltalan valamit akar a sajat, akar a party-n resztvevok szemelyisegi jogainak vedelmeben?

Koszonom
Laura
(2016.01.25)

Kérdés:
Üdvözlöm,

Egy általam készített szoftver szellemi tulajdonjogával kapcsolatban szeretnék érdeklődni, most készítem a szakdolgozatom, informatikus hallgatóként egy üzleti szoftver fejlesztése a téma, így magát az elkészített szoftvert is mellékelem szakdolgozatomhoz mely a fejlesztés menetét írja le.
Felmerült, hogy esetleg a szoftver értékesíthető lenne, viszont egy ismerősöm azt mondta hogy a szakdolgozat az egyetem tulajdonát képezi, igaz ez?
(2016.01.13)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!
Egy folyóiratot szeretnék indítani a közeljövőben, melynek elnevezése egy motorkerékpár márkanevét is tartalmazná. Feltételezem, hogy a márkanevek jogvédelem alatt állnak. Érdeklődni szeretnék, hogyan lehetne azt megoldani, hogy: a hatályos jogszabályokat tiszteletben tartva használhassam fel a márkanevet? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel:
P. Béla
(2016.01.14)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Játszóházat szeretnénk elnevezni Csizmás Kandúr néven, és az érdekelne hogy ehhez szükség van e bármiféle előzetes engedélyre? A Csizmás Kandúr név használata után kell e bármiféle jogdíjat fizetni? Ehhez kapcsolódó további kérdésem, hogy terveim között szerepel, hogy egy általam megbízott grafikussal egy új csizmás kandúr mesefigurát terveztetek, mely alapján ajándéktárgyakat készíttetnék, és árulnám őket. Ez ütközik e bármilyen jogsértésbe?

Nagyon szépen köszönöm tájékoztatásukat.
(2016.01.13)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram! Tisztelt Hivatal!
Egy e-mail és jelszó biztonsági eszközt (MyEMPASSECT szoftver - Email and Password Security Tool)fejlesztettem ki. A szoftver rendeltetése szöveges (text formátumú) e-mailek helyi (offline, end-to-end encryption/decryption) rejtjelzése/visszafejtése, de jelszavak rejtjelzett tárolására is kiválóan alkalmazható. A program 5 verzióban készült: 128/256/512/1024 és 2048 bites rejtjelzés helyi kulcsgenerátorral. A fejlesztés jelenlegi stádiumában a szoftver bármilyen Windows operációs rendszeren alkalmazható, a forrás (Python) telepítése nélkül. A fejlesztés befejeztével szeretném szabadalmaztatni, védeni a MyEMPASSECT alkalmazást. A szabadalmaztatásához és a terjesztéséhez szükséges eljárásokat nem ismerem, ebben szeretném segítségüket kérni. Köszönettel: Bajusz János
(2016.01.13)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az lenne a kérdésem, hogy (önkormányzati fenntartású!) intézményünk (könyvtárról van szó) kiadott novemberben egy időszaki kiadványt. Lehetséges-e az intézménynek levédetni a kiadvány nevét?! Mi ennek a módja? A kiadó az intézmény volt és annak mindenkori felelős igazgatója és nem az önkormányzat!!! Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.
(2016.01.07)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram.
Az lenne a kérdésem ,hogy egy 1920- ban készült amerikai film képanyagát ,általam megírt és komponált zeneművel összevághatom e és nyilvános videó megosztó oldalon promótálhatom e???
Válaszát előre is köszönöm.
(2016.01.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék, hogy tananyag készítése során fotót, illetve ábrát milyen feltételekkel lehet felhasználni? Szükséges-e engedély a fotó vagy az ábra szerzőjétől?
(2016.01.05)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Most készülünk nyitni egy gyerek ruha és játék boltot!
A boltban új és használt ruhák és játékok egyaránt megtalálhatóak lesznek! Szeretném, hogy a boltban Disney mintájú ruhák is legyenek! Természetesen ezeket nagykereskedésből szerezném be! Az lenne a kérdésem, kell e valamilyen külön (lincence) szerződést kötnöm, vagy a nagykereskedés kiállítja a számlát és értékesíthetem a disney termékeket is? Várom válaszukat!
Üdv: Bende Zoltán
(2016.01.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Szeretnék érdeklödni, hogyha egy fotós készít óvodai fotózás során indexképet, ami alapján lehet rendelni, képeket. Kinek a tulajdona az indexkép?

Válaszát előre is köszönöm! K. Erika

(2016.01.05)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem,Uram!
A 16 éves lányom rajzokat készít és ezért szeretne pénzt kérni. Milyen adózási vonzata van ennek,ha van, akkor hogyan kell bevallani. Ismerőseinek csinálná, nem tudom így is kellene-e adózni?

Köszönöm
(2016.01.11)

Kérdés:
Üdvözlöm.
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy én Kárpitos vagyok és gyerek ágyak készítésével foglalkozom.
Ezen belül készítek Walt Disney mintás ágyakat (verdák, Minnie, Jégvarázs, Sofia hercegnő....) gyerekágyakat amiket ágyneműből készítek es nem vagyok teljesen tisztába vele hogy erre nekem kell-e valami külön engedély vagy jogdíjat fizetni a termékeim után.
Online illetve piacokon, vásárokon árulom őket amire természetesen minden engedélyem megvan.
Válaszukat előre is köszönöm!
(2016.01.05)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Ruhákra tervezek különféle festmény szerű mintákat egy gyártónak,megrendelésre(arcok, ill egész alakos képek, életképek, jelenetek) Kérdésem az lenne, hogy a ruhák eladása után illet-e engem valamennyi százalék a bevételből, illetve kell-e valahol levédetni a festményeket, hogy azok az én szellemi tulajdonom képezik. Válaszukat előre is köszönöm.
(2016.01.06)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretnék kézművességgel foglalkozni, ezen belül is porcelán bögrékre festeni saját kezűleg. Ehhez lenne szükségem egyfajta sablonként a képekre. Milyen képeket használhatok fel az internetről, hogy ne sértsek jogokat?

Köszönettel: Andrea
(2016.01.07)

Kérdés:
Tiszteletem!
digitális nyomda vállalkozásom van, filmes pólókat és bögreéket szeretnék készíteni, star wars, superman vs batman, x-man, the walking dead. a fizetendő jogdíjakrol és összegükről hol , kinél tudnék érdeklődni. segítségét előre is köszönöm!
(2015.12.20)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyen,Uram!

Szeretnék tájékoztatást kapni arra vonatkozóan hogy kihez kell fordulnom ha magyarországon illetve Németországban megjelent német és angol könyvet szeretnék felhasználni a jövőben megnyitandó nyelviskolámban? A licenszdíj érdekelne.
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Szilágyi Krisztina
(2015.12.27)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!


A kovetkezo kerdesem lenne onnokhoz. A fiam eleg tehetseges es sokat rajzolgat.Mostanaban pedig inkabb szuperhosoket es karaktereket a StarWars,Marvel,Dc es egyeb kiadok/tortenetek vilagabol rajzol meg a sajat otletei szerint ,a maga altal kitalat szituaciokban.A leheto legpontosabban fogalmazva, nem masolja oket egy az egyben a filmekbol vagy a kepregenyekbol , hanem a karaktereket felhasznalva sajat kepet alkot. Ebbol semmilyen anyagi hasznot nem szeretne, csak szimplan mint tehetseget illetve erdeklodeset a rajzolas ez iranya fele,szeretne megmutatani a nagyerdemunek,peldaul Facebookon keresztul. A kerdes az lenne,hogy ez utkozik-e valamilyen jogsertesebe?Persze latom,hogy az internet tele van mas gyerekek,felnotek rajzaival is ,peldaul Hulkrol vagy Vasemberrol de gondoltam megis megkerdezem ,hogy a kesobbiekben ne legyen ennek jogi kovetkezmenye. Elore is koszonom valaszukat.
(2015.12.13)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Abban kérnék segítséget, milyen módon tudom levédetni alkotásaimat, ezáltal elkerülve a plagizálás veszélyét és bevételt szerezni a munkámból. Zenészként tevékenykedem.

Köszönettel:
Gulyás Máté
(2015.12.17.)


(2015.12.17)

Kérdés:
Hol találok tájékoztatást egy ötlet levédésének eljárási rendjéről és díjáról?
(2015.12.12)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Segítséget szeretnék kérni, milyen úton lehet jogilag tisztán, gazdasági tevékenység keretén belül felhasználni pl. focicsapatok emblémáit, autómárkák logóit, Walt Disney képeket.
Köszönettel:
Mogyorósi Zoltán
(2015.12.05)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Cégünk gépi hímzéssel és zászlókészítéssel foglalkozik.
A közelmúltban az FTC nevében az FTC Kereskedelmi Kft. keresett meg bennünket, "...Ezúton szíves tudomásukra hozzuk, hogy Ön, illetve hirdető cégük a Ferencvárosi Torna Club (1091 Budapest, Üllői út 129., egyesület nyilvántartási száma: Fővárosi Törvényszék: 1354 ) nevével/logójával/jelmondatával ellátott terméket árul. Az FTC címer, továbbá az FTC, FRADI, FERENCVÁROSI TORNA CLUB szó/szövegek és a hozzátartozó ábrás védjegyek, valamint minden ami erre utal, védjegyoltalom alatt állnak. Amennyiben Ön/cégük FTC logóval, névvel ellátott terméket kíván gyártatni, értékesíteni, azt kizárólag a bejegyzett védjegy jogosult hozzájárulásával szerződéses jogviszony keretében tehetik meg jogszerűen."
Az Önök honlapját tanulmányozva arra a megállapításra jutottunk, hogy jelenleg csak a " ügyszám: M9002160 ; lajstromszám: 130363 alatt bejegyzett védjegy élvez védettséget 5 árukategóriában.
A konkrét kérdésem az, hogy hímzett terméket, illetve csak magát az emblémát hímezve , illetve zászlót hímezve, ilyen emblémával készíthetünk-e jogszerűen, ha az öt kategóriában sem a 24-es ( textil), sem a 40-es szolgáltatás ( hímzés) sem szerepel?
VÉDJEGYBEJELENTÉS ügyszám: M1503193 alatt folyik egy eljárás, amiben szerepel a 24-es árukategória, de a 40-es nem. Mi ezt az emblémát már 20 éves hímezzük, ki lehet-e minket zárni a továbbiakban a gyártásból, illetve forgalmazásból, illetve megtámadhatjuk-e a 24-es kategóriában való védettség kérését?
Válaszukat érdeklődéssel várom!
Tisztelettel:
Szabó Ferenc
(2015.12.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!


Logopédus vagyok, két saját terápiás módszert is kidolgoztam, és mindkettőt elneveztem. Az egyik módszert tanfolyamokon, előadásokon oktatom, a másikkal pályázatot nyertem, éa kiadásra kész könyvet készítettem, mely még nem jelent meg.

Kérdésem:


Hogy tudom levédeni a két módszer nevét és azt, hogy csak én adhatom tovább a módszert? Jelentessem meg mind a két módszert könyv formában? Válaszukat előre is köszönöm.
Rudas Zsuzsanna
(2015.11.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Segítségüket, illetve tájékoztatásukat szeretném kérni az alábbi témával kapcsolatban.

Online vállalkozást indítok, ahol online tanfolyamokat lehet megvásárolni (pdf-ek, hanganyagok, videók formájában).

Létezik pár hasonló cég, akik ugyan ebben a témában ugyan ilyen tanfolyamokat kínálnak. Ezen cégek tanfolyamain én is részt vettem, így tudásom egy részét onnan szereztem.

A kérdésem az lenne, hogy mit kell ahhoz tennem, hogy a tanfolyamaim anyagai biztonságban legyenek? Mire kell oda figyelnem ahhoz, hogy semmilyen szerzői jogot ne sértsek meg?

Példa: Van egy szakácskönyv vagy egy számítógépes program használatáról szóló könyv, melyben leírják, mit hogyan tegyünk. Én ugyan azt a módszert szeretném tanítani, mint ami abban a könyvben van, ebben az esetben a tananyag megfogalmazásában található a szerzői jog, vagy mitől képez egy írás szellemi tulajdont? Tehát a gyakorlatban: ha én a saját szavaimmal írom ugyan azt, amit már más is megírt (pl.: oktatóanyagot), akkor az az én szellemi tulajdonomat képezi?

Előre is köszönöm segítségüket!

Szép napot kívánok!

(2015.11.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Óvodás gyerekek számára készítek feladatlapokat kizárólag letölthető, otthon kinyomtatható formában.
A feladatlapok értékesítése webáruházban történik, aminek a tulajdonosa a férjem, mint egyéni vállalkozó. Szükséges, hogy ő szerzői jogdíjat fizessen számomra? Természetesen én nem ragaszkodom ehhez, ráadásul ennek adó-vonzata is lenne számomra.
Köszönöm a választ!
(2015.09.15)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Szeretném a páromat meglepni olyan pólóval,amire a kedvenc csapata logóját nyomtatnám rá.Csak és kizárólag neki készíteném,nem forgalmazásra.A logót az internetről másolnám.
Érdekelne,hogy lehetséges vagy engedély kell hozzá a clubtól?
(2015.11.13)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Cégünk beépített szekrények tervezésével és beszerelésével foglalkozik. Marketing munkánk során honlapunkon és fb oldalunkon a saját termékeinkről készült fotókat is szerepeltetjük.
Marketinges kollégánk jelezte, hogy a konkurens cégek is felhasználják ezeket a fotókat, úgy beállítva azokat, mintha a terméket ők készítették volna.
Ismerve az említett cégek termék-minőségpolitikáját, az általuk felhasznált, reklámozás céljából "kölcsönvett" fotók a későbbi rendelés során is téves valóságképet festenek.
A bíróság és más egyéb felügyeleti szerveket első körben kihagyva, szeretnénk ezen cégeknek egy rövid levelet írni, melyben megkérjük őket hogy távolítsák el a szóban forgó képeket. Kérdésem, hogy létezik valamilyen sablonlevél erre a célra? Van esetleg konkrét javaslata a jogorvoslattal kapcsolatosan?
Várom megtisztelő válaszát,
üdvözlettel: Falusi Tamás
(2015.08.28)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Egyedi grafikákat szeretnék készíteni, mely során új ill. már meglévő grafikákat hoznék létre ill. alakítanék át, módosítanék. A felhsználandó képeket az internetről töltöttem le. A kérdésem az lenne, honnan tudhatom meg , hogy az adott fénykép grafika felhasználható-e, vagy valamilyen védelem alatt áll. Mennyi módosítás szükséges ahhoz ( ill ezt miben mérik), hogy egy minta szerepét betöltőp kép a módosításokat követően sajátnak tekinthető legyen.

Válaszukat előre is köszönettel:


(2015.09.22)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!

Egy történetet írok, melyet valószínűleg közzé fogok tenni. A történet egy mások által kitalált világban játszódik, és a felhasznált szereplők egy része is mások által kitalált. Ez esetben, ha valamilyen módon bevételem származik a történet közzétételéből, milyen jogdíj kötelezettségeim vannak?

Konrétan egy példán keresztül. A Gyűrűk Ura világán belül mondjuk egy mellékszálról lenne szó. Mondjuk az orkok történetéről. Az eredeti mű keveset ír róluk, így a történet nagy része saját találmány, mely bizonyos pontokon kapcsolódik az eredeti történethez. A műben a szereplők egy része saját találmány egy másik részük az eredetiből vett, de új eseményekben szerepelnek. Az egyik főszereplő szintén az eredetiből vett, de az eredeti műben csak keveset szerepel.

Ez esetben valamilyen megosztott szerzői jogom van? Jogdíj fizetése gondolom felmerül, ha bevételem származik belőle. Mik az erre vonatkozó szabályok? Hol tudok utánanézni a nemzetközi gyakorlatnak erre az esetre vonatkozóan?

Segítségüket előre is köszönöm!

(2015.11.09)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Az alábbi kérdéssel kapcsolatosan szeretném kérni szíves tájékoztatásukat. Van egy jól működő pici kis manufaktúrának ahol egyedi felső ruházatokkal foglalkozunk. Célunk a magyar design népszerűsítése, és hogy felhívjuk a figyelmet azokra az értékekre melyek valóban világszerte nálunk magyaroknál érvényesek igazán. A kérdésem az lenne, hogy megjelenhetne -e egy híres költőnk egy mondatos idézete egy póló felületén, melyet természetesen piacra is dobnánk ha elkészült! Köszönöm a választ! Üdvözlettel, F.
(2015.09.28)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Két online ügyfélszolgálattal(céggel) már lassan 2 éve van ügyem, egészségügyi sérelmek is értek, érnek miattuk.

Kérdésem:

Tervezek nagyon egyéni elektronikus levelet írni Nekik,hogy rendezhessem velük amennyire csak lehet a gondokat. Ezért az egyedi levelet leszeretném védeni,hogy "Minden jog fenntartva és a levél végén a coppy jel lenne. Erre magánszemélyként van e lehetőségem? Ha igen,de ha az érintettek mégis bárhol fölhasználják a levelemet, mit tehetek?

Üdvözlettel: Imre
(2015.10.16)

Kérdés:

Tisztelt SZTNH!

Az lenne a kérdésem önök felé, hogy hogyan kell egy könyvnek a fordítását levédetni?Fordítottam egy könyvet, a jogot még nem kaptam meg a kiadótól a magyar nyelvű forgalmazásra,de még mielőtt ez megtörténne szeretném levédetni a fordításomat, hogy más ne adhassa ki.

Válaszukat,tájékoztatásukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Sipos Eszter

(2015.11.05)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Énekes vagyok és egy saját projektemhez keresgéltem nevet és találtam is egyet.
Viszont ez a név Sindarin nyelven íródott, ez a nyelv pedig John Ronald Reuel Tolkien - angol író tollából született.
A kérdésem az, hogy elnevezhető-e a zenekari projektem ezzel a névvel mindenféle jogi probléma nélkül, vagy sem?
Von-e maga után valamiféle jogdíjat, vagy büntetést, ha használom ezt a nevet?

Előre is köszönöm válaszukat.

Üdv:
Horváth Martina
(2015.10.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!


Érdeklődni szeretnék , hogy nem ütköznek-e valamely jogszabályba a következők.

Mozifilmből , és egy játékprogram internetes videójából , számítógéppel kivágni képeket (PNG) , utána egy játékfejlesztő cégnek átadni megmutatni , hogy a táj ami tervezek , hasonló formájú , alakú , színű , jellegű , mint a kivágott képek. Például : A mezőn zöld a fű , a közepén pedig egy barna színű kisebb ház áll , aminek kettő ajtaja , és három ablaka van. A kivágott képen csak egy ajtaja van a háznak , és egy ablaka , ezen kívül pedig még sok különbség is van a tervezett táj és a kivágott kép között. Tehát a kivágott képek , kizárólag egyfajta segítségül szolgálnának a táj ismertetésében.

Előre is köszönöm válaszukat!
(2015.10.01)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram,
Magyarországra vonatkozólag szeretnénk egy Minions terméket forgalomba hozni és az ezzek kapcsolatos jogdíj ügyében elérhetöséget találni,de sajnos eddig ez nem sikerült.
Ezügyben esetleg önöktől kaphatunk bármiféle segítséget?
Egy telefonszámot vagy e-mail címet keresünk,de eddig sikertelenül.
Elöre is köszönöm
Köszönettel: Csapo Csaba
(2015.09.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Tájékoztatást szeretnék Önöktől azzal kapcsolatban,hogy egy munkáltató által szabadalmaztatott és védjegyzett terméket tulajdonképpen továbbfejlesztettem egy már létező eljárással.Így egy magasabb hozzáadott értékkel bír.Mivel nem lehet a már létező eljárással a már szabadalmaztatott terméket szabadalmi oltalom alá helyezni.

A létező védjegyet kiegészíteném a létező eljárással kapcsolatos felirattal.
Így az új termék jogosult-e új védjegy bejelentésre?Vagy valamilyen egyéb védelem illeti meg.Gondolok itt szerzői,üzleti titok,stb.

Válaszukat megköszönve!
Tisztelettel!







(2015.09.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH,

Az alábbi kérdéssel kapcsolatosan szeretném kérni szíves tájékoztatásukat.
Különböző gyártók által létrehozott termékek felhasználásával egy új terméket hoznék létre. A termékek alkatészként kerülnének felhasználásra. A munkálataim során gyártási munkálatokra nem kerülne sor.
Elég sarkosítva pl. egy fiat motorral és egy nissan karosszériával új autót dobnék a piacra, amelyet saját néven értékesítenék. Milyen kötelezettségeim vannak az adott gyártók felé? Milyen jogi kritériumnak szükséges megfelelnem.
Előre is köszönöm válaszukat!
(2015.09.10)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Muzeológusként, múzeumpedagógusként készítettem egy vázlatot egy történeti (tematikus), nyilvános, kültéri játszótérre. Szellemi tulajdonomnak tekintem. Az a kérdésem, mi a teendőm, hogy megkerülésemmel ne lehessen megvalósítani.
Köszönöm válaszukat.
(2015.09.09)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Az a kérdésem, hogy HR módszert/modellt le lehet védetni?

Köszönettel,
Dorkó Orsolya
(2015.09.03)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

X a szakdolgozata alapján odaad egy szoftvert Z-nek, hogy Y tudományos cikke alapján Z továbbfejlessze azt. Én fizetek X-nek és Z-nek, de nem tudom mit kell velük aláíratnom ahhoz, hogy utána mindenki védve legyen. Köszönöm válaszukat!
(2015.09.02)

Kérdés:
Jogdíj fizetés és engedély nélkül felhasználható egy más által szerzett / illetve előadott zenemű, szinpadi előadáshoz?
(2015.09.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Érdeklődni szeretnék, hogy van-e lehetőség idézetek szabad felhasználására (szerző megjelölésével), amennyiben ajándéktárgyakon szeretném megjeleníteni azokat kereskedelmi forgalomban.

Válaszukat előre is köszönöm!

(2015.08.17)

Kérdés:
Boldog napokat kívánok!

Tisztelt Hivatal!

Versíró ember vagyok és sok versemet megzenésítették. Úgy határoztam, hogy a megzenésített versekből egy válogatás kötetet adok ki. A kötetben helyet kapnak a versek mellett, a dalok kottája is. Magukat a dalokat egy a könyvhőz kapcsolódó honlapon lehet majd meghallgatni, ahol csupán linkek lesznek a szerzők által az internetre feltöltött dalokhoz. Egyébként valamennyi dalt bejeoentjük az Artistjusnál.

A kérdésem nem ezekkel a dalokkal kapcsolatos. Felmerült bennem, hogy a kötetben meg kellene jelentetnem azokat a dalokat is, amelyekhez szöveget írtam. Ezek külföldi slágerek. Szeretném ha ezek is kottával lehetnének jelen a kötetben. Ehhez mit kell tenni? Hogyan lehet a jogokat megszerezni?

Üdvözlettel: Komáromi János

(2015.08.11)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Írtam egy mesét melyet,feltennék az internetre, a közösségi oldalamon, mások szórakoztatására, véleményeztetésére. Esetlegesen pályázaton is szívesen bemutatnám.Hogyan tudom magam bebiztosítani, az eltulajdonítása kapcsán? Olvastam az Önkéntes műnyilvántartásról.Kérdésem, hogy Közjegyző elvégzi-e az önkéntes münyílvántartást, és mennyibe kerül?

Várom szíves válaszát.
Üdvözlettel: Szabó Marianna
(2015.08.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Keramikus vagyok. Folyamatos tárgyalkotó munkám eredményeképpen új termék született.
"Suttogógömb" nevet kapta a tárgysorozat.
A sorozat minden egyes darabja más és más, de mégis a a forma és a köré alkotott koncepció, a funkció és a dizájn egybe fogja
ezt a tárgysorozatot. Egyedi alkotás született, piacképes, új termék.
Az egészet (magát a tárgyat és hozzá a koncepciót és dizájnt ) az Amanita Műhely Kft. dolgozta ki, és hozta létre.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom megvédeni a Suttogógömböket attól, hogy másolják őket, hogy mások is gyárthassák őket,azzal a koncepcióval és ötlettel, dizájnnal, amit mi magunk köré építettünk?

A Suttogógömbről több itt olvasható:
http://stilblog.hu/2015/01/05/suttogo-gombok/#.VbYTUbUpqnB

http://www.hellodesign.hu/project-blog/whispering-spheres-by-keramiart

Köszönettel várom válaszukat.

Károlyi Ildikó
Kertes Gábor
Amanita Műhely Kft.
ügyvezetők
(2015.07.27)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem, hogy egy étteremben mesefigurát rajzolni a krétatáblára (minion, Donald kacsa, Miki egér, stb.) jogdíj köteles -e?
(2015.07.28)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Egy rendezvény népszerűsítése klasszikus rajzfilmfigurákkal (Malacka, Mici Mackó, stb) sért-e valamilyen szellemi tulajdonhoz kapcsolódó jogokat? És ha igen, milyen jogkövetkezményekkel jár?
(2015.07.27)

Kérdés:
Üdvözlöm!

Szeretnék érdeklődni, hogy a Disney illetve más mozis mesehősök szerepeltetése céglogóban engedélyköteles-e?

Köszönöm szépen
Éva
(2015.07.31)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal,

A kérdésem a következő:
Fotósként gyermek és családfotókat készítek. Sokszor keresnek meg olyan igényekkel, hogy a jelenleg sláger (moziban játszott filmek) mesefiguráival fotózzam le a gyermekeket (pl Minyonok). Sokszor csak egy plüss vagy szivacs figurával kérik. Ha ezeket a képeket megosztják a kedves megrendelők, vagy én magam reklám céljából megosztom a honlapomon, kell e szerzői jogdíjat fizetnem, és ha igen, hol tudom ezt megtenni, bejelenteni. (leginkább amerikai rajzfilm figurákról van szó).
köszönettel,
H.Dóra
(2015.07.30)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Korábbi kérdésemre kapott válaszukat megköszönve, újabb kérdés merült fel bennem.

Nyelvkönyvben adott nyelvű szöveget (rövidebb cikkeket) milyen módon lehet közölni? Gondolok itt arra, hogy újságokból, magazinokból, internetes híroldalakból, wikipediából - forrás feltüntetése mellett - számos hasonló esettel találkozok különböző tankönyvekben. Ez a szerző engedélye nélkül lehetséges? Valamint a nyelvi érettségi feladatlapokon is számtalan cikk van átemelve. Az ott közölt forrásokból én is szabadon felhasználhatok szövegeket?

Tisztelettel: DT
(2015.07.23)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Vettem egy eredeti fogyasztó gépet, márkája: "Hypoxi Trainer".
Ez egy nagy értékű, speciális vákuumkamrás gép, testkezelő szalonokba gyártották, folyamatos üzemre (interneten megnézhető, Hypoxi szóra keresve). Ilyen csak az Ausztriai Hypoxi cégtől származhat. A gépen több helyen feltüntették az emblémát, feliratok is vannak rajta, EREDETI gép. Van használati utasítás, stb.

A kérdésem az: ha ezt a gépet használom a testkezelő szalonban és a szalon tevékenységének 80%-a ennek a gépnek a használatára alapul, akkor a HYPOXI szót megemlíthetem-e a szórólapon, a weblapomon, szóban a telefonban, a szolgáltatást bemutató domain-névben?
Nem a gépet árulom, hanem a géppel végezhető testmozgást, aminek pontos beazonosítására véleményem szerint elengedhetetlen a Hypoxi kifejezés használata.
Viszont nem szeretnék jogi vitába keveredni senkivel, ezért kérdezem meg Önöket.
Várom válaszukat,
köszönettel:
Gacsa Tamás
(2015.07.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!
Ha valaki birtokol egy jelmondatot pl: "helyrehozzuk elrontott szakálát" Akkor ezzel a tevékenységi kört is lefogta. Tehát nem hirdethetem magam hogy: "kijavítom a rosszul vágott szakáladat"? Illetve írhatok cikket a szépségipari oldalamon a rosszul vágott szakál helyrehozásáról? Sajnos kaptam egy fenyegetést ezzel kapcsolatban, önök szerint megállja a helyét?
(2015.07.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Mi gyermekeknek takarókat varrunk takarókat, párnákat, ilyesmiket, a minták rajta mesefigurák, olyan kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, hogy van e olyan lista illetve tudnának e olyan listát válaszként küldeni, amiben szerepelnek a mesefigurák magyarországi képviselete, illetve magyar mesefigurák felhasználása esetén kihez kell fordulni engedélyért.
Előre is köszönöm válaszukat!

(2015.07.21)

Kérdés:
Jó napot kívánok.
Egy könyvet írok a Facebook oldalamra.
Ezt el lehet "lopni" és ha "ellopják" mit von maga után?
Hogyan tudom levédeni/levédetni esetleg.
Előre is köszönöm a választ.
Viszont látásra.
(2015.07.19)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

2 darab egyedi mesefigurát terveztem meg amiket a nyilvánosságra hozataluk előtt szeretnék levédeni. Természetesen egyedi nevek tartoznak a karakterekhez. Előre is köszönöm a választ! :)
(2015.07.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH,

Sütiket, tortákat gyártunk, és ehhez szeretnénk megvenni a Disney-től a jogokat. Adjanak tanácsot hol kezdjek, vagy kihez forduljak?

Üdvözlettel:
O-Nagy Endre
(2015.07.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Nyelvtankönyvet szándékozok írni. Kérdésem, hogy ha a könyv címe más címmel / termékkel egyáltalán nem összetvészthető, egyedi szókapcsolat lesz,akkor (magán)kiadás esetén milyen jog illet meg engem a szókapcsolattal kapcsolatban? Ezt már későbbiekben más nem használhatja, illetve ilyen nevű weboldalt nem üzemeltethet? Vagy ez csak szabadalmaztatés esetén valósul meg?

Köszönettel,
DT
(2015.07.09)

Kérdés:
Tisztelt Tanácsadó!

Az lenne a kérdésünk, hogy mi mint viszonteladók forgalmazunk több márka termékeit (eredetit, nem hamisítványt!!!), de nem a hivatalos magyar képviselettől vásárolunk. Ők le szeretnék vetetni a márka logókat az oldalainkról arra hivatkozva, hogy nem tőlük vásárolunk akkor hamis terméket árulunk. Tudtommal ha egy márkát én árulok, akkor a reklámozás miatt a weboldalunkon használhatom a logokat. Bitorlásnak számít ebben a formában vagy nem?
(2015.07.06)

Kérdés:
Érdeklődnék, hogy rendezvény nevét, és magát a rendezvényt, hogy lehet levédetni, hogy ilyen jelleggel,névvel más máshol ne tudjon hasonlót rendezni?
(2015.07.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

USA családi vállalkozás US Patent No: **** számmal rendelkezik divatékszer vonatkozásában. Az USA feltatáló/terjesztő vállalkozás elzárkózik a k-európai terjesztés elől, kereskedelmi kapcsolat velük így nem folytatható. Amennyiben mi az USA jogosult tudomása nélkül legyártjuk és itthon/ térségben értékesítjük a termékeket elkövetünk-e jogszabálysértést.
Válaszukat előre is megköszönve:
Gábor
(2015.07.07)

Kérdés:
tisztelt hivatal.gyermek ruha gyartassal foglalkozam.disnye raizos ruhat szeretnek gyartani.ehhez hogy tudok engedelyt szerezni
(2015.07.01)

Kérdés:
Tisztelt Címzett!

Búvárbázisunkon üzemeltetünk egy képernyőt amin régebbi merülések videóit vetítjük kedvcsinálóként. A kisebb közönség részére szeretnénk egy-két rövid bejátszást walt disney mesékből (pl. némó nyomában).
Kell ez miatt engedélyt kérnünk illetve bárhol bejelentenünk?
Semmi képen nem a teljes film anyag kerülne képernyőre csak pár perces részlet(ek).

Köszönettel:
András
(2015.06.19)

Kérdés:
Tisztelt Válaszoló!

Az lenne a kérdésem, hogy mi az irányadó gyakorlat a többes szám, szóköz és nagybetű-kisbetű kapcsán. Tehát ha én levédek egy szóösszetételt, pl: Kis Gyökér (ez csak a példa kedvéért), akkor nem használhatja más a kis gyökér, kisgyökér és kisgyökerek kifejezéseket ugye?

Köszönettel,
István
(2015.05.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy digitális képek esetében, felhasználási szerződés esetében mi az a szokásos időtartam, amit a 1999. évi. LXXVI. tv. a 43.§ (4) bekezdésében említ?

Illetve lenne egy olyan kérdésem, hogy egy felhasználási szerződésben az alábbi kitétel szerepel: A képeket tilos árusítani, kölcsönözni, tovább licenszelni és másokkal megosztani. A képek kizárólagolyan céllal adhatók tovább harmadik személynek, hogy a Kéeket tartalmazó terméket legyártsák vagy megjelenítsék és csak abban az esetben, ha harmadik személy betartja a szerződésben foglaltakat. A képek segítségével készített munka végfelhasználója kizárólag a Felhasználó lehet. Ebből engem az érdekelne, hogy a "végfelhasználója kizárólag a Felhasználó lehet" kitételben mit kell pontosan a végfelhasználó alatt érteni?

Előre is köszönöm válaszukat!

Üdv, PLK

(2015.06.11)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH,

A kérdésem a következő:
Hajcsatot, hajráfot szeretnénk készíteni gyerekek részére. Ha a felhasznált szalagok mintája Disney, Pixar stb. által kitalált mesefigura, és én az összeállítás után szeretném ezt értékesíteni, van - e valamilyen kötelezettségem, jogdíjat kell - e fizetnem?

Illetve, ha Kínából szeretném az alapanyagot rendelni, akkor hogy tudom bizonyítani, hogy az jogtiszta termék vagy sem?

Továbbá nem tudom elképzelni, hogy azok a kereskedők, akik bárminemű védett mesefigurás dolgot árulnak, mind utánajár, és megfizeti a jogdíjat annak rendje - módja szerint. Milyen szankciók várhatók ennek elmulasztása esetén, illetve ki és hogyan ellenőrzi ennek a jogdíj megfizetésnek meglétét.

Előre is köszönöm szépen a válaszukat!

Tisztelettel,
Kovács István
(2015.06.10)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH csapat!

Homokkép készítéséhez szeretnék sablonokat készíteni fóliából. Ezeken javarészt ismert mesefigurák szerepelnének, disney, és egyéb tv sorozatokban láthatóak. Ez esetben gondolom szükségem van engedélyre, de ez akkor is érvényes ha módosítok az adott grafikán? Teszek hozzá átrajzolom stb.

Választ előre is köszönöm.
Balázs
(2015.06.07)

Kérdés:
Egyetemünk oklevél borító gyártását rendelte meg. A borító belső oldalára az egyetem nevét és logóját valamint a rektori láncot ábrázoló lenyomat került.
A grafikai tervezést a borítót gyártó cég végezte el.
Szeretném megkérdezni kit illet meg az elkészült file mely alapján a nyomtatás kivitelezhető.
(2015.06.02)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH csapat!

Egy eddig nem létező fesztivált és versenyt szeretnénk létrehozni és a nevét levédetni. Mi a levédetés folyamata, és vajon mennyi a költsége?
Köszönettel: Simon Erzsébet
(2015.05.26)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!

Egy vállalkozást szeretnék elindítani, ami működését tekintve nem újdonság, sőt nagyon elterjedt.
Házhoz kiszállva végeznénk javításokat, karbantartást.
Azonban ezzel a tevékenységgel, tudomásom szerint senki sem foglalkozik, pedig nagy kereslet lenne rá.
Félek, ha elkezdem, mások több tőkével, jobb kapcsolatokkal kiszorítanának a piacról.
Létezik e valamilyen levédési forma erre az esetre, és ha igen, hová forduljak, és mik a költségei?
Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel: Bergendy Zsolt
2015.05.26.

(2015.05.26)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!

Szeretném megkérdezni, hogy számítógépen szerzet zene után a jogok ugyan úgy érvényesek mint ha kézzel foghatóbb zenei eszközökön lenne meg a zenei mű? Amennyiben igen ezt nekem kinek kell jeleznem ha leszeretném védetni a zeneszámot, és milyen feladatok társulnak még hozzá? Ezen felül ha több illető is részt vett a zenemű előállításában ez menyiben változik meg folyamatilag?
(Utolsó kérdésem egy régebbi zenéhez kapcsolódna, sajnos alkotói nézeteltérések vannak jelen, mégpedig ez esetemben a másik személy nem hajlandó elismerni a munkásságom az adott témában és így csak magáénak vallja a zenénket, de ő sem védette le a számot, viszont mind a kettőnknek meg van a zene teljes egészében a gépünkön. Ez által magam is levédhetem egyedül? Illetve ha nem miként védhetem meg magam is a közös művet?)

Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Krisztián Dániel.
2015.05.14
(2015.05.14)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Most kezdek Disney és Hello Kitty gyerekruhákat árulni,internetes formában-webshop és facebook csoporton belül.A kérdésem az lenne,hogy szükséges-e számomra bármiféle engedély ehhez a tevékenységhez?Természetesen a vállalkozási engedélyen megvan.A gyártók,akiktől vásárolom a ruhákat szerződésben állnak a Disney-vel,tőlük kapják a mintákat és tudomásom szerint Ők fizetik a jogdíjakat is.Ez után Nekem,mint kiskereskedőnek kell még jogdíjat fizetnem,vagy engedélyt kérnem a gyermekruházati termékek árusításához?Ha igen,hová kell fordulnom ezek megszerzéséhez?

Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel:Szilvia

(2015.05.11)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnénk rendezni egy retro számítógép kiállítást, a kiállított gépeken régi dos 6.22-es operációs rendszer futna, amit már nem árusítanak sehol sem,nincs forgalomban, sem hivatalos terjesztés alatt, illetve régi dos-os játékok futnának a gépeken, amiket szintén nem lehetséges már megvásárolni, pl. a kiadó cég megszünt. Megsértenénk e ezzel bármilyen szerzői jogot?
(2015.05.06)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Vásároltunk egy szolgáltatást mely egy nyílt forráskódú programot használ. Az eladó nem tájékoztatott minket, hogy ez nem a saját szellemi terméke. Amikor ezt nehezményeztük azt a választ kaptuk, hogy ennyi pénzért nem kaphatunk mást. Lehetséges ilyesmi? Véleményem szerint a tájékoztatás akkor is elvárható, de én nehezményezem a mások szellemi tulajdonának sajátként történő értékesítését akkor is ha az nyílt forráskódú.
Köszönöm válaszuk.
Tisztelettel
Honárkay Róbert
(2015.05.01)

Kérdés:
Tisztelt! Sztnh!
Nekem a facebookon volt egy oldalam amit el loptak az a személy át nevezte más névre és nem adja vissza az oldalt!
Szeretném vissza szerezni az oldalam mi a teendőm?
Milyen büntetést kaphat az a személy aki el lopta az oldalt?
Köszönettel: P Viki
(2015.04.05)

Kérdés:
Tisztelt Hozzáèrtő!
Abban szeretnèm a segìtségét kérni,hogy jól tudom-e, hogy nem kell az esetünkben jogdíjat fizetni.
Grimm mesehősöket felhasználva írunk egy mesedarabot a kis gyerek csoportomnak. Mivel a szerző már több, mint 70 éve nincs közöttünk, így nem kell jogdíjat fizetnünk. Így van?
De lenne egy másik kérdésem is a későbbiekre vonatkozóan.
Ha olyan mesehős szerepelne egy saját mesedarabunkban, akinek a kitalálója még él, de a darabban csak a hős szerepel, olyan esetben hogyan kell rizetni a jogdíjat? Gondolok itt pl. Arielre, Aladdinra és hasonlókra.
Válaszát tisztelettel köszönöm: F.T. Gabriella

Kimaradt a kérdéseimből:
Ha a megírt mese forgatókönyvét szeretnénk levédetni, kihez forduljunk és mennyibe kerül egy ilyen jogdíj kérése?
Köszönöm előre is a választ.
Üdvözlettel:Gabriella
(2015.04.17)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Aziránt érdeklődnék hogy általános (szellemi) fogalom / fogalmak levédésére is - pl. ami egy bizonyos szellemi érdeklődés vagy beállítottság felé irányul - és az ahhoz / azokhoz kapcsolódó szavakra illetve szóösszetételekre van-e lehetőség és ha igen hogyan milyen úton lehet megtenni .

Köszönettel !
(2015.04.10)

Kérdés:
Tisztelt SzTNH!

Az lenne a kérdésem hogy van a tuladjdonomban pár darab polgárvédelmi plakát még a 70-es 80-as évekből. Ezeket a plakátokat szeretném sokszorosítani és kereskedelmi forgalomba hozni. Kit kellene meg keresnem az esetleges szerzői jogok miatt??

Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel.

Hollós Gergely
(2015.03.30)

Kérdés:
Tisztelt cím!
Általam alapított XY Színházi Egyesület szellemi terméket jelent -e? Amennyiben az egyesület beleolvad egy másik szervezetbe viszont marad az általam alapított név és célok kérhetek-e ezért jogdíjat és milyen százalékban?
(2015.04.07)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődnék,hogy ha magamnak szeretnék készíteni mesehősről figurát, mondjuk bábot, ahhoz is kell engedély ( jelenleg a Hello Kittyre gondolok)? Elolvastam már itt a törvényeket,tehát értem a 70 évet,stb. Ha kell engedély,hogyan lehet kérni? Vagy kinek adnak,ez mitől függ? Kell fizetni érte?

Üdvözlettel: D. Veronika
(2015.04.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Abban kérném a segítségüket, hogy egy készülő könyv esetén történelmi személyek, írók, költők (pl. Kossuth, Petőfi, Ady, stb.) portréi felhasználhatóak-e szabadon. Ha nem akkor ezen festmények és fényképfelvételek vonatkozásában kitől kell a szükséges engedélyt beszerezni.

Köszönettel!
(2015.04.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Hálásan köszönöm az előző kérdésemre a részletes és teljes egészében hasznos választ! Az említett kérdésemen felül ismét szeretnék Önökhöz fordulni. Érdeklődni szeretnék a TETRIS, a MARIO, a Space Invaders és a Rubik kocka jogdíjai kapcsán. Tudni szeretném, hogy milyen úton-módon tudom őket elérni, hogy a kérdés ügyében tájékozódhassak. Válaszukat előre is köszönöm!
(2015.04.01)

Kérdés:
Üdvözlöm!
Kérdésem a következő: szeretnék egy egyéni vállalkozást létrehozni, angliai és németországi outletekből szeretnék behozni gyerekruhákat és azt értékesíteni webshopban, természetesen mindent hivatalosan szeretnék csinálni, éppen ezért merült fel bennem a következő kérdés is. Ezek között van, ami Disney, Hasbro egyéb figurás, ezekre milyen szabályozás vonatkozik ebben az esetben? A kinti forgalmazó (EU tagállam) cégek már megfizették a jogdíjat, de mivel én megvásárolom tőlük a termékeket továbbértékesítés céljára, ebben az esetben mi a teendőm. Nagyon sok facebook értékesítős csoportban látom ezeket vagy hasonló termékeket, de tudomásom szerint csak a adót fizetik ki utána egyebet nem. Ha belföldi beszerzésűek ugyanezek a ruhák, egyéb termékek, akkor mi a teendő? Kérném szépen ebben a segítségét! Köszönöm!
(2015.03.24)

Kérdés:
Tisztelt SzTNH! A kérdésem az lenne, ha nem sokszorosításra szeretnénk nyomtatni Angry Birds képeket egy ponyvára, viszont kb 10m2 felületen felhasználnánk egy gyermek fejlesztő központban dekorációnak, akkor hova kell fordulnom engedély miatt? Kell-e hozzá engedély? Köszönöm segítségüket. Email cím érdekelne v. telefon első sorban. Köszönöm.
(2015.03.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Ha én mondjuk olyan terméket szeretnék készíteni, amelye Star Wars karakterek (a lefagyasztott Han Solo, Darth Vader, rohamosztagos sisak) alapján szeretnék elkészíteni, milyen szellemi tulajdonnal és jogdíjjal kapcsolatos kérdések merülhetnek fel és milyen intézkedéseket kell ezzel kapcsolatban megtennem?
(2015.03.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Több témakörben szeretnék érdeklődni.

1.Rendezvényszervezéssel foglalkozom évek óta.Saját rendezvénysorozatot szeretnénk elindítani és nem tudom hol lehet a név után járni ill. a rendezvény nevét és tartalmát miként és hogyan,valamint milyen költségekkel lehet levédetni?

2.Társkereső weboldalakat is üzemeltetek,melyek tartalmát is levédetném,ezen belüli rendezvényeket,későbbi ötleteimet,munkámat.Adatvédelmi nyilvántartásba vételi határozatot már megkaptam.Domain nevek,valamint maga a honlap a cégem tulajdonában van.Miként lehet megvédenem az esetleges ötlet lopástól illetve milyen költségekkel jár ?

Válaszukat előre is köszönöm!
(2015.03.19)

Kérdés:
Jónapot kívánok, szeretnék arra választ kapni, hogy a disney figurák megjelenítése, megépítése installációként és annak bemutatása közönség előtt engedélyezett-e. Kereskedelmi jövedelem nem származik belőle. Köszönöm.
(2015.03.13)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Dekoráció készítéssel foglalkozom megnéztem az e-nyilvántartást és nem találtam meg benne a következőket Nils Holgerssol,Vuk,Kisvakond! Mivel nem szeretnék több büntetést ezért inkább kérdezem meg hogy mivel ezek nem szerepelnek ebben a nagy adatbázisban akkor ezek nem jogvédettek tehát nyilvánosan árulhatom őket? Köszönettel Kitti
(2015.03.08)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Egy olyan honlapot üzemeltetek, melyen a vendégek részére feliratkozási lehetőséget biztosítok egy hírlevél sorozatra. A hírlevél sorozat részeként egy speciális,úgynevezett motivációs csoportot szeretnék létrehozni.

A motivációs csoport szintén egy hírlevél sorozat, melyre a vendégek tudnak regisztrálni. A motivációs sorozatot ajándékként kapják a regisztráltak, azaz semmiféle anyagi költsége nem lesz a vendégek felé!

A sorozatban minden nap egy-egy e-mail kerül megküldésre. Az e-mailekben híres emberek szólásai, mondásai, idézetei szerepelnének, ilyen pl:



1.Az emberek gyakran mondják, hogy a motiváció nem tart sokáig. Nos a fürdés sem… Ezért kell naponta megmártózni benne!

Zig Ziglar


2.Mindent lehet, csak akarni kell; de aki semmit se akar, annak minden lehetetlen!

Per Olof Ekström


3.Vesd le magadról a "nem megy" és a "gyenge vagyok" káprázatát. És merj erős lenni! Tudd, hogy minden szenvedés és kudarc és vesztés: megpróbáltatás. Azért van, hogy magadhoz térjél. És önmagadból meríts csodálatos erőt.

Müller Péter


4.Ne várj, a legjobb alkalom soha nem fog elérkezni. Kezdj hozzá ott, ahol éppen most vagy, és használj bármilyen eszközt, ami csak a kezedbe kerül, hiszen a legjobb szerszámokat útközben úgyis meg fogod találni.

Napoleon Hill


stb.

A levelekben az idézetek után saját értelmezéseimet is leírnám az idézetekről.

A sorozat 365 napig tartana.

A fő kérdésem az, hogy mik a feltételei annak, hogy ezeket az idézeteket én használjam legálisan, szerzői jogot nem sértve?
(2015.03.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék segítséget kérni önnőktől! Gyerekszoba fali dekorációkat szeretnék hivatalosan legálisan interneten árusítani ebbe bele tartozik a micimackó,minnie mouse,és további Disney mesehős! Hogyan kezdjek hozzá? Kit kell keresnem? Mi a teendőm? Várom megtisztelő válaszukat!
(2015.03.04)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Mi a teendom, ha felfedeztem, hogy egy fotomat, amely alatt vilagosan olvashato, hogy "Minden jog fenntartva", kb. kettucat weboldal hasznalja, engedelyem, tudtom, a nevem feltuntetese illetve fizetes nelkul?

Elore is koszonom, G. Andrea
(2015.02.26)

Kérdés:
Honlapot készítünk. Egy általunk gyártott termék közvetve felhasználásra kerül egy világszinten ismert, nagy kozmetikai cég termékének dekorálásánál. A mi termékünk meghatározó szerepet játszik a nagy kozmetikai cég termékének a kinézetben. A termék már régóta kapható, tehát nem egy új, bevezetés előtt álló termékről van szó.
A kérdésem, hogy a nagy kozmetikai cég termékéről készült fotótak felhasználhatjuk-e a honlapunkon, mint referencia? Lehet-e ennek negatív jogi következménye?
(2015.02.26)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Egy több éve kidolgozott és működő neveléstechnikai módszer egészének levédését szeretnénk megvalósítani. A használt fogalmakat, technikákat, eljárásokat, képeket stb. Hol célszerű kezdeni a folyamatot, milyen dokumentációt igényel, milyen költsége van?
Köszönettel: Lakos László
(2015.02.16)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Szeretém megkérdezni, hogy egy termék összetételének levédetése esetén mi a teendő?
Köszönettel: dnka
(2015.02.18)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődnék, hogy kész forgatókönyvet milyen intézménynél, milyen feltételekkel lehet levédetni.

Köszönettel,
K. Péter
(2015.01.30)

Kérdés:
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Levédettem egy terméket. A kérdésem lenne a bejelentés napjától lehet gyártatni?
(2015.02.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Cégünk egy német vállalat magyarországi leányvállalata. Egyre több olyan oldalt találunk az interneten amely felrakja a logonkat, van amelyik úgy tünteti fel mint forgalmazott termék van amelyik még ennyit sem ír oda. Ezen cégek többsége nem közvetlen partnerünk. Érdeklődni szeretnék, hogy az ilyen logo megjelenítés előtt nem kellene e ezeknek a weboldalaknak a mi engedélyünket kérni a logo használatához.

Válaszukat előre is köszönöm,

HR
(2015.02.11)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy saját blogomon (oldalamon) külföldi oldalakról lefordított, esetleg rövidített cikket közölhetek-e úgy, hogy minden esetben szerepel a magyar cikk alatt, hogy az eredeti írás milyen linken található?
Használhatok-e fényképet illusztrációnak úgy, hogy szintén jelzem, honnan származik (pontos linkkel).
Én úgy látom, az oldalak döntő többsége így vesz át innen-onnan híreket, cikkeket, de azt szeretném tudni, mi a jogilag helyes eljárás.

Válaszukat előre is köszönöm,

Üdvözlettel

Sz.R.
(2015.01.27)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődnék, hogyha mondjuk a Kis herceget vagy a Piroska és farkast szeretném elkészíteni ujjbáboknak, akkor ahhoz milyen utat kéne vévgigjárnom az elejétől a végéig, hogy kereskedelmi forgalomba kerülhessenek.Milyen engedélyeknek kell megfelelni? Mennyibe kerül kb. ezekre a jogdíj? Honnan tudom, hogy mire kell jogdíjat fizetni és, hogy mennyit?

Előre is köszönöm válaszukat!
(2015.01.30)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH Munkatárs!

Én kézi (mikromotoros) üveggravírozással foglalkozom. Külföldi művészektől lestem el a technikákat, amivel dolgozom, mert itthon nem nagyon ismerik ezeket. Hazánkban kevés információ lelhető fel erről.
Pont ezért döntötem úgy, hogy írok egy kis kézikönyvet a gravírozásról. Nem vagyok tisztában a jogokkal, kérném a segítségüket:

- Szeretnék egy fejezetet, ahol a kinti művészek weboldalainak linkjét tűzöm be, ill. név szerint megemlíteném őket. Ehhez kell az engedélyük?

- A tartalom nem saját ötlet, hiszen magát a technikát, trükköket írom le, csak összefoglalom a saját szavaimmal, hogy másoknak ne kelljen annyi időt rászánni a kutatómunkára, mint nekem:)) Ettől még ez a saját 'termékem' lesz?
- Képeket szinte mind a saját eszközeimet lefotózva mutatom be, ill. a munkákat, de van pár kép, amik más technikákhoz lennének mintafotók. Ezeket feltüntethetem úgy, hogy megjelölöm a weboldal nevét, és kiírom, hogy nem saját alkoztás?

Elnézést a sok kérdésért, de ha már megjelenik, szeretném szépen, jogtisztán kiadatni:)

Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Üdvözlettel:
Antal Beatrix
(2015.01.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi abban az esetben a teendő, ha a Facebookon valaki jogtalanul használja a logómat, elnevezésemet, cégnevemet?

Köszönettel:
L.János
(2015.02.03)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Ezúton szeretnék érdeklődni, hogy cégünk egy teljesen egyedi fesztiválsorozatot szeretne létrehozni. Amelyeknek egyedi szimbólumai vannak, ehhez kapcsolhatók a programok és termékek. Fontos, hogy a szimbólumok, programok, kapcsolt termékek, tervezett logók egyediek.
A projekt megvalósiitásához szükségünk van támogatókra, befektetőkre, szponzorokra. Szeretnénk levédeni a szimbolumokat, és esetlegesen a program rendszerét. Ez megoldható?
Felmerülhet, hogy valamelyik támogató megkerülve minket, hasonló projektbe kezd. Megoldható a levédés? Milyen iirányba induljunk el?

Köszönettel,
K. Péter
(2015.01.30)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Érdeklődnék, hogy egyedi ajándéktárgyak készítésével foglalkozunk? Ha valaki Disney mintájú terméket szeretne, de nem szerepel rajta a logo, akkor kell-e valakinek bejelenteni vagy fizetni utána? Vagy csak akkor kell fizetni jogdíjat, ha szerepel rajta a Disney logo és pl a Violetta felirat?
Ugyanez lehet, hogy magyar mesefigurákkal kapcsolatban is felmerülne...

Már próbáltam elérni a Disney Mo. Kft.-t a budapesti telefonszámon, de sajnos azt senki nem veszi fel...
(2015.01.27)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH!
Fotókat készítettem egy tanfolyamon csoporttársaimról, engedélyeztük, hogy a tanfolyamvezető saját weboldalán megjelenítse őket. Rólam is készült fotó, ami szintén felkerült erre a weboldalra. Most egy ismeretlen weboldalon találkoztam a rólam készült portréimmal, illetve, a fentebb említett, általam készült fotók némelyikével. Ezeket más, saját vállalkozása népszerűsítésére használja fel. Semmilyen megkeresés, engedélykérés, hozzájárulás nem történt. Mik a lehetőségeim?
Köszönettel várom válaszukat!
(2015.01.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődöm, hogyha egy művészeti színházban egy előadáson belül eltáncolom a saját magam alkotta tánckoreográfiát és ezt egy tévé csatorna rögzíti, majd műsorára tűzi és többszöri ismétléssel levetíti:
- milyen szerzői jogok illetnek meg
- megillet-e jogdíj?

Tisztelettel:
Fehér Edina
(2015.01.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az lenne a kérdésem, hogy állatnevet le lehet-e védetni? Ha pl. adok egy különleges nevet a kutyámnak, levédethetem-e, hogy más ne használja? Illetve levédethetem-e a róla készült fotókat, hogy azokat az engedélyem nélkül más ne használhassa fel?

A válaszukat és segítségüket előre is köszönöm.
(2015.01.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Domain regisztráció közben visszadobták az általam választott domain nevet(neveket).
Indoklásként a következőt kaptam: "Mű címe, névhasználat igazolása szükséges."

A következő domain-ekről van szó:
aszürkeötvenárnyalata.hu
aszurkeotvenarnyalata.hu
fiftyshadesofgrey.hu

Ezek a domain nevek valóban megegyeznek E. L.James A szürke ötven árnyalata vagy Fifty shades of grey című világhírű könyvével, illetve annak címével.

Ezeket a domain neveket egy webshophoz szeretném használni, amely fehérneműt árul(nem könyvet).

Lehetséges az, hogy azért nem használhatok egy termék forgalmazásához egy domain nevet, akár magyarul vagy angolul, mert valaki korábban írt ilyen szóösszetételű címmel egy könyvet?
(2015.01.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Külföldi szerző magyarországi hivatalos könyvkiadója vagyok. A szerző könyvei mind-mind hivatalosan védettek, © jellel ellátottak, magát a módszert is az egész világon bejegyezték, ® R logoval ellátva. Sajnos a magyarra lefordított könyveket elkezdték lemásolni, beszkennelni, a Facebookon feltölteni.Szeretném Önöktől elkérni a hivatalosan, ma Magyarországon a szerzői jog védelmét alátámasztó tv.rendeletet, mire hivatkozhatok, mi van ma ezzel kapcsolatosan hatályban. z interneten és a FC oldalakat üzemeltető csoportokat szeretnénk felszólítani. Természetesen jogi tanácsadást is majd igénybe fogok venni - ha esetleg szerzői jog védelmében jártas jogi szakembert ajánlanak, azt megköszönöm.
Most először a hatályos rendelkezésekre vagyok kíváncsi.
Köszönöm a segítségüket,
Antal Judit
(2015.01.09)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH fórum!
Az NFH irányított Önökhöz.
Egy 4.000 Ft értékű könyvről lenne szó, amely olvashatatlan minőségű fordításban jelent meg. Erre vonatkozóan van-e lehetőség panaszt benyújtani, kártalanítást kérni a kiadótól vagy a forgalmazótól? A kapcsolatot már felvettem a kiadóval is, és a könyváruházzal is, de nem hajlandók felelősséget vállalni, a könyv (egy évvel ezelőtti jelzésem ellenére) továbbra is a polcokon van. Olyannyira, hogy idén másodszor is megkaptam karácsonyra! Számla híján nem tudok visszatérítést kérni. Ez hagyján. De továbbra is árulják az olvashatatlan fordításban megjelent művet, másokat is becsapva, megkárosítva.
Véleményem nem szubjektív, mert nem az irodalmi mű minőségére vonatkozik, hanem a fordítás stílusára. Ez teljesen objektív dolog. A könyv egész egyszserűen olvashatatlan, magyarán az „termék” használhatatlan. Természetesen levonom a konzekvenciákat, és sem a kiadó, sem a könyváruház termékeit többször nem fogom vásárolni, de bosszant, hogy immár 8.000 Ft értékben áll a polcomon ez a használhatatlan silány áru, ami nem is olcsó és ők csak a vállukat vonogatják.
Ilyenkor kit lehet felelősségre vonni? Védi a vásárlót bármilyen törvény ilyen fogyasztókárosítás esetén?
Üdvözlettel:
RB
(2015.01.09)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Tanácsadóként dolgozom, és többször előfordult, hogy az általam az előzetes megbeszéléseken prezentált gondolatot, ötletet, nevet a cég anélkül használná fel, hogy végül szerződés születne belőle. Ezt hogyan tudom megakadályozni, illetve bizonyos esetekben le tudom-e védetni pl. a nevet, grafikát, üzleti modellt?
Előre is köszönöm válaszukat és boldog új évet kívánok.
Üdvözlettel
Hujber Gabriella
(2015.01.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Fejlesztő mérnök vagyok egy robot gyártó cégben. Nyolc szabadalmam lenne, amiket a cég sajátjának tekint. Idén még a buszbérletemhez sem járulnak hozzá. Szeretném hivatalos úton is levédeni a programokat, amiket írtam. Hol kezdhetném?
Köszönettel,
(2015.01.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Tudományos publikációmhoz (könyvhöz, kb. 150 pld. lesz papírformátumú, viszont online módon is hozzáférhető lesz) a 17. századi erdélyi témához szívesen tennék be néhány képet máig fennmaradt várakról, templomokról, olyan képeket, melyek a neten ugyanarról készültek, és számtalan helyről elérhetők (mások is lopták). Mi a teendőm? Kitől kell, kell-e engedélyt kérnem?
Csorba Dávid
(2014.12.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Céges weboldalunk tartalmát egyre több újonnan alakuló konkurencia ellopja. Még a szövegen is lusták módosítani. Attól tartunk, hogy előbb-utóbb a logónk, vagy az oldalunk stílusa is "veszélybe kerül". Nem beszélve az oldal mindenkori megnyitásakor felcsendülő rádióreklámról. Szeretnénk hivatalos úton levédeni, amit csak lehet, hogy a farvizünkön evezőket kiiktathassuk!
Mik a lehetőségeink?

Köszönettel,
Huszár Péter
(2014.12.12)

Kérdés:
Tisztelt hivatali munkatársak!
1.Könyvember mottóként idézném Fr.Villon
"A haláltánc-ballada" c. művének egy versszakát - Faludy György átköltésében.
2. Idézném továbbá Donizetti "A csengő" c. vígoperája XIV.Jelenetének egy részletét Blum Tamás fordításában.
Milyen feltételek, engedélyek, díjtételek mellett tehetem ezt?
Tisztelettel: dr.M.J.
(2014.12.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

A kutatótársam, egy harmadik féllel együttműködésben, egy nemrégiben megjelent könyvben, bizonyíthatóan az én kutatási eredményeimet is használta, az én tudtom nélkül. Jogi útra szeretném terelni az ügyet, mit tanácsolnak?

Tisztelettel,
T. István

(2014.11.15)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Üvegpohárra gravírozási eljárással Disney mesehősöket készítenék, értékesítés, haszonszerzés céljából.
Kell e licenc engedélyt kérnem a Disney-től erre?

Köszönöm
Tamás
(2014.11.26)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

A gyerekek szobájának falára megfestettünk egy Disney mesefigurákat tartalmazó képet. Ezt utána lefényképeztük és felraktuk a Facebook oldalunkra.
Ezzel sértettünk valamilyen tulajdonosi jogot vagy szerzői jogot?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdv:
Tóni
(2014.11.22)

Kérdés:
Tisztelt Sztv!

A kérdésem a következő lenne.
Ismert gyermek verseket (pl:József Attila-Altató...)nyomtatnánk ruhákra.Kell e jogdíjat fizetni vagy bármi féle bejelentési,engedélyeztetési kötelezetséggel járna e?Ha ez irányba kell lépéseket tennünk,akkor azt a válalkozás elindítása elött kell e megtennünk?
A következő kérdésem,a saját mesék és mesefigurák levédetéséhez mi a teendő?

Válaszukat előre is köszönjük!

Üdv.: K.Mariann
(2014.11.04)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Műanyag termékek gyártásával és forgalmazásával foglalkozom.
Megterveztünk egy használati tárgyat,amit a magyar piacon nem találni,tehát vélhetően nem gyártja senki.De a neten kutakodva rábukkantam egy hasonló kinézetű termékre amit egy francia cég hozott forgalomba.Természetesen rendeltem Tőlük.A felhasználási terület és a működési elv megegyezik a miénkkel és rá van írva:"WORLDWIDE PATENT".
A kérdésem magától értetődik:akkor én nem gyárthatok hasonlót sem a magyar piacra?
Hol tudok ennek utánni járni?
Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel

Péter

(2014.11.03)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Érdeklődni szeretnék, hogy a Gerincjóga kifejezés védjegy oltalom alatt áll vagy ez a kifejezés szabadon használható?
Köszönöm válaszát előre is: Gyimesi Krisztina
(2014.10.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Alkalmazott tervezőgrafikusként felhasználhatom a cégemnek készült munkáimat a portfóliómban, hogyha semmilyen anyagi hasznom nem származik belőle, és sok esetben meg sem valósultak a projektek? Vagy valóban a kft. szellemi tulajdonát "lopom el" ezzel?

Előre is köszönöm,
K.Kata
(2014.10.18)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Abban szeretnék Önöktől segítséget kérni, hogy ha egy szobrocskák készítésével foglalkozó kis vállalkozás a vevői igények minél szélesebb kielégítése érdekében szeretne a Grimm testvérek egyik meséjében lévő mesefigurákról (pl. Brémai muzsikusok)terméket előállítani, akkor ehhez kapcsolódnak-e szerzői, vagy szellemi tulajdonjogok, figyelemmel, hogy a tervezett szobrok csak egy szöveges mese alapján saját fantázia alapján kreált adaptációk lennének, természetesen azzal, hogy elnevezésükhöz a mű eredeti címét szeretnénk adni. Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: L. Noémi
(2014.10.08)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék érdeklődni, hogy egy egyedi zenei verseny konkrét feltételeink (kik indulhatnak, milyen feltételekkel, milyen kategóriákban stb.) leírását valami úton-módon le lehet-e védetni? Bele tartozik-e ez az önálló szellemi termék fogalmába, szellemi tulajdonként lehet-e tekinteni?

Több hasonló rendezvényünk is van, amelyek rendezési elveit valamifajta oltalom alá szeretnék helyezni.

Köszönettel

Sassné dr. Berényi Eszter
(2014.10.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék, hogy egy általam tervezett és rajzolt grafikai ábrát miként lehet levédeni, hogy más ne használhassa semmilyen formában.

Válaszukat előre is köszönöm,

Nagy Norbert
(2014.10.20)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Érdeklődni szeretnék arról,hogy egy okostelefon alkalmazást lehet-e védetni?Ez egy kereső alkalmazás lenne,ami egyedi Magyarországon.Szellemi tulajdonnak számít-e?Kihez forduljak ilyen esetben?

Válaszukat köszönöm,

Ádám
(2014.10.12)

Kérdés:
Tisztelt hivatal!

Nemzetközi vállalkozás indításában gondolkodom Magyarországon. Márkás, új ruházatok forgalmazásáról lenne szó. Extrém sportok kedvelői találnának maguknak itt ruhákat. Kérdésem a következő: az alant felsorolt ruhamárkák forgalmazását tervezem outlet szinten (azaz minden akciós lenne), ütközne-e valamilyen oltalomba, jogszabályba esetleg van-e kizárólagos forgalmazója az alábbi márkáknak Magyarországon:

Vans, Etnies, DC, Billabong, Nikita, Eleven, Volcom, Bench, Analog, Nitro, Roxy, Quicksilver, Neff, Burton, Zero, Carhartt, Globe, Adio, Bizo, Independent, Horsefeathers, Dakine, Emerikca, És, Supra, etc...

esetleg kiegészítésre kerülne általánosabb sportmárkákkal, mint pld: Oneill, Puma, Adidas, Nike, Reebok, Fila...

Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel Rádin Milán, Kiskunhalas
(2014.10.06)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy új márkanév alatt több szellemi alkotást (grafikát) szeretnénk levédetni, európai szinten, nem csak hazánkban. 6 db figurális grafika lenne, nekik nevük is van, tehát a hozzájuk tartozó névvel együtt védenénk + a márkanevet is. Szeretnék érdeklődni, hogy ennek milyen költségvonzata van, és hol, mely cégnél lehet ezt kezdeményezni?
(2014.10.08)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Induló weboldalunkon szeretnénk egy ingyenesen letölthető tanulmányt közzétenni, melyben a céglogó, arculat kialakításával, tervezésével kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze. Ennek részeként bemutatnánk néhány példát közismert cégek logóiból, kizárólag szemléltetésként. A kérdésem az lenne, hogy szükséges-e ehhez a nemzetközi cégek engedélye.

Előre is köszönöm válaszukat!

Annamária
(2014.09.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTHN!

Internetes hírportált szeretnék indítani. A saját cikkek mellett szeretnék átvenni írásokat más hírportálokról is. Az átvett cikkeket természetesen a szerző nevének feltüntetésével és a forrás megnevezésével közölném. Ebben az eseteben is szükség van ehhez az ő külön engedélyükre?
Szeretnék továbbá minden cikkhez fényképet is közölni, ezek nagyobb részét valamelyik internetes böngészőben keresem meg és töltöm fel. Az innen letöltött, majd az oldalamra feltöltött fotókat is meg kell hivatkozni? S abban az esetben, ha a fényképet valószínűleg nem az az oldal készítette, ahonnan átveszem? (Pl. cikket írok az ukrán válságról, erről rengeteg fénykép található különböző honlapokon. A valóságban viszont csak néhány fotós van jelen a helyszínen, így az ő képeik vannak fent olyan oldalakon is, akiknek nincs helyszíni tudósítójuk.)
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

Péter
(2014.08.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Licenc termékeket szeretnék árúlni interneten és piaci arusitáson!Szeretnêm megkêrdezni hogy tudok ehez engedélyt kérni.
Hello Kitty Minnie stb ruha és cipő termékről lenne szó!
Németorszagból vásárólnám a tetmékrket!

Előre is köszönöm valaszukat!
Melinda
(2014.08.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH,

Érdeklődnék, hogy jogdíj-köteles-e Liszt Ferenc Faust szimfóniákának használata táncelőadásban? Mi a gyakorlat, ha az egész művet, illetve csak részleteket használnánk.
köszönettel,
EL
(2014.08.04)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Kérem szíves tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy cukrászdaként, mesefigurás tortákat, azaz marcipánból megformázott ismert film alakokat (pl: Hello Kitty, Thomas a gőzmozdony stb.) forgalmazhatok-e szabadon?
Válaszát előre is köszönöm!
F.
(2014.05.28)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH! Ismert magyar rajzfilmek figuráit szeretném felhasználni falfestés, falmatricázás céljából, illetve pólókra nyomtatva. Ha ezeket értékesíteni szeretném, minden egyes figura alkotóját fel kell keresnem a hozzájárulásáért? Esetleg jogdíjat kell fizetni minden egyes figura után? Köszönöm válaszukat!
(2014.05.14)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Szeretnék választ kapni Önöktől.
Én még tavaly készítettem egy megtakarítási project tervet,amit elküldtem online a munkáltatómnak.Nem munkaköri kötelességem az ilyen feladatok elvégzése.
A tervről nincsen szerzői jogi tanúsítvány kiállítva.

Érdeklődnék,hogy ebben az esetben megillet-e a szerző jogi védelem.Mivel tanúsítvány nem készült és így, nincs felhasználási szerződés sem.

Jogosult vagyok-e díjazásra akkor,ha felhasználják a tervben foglaltakat vagy esetlegesen nem használják fel.
Tehát konkrétan van-e valami vagyoni jogom ebben az esetben.
Várom válaszukat!

Üdvözlettel!

(2014.06.10)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Hogy lehetséges, hogy a következő linken található cikk és idézete alapján

http://index.hu/tech/2014/05/09/az_amazon_szabadalmaztatta_a_feher_hatter_elott_fotozast/

"Az Amazon szabadalma a következő:
- A tárgy homogén, fehér háttér előtt szerepel
- Állványon vagy asztalon kiemelt téma
- Aktív megvilágítás a tárgy mögötti háttérre
- Aktív megvilágítás szemből a tárgyra
- Ezenkívül rögzít pár technikai adatot is, mint a lámpák dőlésszöge, a fényképezőgép beállításai és a fotózáshoz használt objektív tulajdonságai.
A fotózás menete pedig pontosan (!) így néz ki:
- Hátsó lámpák bekapcsolása
- Első lámpák bekapcsolása
- Tárgy elhelyezése a tárgyfotós asztalon
- Képkészítés"

Amerikában egy cégnek a találmányával az ottani törvények szerint nem szükségesek megfelelni a magyarban megtalálható feltételnek, miszerint "Új a találmány, ha még sehol a világon nem került nyilvánosságra"?
Válaszukat előre is köszönöm.
(2014.05.25)

Kérdés:
Zenei jellegű fesztivált és versenyt szerveztünk, melyen az eddig elfogadott gyakorlattól eltérő módon soroltuk részvételi kategóriákba a versenyzőket. Szeretném megkérdezni, hogy a módszertan, ahogy kategóriákat képeztünk, ez levédhető-e valami módon?
(2014.05.19)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH, írtam egy könyvet, mely most e-bookként van a honlapomon. Szeretném eladni ennek a kéziratát. Az a kérdésem, hogy hova forduljak ez ügyben, és egyszeri díjat, vagy %-os szerzői jogdíjat kérjek, vagy esetleg mind a kettőt? Mik az eladásnak a jogi feltételei?
(2014.04.22)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy kell-e valamilyen jogi eljárás ahhoz, hogy a saját verseim, később igazolhatóan a szellemi tulajdonomat képezzék? Le kell védetnem őket? Köszönöm válaszukat!
(2014.04.14)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Nyelvoktatással szeretnék foglalkozni egy már meglévő ötlet/elképzelés alapján - csak más nyelven. Oktatási módszert lehet levédetni? Hol lehet megtudni, hogy a módszer védve van-e, illetve ha én más tartalmakkal más nyelven végzem, az jogilag problémás-e? Köszönöm válaszukat!
(2014.04.02)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Olyan kérdéssel fordulnék a tisztelt Hivatal felé, hogy védjegyoltalom tárgyában végzést kaptam a hivataltól, melyben aggályosnak tartják az általam levédetni kívánt megjelölést, ezért nyilatkozattételre hívnak fel. Segítséget kérnék abban, hogy pontosan ez a nyilatkozat mit tartalmazzon, esetleg a megjelölés módosítására van e ilyenkor lehetőség?

Válaszukat előre is köszönöm!


(2014.03.13)

Kérdés:
Tisztelt Cím,

élelmiszer csomagolásán szeretnénk használni Kodály, Liszt és Bartók portréját és nevét. Kérem, segítsenek, mi ennek a módja? Köszönettel, Mária
(2014.03.04)

Kérdés:
Kérdésem,hogy Disney figurákkal szerettnék gyerekgarniturát festeni(kis asztal,szék),milyen engedélyek szükségesek hozzá?
Honnan induljak el?Mi a menete?
Köszönöm:Ági
(2014.02.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH.
Szeretném megkérdezni,hogy egy filmötletet hogyan lehet levédetni
(2014.02.27)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH, Szerzői Jogi Főosztály!Érdeklődnék, hogy miként kezdjek hozzá az álatalam kitalált rendezvénysorozat nevének illetve logójának levédéséhez. Az előttem feltett kérdéstől eltérve csak a nevet és a logót szeretném levédeni.
Kerestem már az interneten rengeteget de ezt a nevet nem találtam sehol sem.
Szeretném ha részletesen tájékoztatnának, hogy miként tudnám sajátommá tenni a nevet illetve a logót amely a névhez tartozik.
Várom mihamarabbi válaszukat.
További szép napot és jó munkát kívánok.
(2014.02.20)

Kérdés:
Az a kérdésem,hogy a verseim,amelyek intenetes újságban jelennek meg,automatikus védelemben részesülnek-e,ha nem,mit kell tennem,hogy más ne használhassa fel őket?
(2014.01.08)

Kérdés:
T.Címzett!

Érdeklődnék magyar mesefigurák hol vannak levédetve?
Köszönöm
(2014.02.08)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH, Szerzői Jogi Főosztály!
Bogács Község Önkormányzata kitalált egy rendezvényt, aminek a neve és a tematikája, tartalma egyedi, jól megkülönböztethető minden más települési rendezvénytől. Ez a "Falusi Kamra Mustra". Az lenne a kérdésünk, hogy ezt le tudjuk-e védetni, hogy csak mi használhassuk a nevet és ebben a tárgykörben csak mi tarthassuk ilyen jellegű rendezvényt, a régi falusi kamrák bemutatását. (A sajátunkon kívül több település, akiket meghívunk hozzák el, rendezik be és mutatják meg nálunk a nagyközönségnek régi, településükre jellemző falusi kamrájukat.) Ebben az évben 3. alkalommal rendeztük meg, sokan jönnek ide csak ezért az ország minden részéről és szeretnénk, ha az elnevezés és a tartalma egyértelműen csak a bogácsi önkormányzat által szervezett rendezvényt jelentené.
Köszönettel:
Bogács Község Önkormányzata részéről a Bogácsi Turisztikai és Szolgáltató Nonprofit Kft. munkatársa
Hegyi Anna

(2014.02.04)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Az alábbi probléma megoldásához kérném tájékoztatásukat.
Tavaly nyáron készítettem egy e-mailben küldhető hírlevél tervet, amely tartalmazott egy grafikai elemet is, amely önmagában is megállja a helyét reklám célú felhasználásra.
A megrendelővel megállapodtunk az elvégzendő munka díjazásáról, amelyben vállaltam a hírlevél elkészítését, valamint azok kiküldését.
Év vége felé az ügyfél az utolsó lépést nem tette meg (nem vásárolta meg a hírlevélküldő szoftver korlátozás nélküli használatát lehetővé tevő licencet), így a végső kiküldési folyamatot nem lehetett elvégezni.
A hírlevél grafikai eleme szeptemberben felkerült a legismertebb közösségi portálra (az ügyfél oldalára), ami akkor ésszerű lépés volt.
Az oldalnak 1120 közvetlen követője van, így feltételezhetjük, hogy ennyi felhasználóhoz eljutott a reklám.
Közben az ügyfél - engedjék meg a kifejezést - "felszívódott", érdemben nem tudtam vele felvenni a kapcsolatot. Nem válaszolt sem levélre, sem telefonra, hogy egyeztessük, mikor tudjuk a munkát folytatni, vagyis megvette-e már a programot.
Miután próbálkozásaim sikertelenek voltak, megírtam neki, hogy a munka elvégzésre került, a végső, egyetlen gombnyomást igénylő feladatot önhibámon kívül nem tudom elvégezni, a számlát kiállítom, és elküldöm. Ezt több alkalommal sem vette át.
A számla melléklete egyéb instrukciókat is tartalmazott, ha mégis megvenné a programot, és kiküldené a levelet.
Ebben megírtam, hogy a hírlevél grafikai eleme saját szellemi tulajdonom, annak semmilyen felhasználását nem engedélyezem a számla kiegyenlítéséig. A pénzügyi rendezés után bárhogy rendelkezhet vele.
Sajnos nem tudom, hogy a közösségi portálon kívül, hol és hányszor kerülhetett felhasználásra.
Ez a fajta szellemi tulajdon hová tartozik? Kihez tudok fordulni?

Üdvözlettel:
Kövesi Zoltán





(2014.01.31)

Kérdés:
Tisztelt cím

Az lenne a kérdésem, hogy egy szellemi termékemet szeretném egy társsal együtt megvalósítani és közös szellemi tulajdonról szóló szerződést szeretnénk írni, akkor milyen fontos tartalmakat kell megírni ebbe a szerződésbe?
(2014.02.04)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Kérdésem, hogy ha egy színház színre állít egy darabot, akkor az így létrejövő színpadi előadás tekinthető-e a színház által létrehozott, a színház tulajdonában álló szerzői jogvédelemben részesülő alkotásnak? Filmgyártásnál a filmelőállító is szerzői jogvédelemben részesül, igaz-e ugyanez a színházra, a színházban létrejött előadásokra? Köszönettel:
M.I.
(2014.01.29)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Egy online szolgáltatás ötletét szeretném levédetni.Hova fordulhatok ezzel?
(2014.01.30)

Kérdés:
Tisztelt Tanácsadó! Kérdésem, hogy szerzői jog fogalmába beletartozik-e, egy folyóirat főszerkesztőjének, szerkesztőjének szerkesztői feladatokért fizetett juttatás. Önálló szellemi alkotói tevékenységnek minősíthető-e? Köthető rá felhasználási szerződés, melyben csak a vagyoni (szerzői) jogra tekintettel kap díjazást?
Egyszerűbben az újságszerkesztés szerzői jog-e? Válaszukat előre is köszönöm: Kiss Ildikó
(2014.01.28)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha szobadekorációt (pl. falvédőt)eladási céllal varrnék úgy, hogy ismert mesefigurák (külföldi és belföldi egyaránt) kerülnének rá, akkor mi a teendőm, hogy ezzel senki jogait ne sértsem, kihez kell fordulnom az ügyben, hogy mindez hivatalosan történjen?
Köszönettel várom válaszukat.
(2013.11.09)

Kérdés:
Németországban szeretnénk nagyrészt magyar élelmiszeripari termékeket - első körben webáruházon keresztül - forgalmazni két márkanévvel és egy - közel azonos - védjeggyel melyet minden terméken feltüntetnénk.
Hol lehet utánanézni annak, hogy ez a két név illetve logo oltalom alatt áll-e.
Mi a költsége és a folyamata a bejegyzésnek?
Üdvözlettel
Tillmann Ildikó
(2013.10.04)

Kérdés:
Még az 1990' években a Szerzői jogvédő Irodába vitt ötletemet egy borítékban kaptam meg ezt fotókban mellékeltem megtekintésre.
Az ötlet egy reklámozási lehetőséget takar amely, a "fogvájó"és "szívószál" csomagolásán biztosít reklámozási formációt.

Érdeklődni szeretnék hogy, mekkora védelmet kap ez a fajta "Műpéldány" a borítékban elhelyezett dokumentáció?

Ugyan is a napokban találtam egy olyan céget aki, fogvájó csomagolásán reklámoz.
(2013.07.23)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kérdésemet a 3 dimenziós térben, virtuális világokban használatos avatárokkal kapcsolatban szeretném feltenni, melyek a felhasználók személyét reprezentálják.

3 dimenziós objektumok, többek között ezen avatárok készítésével foglalkozom.

Az egyik ilyen online alapú világban, az általam készített 3 dimenziós avatárokról, melyek az én fantáziám szülöttjei,- másképp általam kitalált fiktív személyek, szereplők-, számomra ismeretlen személyek, beleegyezésem nélkül másolatokat készítettek.

Ezen másolatokról pornográf képeket és videóanyagok előállításához használták fel, majd publikáltak azokat népszerű képmegosztó és videómegosztó oldalakon.

Szándékaim szerint, ezen karaktereket értékesíteni kívántam volna, melyeket a képek és videó elkészülte után, már nem nem látom etikusnak.

A másolatokról készült trágár, lejárató jellegű képeken, az általam kitalált és használt, értékesíteni kívánt egyedi, egyéni személyiséggel rendelkező szereplők, karakterek egyértelműen felismerhetőek.

A kérdéseim a következő:

-Amennyiben ezen karaktereken, kriminalisztikai szempontból azonosíthatósági jegynek minősülő fiziológiai sajátosságokat, testmagasság, vállszélesség, fejméret, nyakhossz, száj formája-szélessége, arccsont, szem, szemüreg, szemvonal, orrhossz, ornyereg, állkapocsív stb-stb. (tehát a szoros értelembe vett test és arc formáját) én alakítottam ki saját kézzel, saját elgondolásom szerint, úgy azok egyedinek, azonosíthatónak mondhatók-e?
(a meztelen figurák, négy alkotó elemből állnak, ezek a /1/ test formája(saját mű), /2/ hajviselet, /3/ retinaminta, /4/ bőrfelület. Ezek közül a test formáját magam készítettem, a további 3 elemet, az interneten kapható több tízezer alkotó elem közül választottam ki, webshopokban vásároltam meg, a szereplők egyedivé tételéhez. Kérdésem arra irányul, ezen összeállítás, a saját elsődleges testalkat-művel együtt, szellemi tulajdonnal minősül-e? )

-Ezen vizuális művek, jogilag hova sorolhatók be?
(3 dimenziós rajz? Rajzoláshoz hasonló módon készült mű? Mesefigura? Rajzfilm szereplő? Esetleg jelmezterv?)

-Milyen szerzői és alkotói jogokkal rendelkezem, ezen 3 dimenzióban létrehozott szereplők esetén?
(Térjenek ki kérem arra is, hogy amennyiben az egyik karaktert-figurát, saját magam online-reprezentációjára használom -mint a további szellemi termékek megalkotója, online identitásként-, annak a figurának a lemásolása-felhasználása, sérte és ha igen, milyen személyi vagy alkotói jogokat.)


Illusztráció gyanánt, csatoltam 4 képet. A képeken az eredeti mű és a másolat feliratozásán, illetve egymás mellé illesztésén túl, az intim részek kitakarása történt. Más változtatás nem esett rajtuk.

http://postimg.org/gallery/6cc13xvy/


Fáradságukat előre is köszönöm! Válaszukat várom!
(2013.07.19)

Kérdés:
A lányom készített egy hecker támadás elleni programot. Szeretné mielőbb eladni. Érdekel, hogy ezt hogy lehet megtenni. Milyen feltételek kellenek: engedély, cd- re írás, pénz stb. Nincs informatikus végzettsége, de profi programot készített, melyet egy amerikai cég tesztel. Szeretné a lányom saját maga forgalmazni.
(2013.07.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTH!

Honlapunkon létrehoztunk és folyamatosan szerepeltetünk egy egyéni elnevezést, ami egy speciális, jól megkülönböztető elnevezése a tevékenységünknek. Mintegy 10 éve használjuk és az ügyfeleink már jól ismerik, ezért gondoltam, hogy védjegyként bejegyeztetem, de most vettem észre, hogy a tavalyi évben a .hu elnevezését bejegyezte egy magánszemély. Természetesen tudom bizonyítani hogy mi találtuk ki az elnevezést és használjuk mintegy 10 éve. Lehetséges-e valamilyen módon megszereznünk rá a védjegyet? (Az illetőt felhívtam telefonon, de azonnal elzárkózott a domain átadásától, így jogi utat fontolgatok)

Hogyan tudom megvédeni ezen szellemi tulajdonomat?

Üdvözlettel: Gáspár György
(2013.07.02)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH!

Két kérdésem van.

Az első:
Az interneten fent lévő olyan fotók, amelyeket a fotók tulajdonosa helyezett el a saját oldalán, felhasználhatóak-e olyan módon, hogy megadjuk a kép forrásának a linkjét? Ez kétféle lehetőséget jelent: vagy a kép van beillesztve és megadva linkként, vagy csak a link szerepel beillesztve.

A második:
Van-e lehetőség arra, hogy valamilyen módon megtudjuk, hogy ki a tulajdonosa a régi újságokban fellelhető fotóknak (pl. Labdarúgás)
Természetesen megkérdezhetjük azt akiről gondoljuk, hogy a jogok birtokosa, de nem tudjuk ellenőrizni, hogy a válaszuk helytálló-e.

Üdvözlettel: Komáromi János
(2013.05.03)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Egy Európai Unió által támogatott projekt keretében létrehoztunk egy családi szerepeket támogató mesedobozt. A doboz mesekönyvet, ehhez kapcsolódóan az egyes témakörök feldolgozását segítő foglalkoztató könyvet, recepteket, ujjbábokat, játszószőnyeget tartalmaz. Szeretnénk a mesedoboz teljes tartalmát levédeni. Hogyan tudjuk ezt megtenni, vagy hogyan érdemes? A komplex dobozra kérni jogvédelmet vagy külön az egyes tartalmi elemekre? A doboz a projektcsapat saját ötleteit, írásait (mese, foglalkoztató könyv) tartalmazza.

Előre is köszönöm a segítségüket.

Üdvözlettel:

Gurály Edina
(2013.05.16)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
Közel fél éve kezdtem el egy blogot, melyben egy ismert receptkönyvet az elejétől a végéig végig sütök egy project keretében. Ez egy év alatt több mint 460 sütemény elkészítését foglalja magában. Hatalmas olvasóköröm lett és egyre több felkérést is kapok az ötletemmel kapcsolatban. A süteményeket saját fotóimmal illusztrálom valamint minden recepthez leírom a saját tapasztalataimat. Abban szeretnék tájékoztatást kérni, hogy szeretném levédetni magát az öletetemet és a blogot, hogy a későbbiekben ilyen project más neve alatt ne futhasson. Milyen módon tehetném ezt meg? A szerzői jog mely kategóriája alatt lehetne értelmezni a blogom és az ötletet?
Köszönettel:
Mónika
(2013.05.11)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Közel fél éve üzemeltetek egy baba-mama honlapot, mely non-profit tevékenységet végez jelenleg. Egy megállapodás keretében egy hasonló tevékenységet képviselő oldallal szeretnénk megegyezni, melynek a gyermek aloldala most indul és az eddigi oldalam tartalmait, valamint a jövőbeni felvázolt ötleteket és terveket teljes mértékben beépítenénk a másik oldal neve alá- valamint ott folytatnám a továbbiakban a tevékenységemet, oda kerülnének fel a további tartalmak és a jelenleg általam üzemeltetett oldal megszűnne. Az együttműködésben szeretném kikötni, hogy az idáig felépített tartalmak és a már felvázolt tervek-ötletek-javaslatok a közös oldalon való megvalósítása az én szellemi tulajdonomat képezzék- és amennyiben a későbbiekben szétválásra kerülne a sor- akkor minden általam bevitt tartalom és ötlet- megvalósítás a továbbiakban is hozzám tartozzon, és egy az egyben vihessem magammal-vagy ennek hiányában komoly jogdíj megtérítésére lehessek jogosult.
Kérdésem, hogy a szerződésben milyen pontokban és pontosan hogyan lehet ezt kikötni, mert ennek hiányában nem célom az együttműködés- mivel az oldal tartalmát és minden teendőt a jövőben én látok majd el- ezért jogosultságot szeretnék kapni érte.

Köszönettel: kicsinyuszi
(2013.04.29)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapat!
Barátnőm üvegfestést szeretne beindítani, de nem tudja, hogy sportcsapatok emblémáival ellátott üvegárut értékesíthet-e? Milyen engedély kell hozzá és azt hol lehet beszerezni? Válaszukat előre is nagyon köszönöm:
Takács Zoltánné
(2013.05.01)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH csapata !
Önálló grafomotoros és egyéb funkciók fejlesztését elősegítő saját módszerem készülök kiadni. A kérdés az, hogy szerzői jogvédelem alá helyeztetésre van-e szükség, és ha igen, hogyan kell megtennem? Gondolok itt az önmagamnak levélként feladott kéziratra.... Mit tehetek, mert tennem kell valamit, hiszen a szellemei tőkét is elviszik, és kisebb nagyobb átírásokkal adják ki, saját nevükön. Kérem, segítsenek abban, hogy teljesen védetté tudjam tenni.Természetesen nem kívánom a 16 év munkáját alakítgatni, korszerűsíteni, mert arra a célra, amire kidolgoztam, csak a jelenlegi formájában képes. Köszönöm segítségüket ! Tisztelettel: Kakuk Márta
(2013.04.25)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:
A minap került a kezembe egy nagyon érdekes könyv, ami szorosan kapcsolódik a szakmámhoz rajztanár lévén.
A könyv egy olyan rajzoktatási módszert ír le, amellyel lényegesen gyorsabban és könnyebben tudom a diákjaimat megtanítani rajzolni.
Legjobb tudomásom szerint ezt a könyv alapján meg is tehetem, amennyiben nem kérek érte pénzt.
Kérdésem az lenne, hogy a könyvből és az abban leírt módszerből, az abban leírt technikákat felhasználva (részben vagy egészben) összeállíthatok e egy tanfolyamot, amit hivatalos keretek között anyagi ellenszolgáltatás fejében tanítok?
Továbbá kérdésem az is, hogy az összeállított tanfolyamnak adhatom e azt a címet, ami a módszert leíró könyv címe?
Kell e ehhez a könyv megírójának vagyis a módszer összeállítójának, esetleg még a magyar nyelvre fordítójának engedélyét kérnem?
Előre is köszönöm gyors válaszukat!

Tisztelettel:
T. Varga István

(2013.04.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Nem tudom, lehetséges-e levédetni egy sport tárgykörébe tartozó ötletemet valamilyen formában. A szabadalom-vedjegy.hu honlapján az áll: „Nem minősül szabadalmazható találmánynak különösen a felfedezés, a tudományos elmélet és a matematikai módszer, az esztétikai alkotás, a szellemi tevékenységre, játékra, üzletvitelre vonatkozó terv, szabály vagy eljárás[…]” Márpedig leginkább ehhez közelítene talán. Ill. találtam ennél konkrétabbat is, ami ennél fogva még inkább lehangoló: 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról: „[…]Valamely ötlet, elv, elgondolás, eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet nem lehet tárgya szerzői jogi védelemnek.” Azt tervezem, hogy ötletemmel megkeresnék olyan cégeket, melyek meg tudnák valósítani, és eladnám nekik. Ha azonban nem illet semmi részesedés, nincs mit eladnom. Ötletem egy adott sportágban egy olyan ligának a létrehozása, melyben a résztvevők mindenféle szabályváltozás nélkül mérkőznének egymással, ám mégis egyedi feltételek mellett. Nyilván nem fogom pontosan leírni, miről van szó, de gondolkoztam, milyen létező példát hozhatnék párhuzamként. Amennyire tudom, az amerikaifutballban néhány évvel ezelőttig a világon sehol nem létezett női bajnokság, ám ha létezett is, nyilvánvaló újítás, és ebben rejlik televíziós vonzereje, hogy az USÁ-ban kitalálták, hogy fehérneműben versengjenek a hölgyek. Hasonlóan egyedinek gondolom azt az ötletet, mely a mai paralimpia alapja volt, hogy létező sportágakban fogyatékos sportolók is hivatalosan összemérhetnék tudásukat. Talán a 24 órás sakkverseny is egy példa lehet: itt a résztvevők 24 órán keresztül egyfolytában vívják a partikat, tehát bár egy-egy sakkversenyt
világszerte ezerféle módon ki lehet írni, itt mégis olyan egyedi dologgal kell megküzdeni a versenyzőknek, amivel normál esetben nem. Bár éppenséggel speciálisan ilyen liga nem működik, ám ha működne, akkor mondhatni ez is hasonló dolog lenne. Nos, az én ötletem ugyanilyen röviden leírható lenne, sőt, talán rövidebben, akár három szóban. Ezért nem gondolnám, hogy könyvet írjak belőle. Akkor nyilván vonatkozna rá az irodalmi szabadalom. Ám ha nincs más olyan forma, ami alapján bárkitől bármilyen fizetséget kérhetnék szellemi részvétel címén, akkor természetesen írok egy értekezést, de ez esetben sem világos számomra, hogy ez igazolna-e bármilyen részvételt az említett ügyben, vagy csupán azt jelenti, hogy ha más írna egy ugyanilyen értekezést, akkor felléphetnék ellene. Ez esetben bármiféle levédetés egy üres dolog lenne számomra. Remélem, értik a problémámat. Figyelmüket köszönve, tisztelettel:

K.J.

(2013.04.09)

Kérdés:
Tisztelt Cím,
Interaktív mesekönyvek készítésével tervezünk foglalkozni, melyeket online alkalmazás áruházakon keresztül kívánunk forgalmazni díjmentesen, illetve freemium megoldással (mely annyit jelent, hogy a mese rövidített verziója díjmentesen letölthető, a teljes verzió viszont díjköteles). Kérdésem, hogy a klasszikus mesék szabadon történő felhasználása ez esetben biztosított-e. Például felhasználható-e mesecímként a Piroska és a farkas vagy a Hamupipőke, lehet-e átírással a mese szövege az eredeti tartalomhoz hasonló, kell-e hivatkozni Andersen-re vagy a Grimm testvérekre?
Válaszukat előzetesen is köszönöm.





(2013.03.20)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!
Egy formaterv ötlet apropójaként kérnék segítséget. A SZTNH honlapján már sok hasznos infót olvastam az ügymenetről, mégis volna néhány kérdésem, hogy célzottan és eredményesen tudjak saját ügyemben eljárni.
Szeretnék választ kapni az alább leírtakra.
Az általam kitalált formaterv ötletet szeretném mielőbb lajstromba vetetni, de még mielőtt ezt megtenném, fontos és alapvető szempontom, hogy a formatervem önmagában is beadható lenne, mégis ragaszkodnék ahhoz, hogy a formatervemen belül is legyen egy másik formaterv, ami mintegy "alkatrésze" és részét képezi az eredeti ötletnek. Ráadásul kettő ilyen is van, ami kombinálható az eredeti ötlettel.
A kérdésem az lenne, hogy az eredeti formatervhez egy oltalom igénylésen belül beadható-e a két további formaterv? Ezekre is kérhetőek az oltalmak és az alaki kikötést szem előtt tartva egy grafikai tervben ábrákkal szemléltetve ezeket is elfogadják-e? Példának okáért egy A4-es lapra megrajzolva?
Fontos kérdés még az is, hogy a formaterv megnevezésében már feltűnhet-e az a védjegy, amelyet a formaterv oltalommal párhuzamosan, védjegyoltalom alá akarnék vonatatni?
Remélem érthetően fogalmaztam, szíves válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Kozma Zoltán
(2013.03.18)

Kérdés:
Tisztelt Hivatal!

Pólók festésével és díszdobozok készítésével foglalkozom. Már több "vevő jelölt" kérdezte, hogy nem vállalnék-e Disney rajzfilmfigurák szereplőinek, Bartos Erika könyveiben lévő szereplőknek, együttesek nevét (pl. AKELA, FAKMETAL) vagy énekeseknek (pl. Hannan Montana) a képével ellátott pólók vagy ajándéktárgyak készítését. Én eddig nemet mondtam, mert nem tudtam, hogy lehet-e ilyeneket készíteni. Azt gondolom, hogy a NIKE, a Replay vagy ezek a márkanevek nyilván nem szerepelhetnek kézzel készített pólókon vagy ajándékdobozon. Az a kérdésem, ráfesthetem-e engedély nélkül ezeket a mintákat vagy sem. Ha nem akkor mi a módja annak, hogy megtehessem.
Gyors válaszukat köszönöm szépen!

Üdvözlettel:
Soproni Mária
(2013.03.14)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Mint író szerződést kötöttem egy kiadóval. Mivel a könyv magas ára miatt az eladás gyakorlatilag nulla, ezért a szerződésben foglaltak szerint javasoltam a szerződés közös megegyezéssel történő felmondását. Azóta a kiadó megszakította velem a kapcsolatot egyetlen e-mailemre sem válaszol. Mit tehetek? Köszönettel!
(2013.03.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Sok helyen árulnak az interneten olyan kézi készítésű ágytakarókat, gyerekholmikat amire különböző technikákkal mesefigurákat tesznek (varrnak, hímeznek stb.). Ezek a figurák gondolom jogvédelem alatt állnak (pl.: Disney vagy Bartos Erika figurái). Hogy lehetséges hogy mégis annyian használják? Nem von maga után büntetést? Vagy ha már egy kicsi változtatás van rajta, használható?

Köszönettel!
(2013.02.21)

Kérdés:
Hol lehet jogi segítségek kérni? Egy debreceni Kft. grafikusi álláspályázatot hirdetett. Fiam, pályázott, és többféle grafikai munkát készítettek vele.Majd többszöri megkeresésre, az állás betöltésével kapcsolatosan azt az információt kaptuk, hogy nincs elegendő grafikai munka, hogy egy teljes állást be tudjanak tölteni! Tehát az állást nem töltik be!! 4 pályázóval csinálták, ugyanezt! Kb. két hétig dolgozott gyermekem, különféle grafikai munkákat készítettek vele, majd külföldi kiállításra vitték...
Mit tehetünk, ilyen esetben, hiszen egy nem kívánt állást hírdetnek meg, majd bekérni a munkákat, és a fizetés elmarad.
Köszönettel
(2013.02.17)

Kérdés:
Mit tehetnek a törvényes örökösök, ha a szerző darabját - mely egyben ősbemutató is
- megkérdezésük és beleegyezésük nélkül játssza a szináz?
(2013.02.12)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!
A napokban inspirációt kaptam egy saját írásos mű elkészítéséhez.
A problémám/kérdésem abból ered, hogy a "mű" két főszereplőjét bizonyos tulajdonságaikban egy már létező(habár nem írásos) mű két szereplőjéről szeretném mintázni. Nem vagyok benne biztos, hogy olyasmit leszek képes alkotni amit aztán megpróbálok kiadatni, de ha igen, akkor hogyan állapíthatom meg, hogy mennyi hasonlóságot mutathatnak karaktereim a létező karakterekkel anélkül, hogy azzal másolásvédelmi,szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogokat sértenék?
(2013.01.21)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH
Szeretném megkérdezni , hogy diesney mintás szövettel lehet e butort kárpitozni továbbértékesítés céljából.

Köszönettel
T.S.
(2013.01.15)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Írtam egy könyvet két nyelven, ami annyit tesz, hogy magam készítettem el a könyvet és annak fordítását is. Kiadathatom a kettőt párhuzamosan egy magyar és egy külföldi kiadónál? Mivel mindkettő az én szellemi tulajdonom, talán van erre lehetőség.

Előre is köszönöm a választ,
Lancz Edina
(2013.01.13)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Azzal kapcsolatosan keresem Önöket,hogy én 2005-ben szabadalmi bejelentést tettem.Ezt a bejelentést másfél év múlva közzétették.A díjakat az első 3 évben rendesen fizettem,de a végleges szabadalom megadása előtt az anyagi helyzetem miatt a díjat nem fizettem be és így az ideiglenes szabadalom megszűnt.

De viszont előtte még a védett időszakban felvettem a kapcsolatot egy céggel.Problémán abból fakad,hogy a cég a találmányommal megegyező terméket árul és ezzel konkrét bevétele keletkezik és saját innovációjaként tünteti fel a terméket.
Igaz,hogy a találmány nyilvánosságra jutott és a védelem hiánya miatt nincs konkrét tulajdonjogom.De tudtommal a találmánnyal személyhez fűződő jog keletkezik és ez védelem hiányában is korlátlanul érvényesíthető.Hiszen a szabadalmi bejelentés bizonyítja,hogy az én szellemi innovációm és nem a gyártó cégé.

A szabadalmi törvény szerint nem léphetek fel ,hiszen nincs védelem,de a kérdésem arra vonatkozik tulajdonképpen,hogy a szellemi alkotások vonatkozásában megillet-e engem a személyhez fűződő jogsértés miatt a kártérítés polgár jogi igények szerint.

Erre vonatkozó konkrét tájékoztatást szeretnék kapni.
Válaszukat megköszönve!
Tisztelettel:Zombori József

(2012.12.19)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kérem a tájékoztatásukat a következő kérdésben. Elvégeztem természetgyógyászati iskolát, ahol sokféle alternatív módszerrel ismerkedtem meg. Ezeket a mai napig használom is, hogy segítsek. Kérdésem az, hogy ha ezeket a módszereket szeretném megtanítani is, akkor kell-e valamilyen engedélyt kérni az iskolától, természetesen feltüntetve a származási adatokat (az iskola nevét stb.), vagy ezeket szabadon fel lehet használni? Esetleg hol lehet utánanézni annak, hogy védett módszerek-e ezek? Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Szépe Viktor
(2012.10.24)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH!

Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbi kérdésben: Vállalkozásfejlesztési tanácsadóként és szakértőként számos kisebb-nagyobb (1-500 oldal) gazdasági tárgyú munka, dokumentum,"mű" szerzője vagyok. Tevékenységemet vállalkozóként, saját vállalkozásom tagjaként végzem. A konkrét esetben -ami egyébként egy jellemző eset- ügyfelünk cégünket bízta meg olyan feladat végzésével,melynek során, a feladatvégzés eredményének konkrét, jól meghatározható, írásban dokumentált, elkülöníthető része (pénzügyi terv, üzleti terv) egyedi, egyszeri szellemi termék, csak részére értékes és használható, az én saját szakértői munkám.

A vita az ügyféllel szemben merült fel. Kérem, válaszukat arra vonatkozóan, hogy ilyen jellegű, szellemi munka eredményeképpen létre hozott dokumentumok ("művek") jogi védelem alatt állnak-e? Ha igen, mely jogszabályok vonatkoznak rá? (Milyen "kategóriába" sorolhatóak?) A cégemet és személy szerint engem milyen jogok illetnek meg a felhasználással kapcsolatosan? (Megjegyzés: az ügyfél jelenleg használja az elkészített dokumentumokat, azok által gazdasági előnyökhöz kíván jutni, de fizetni nem kíván, illetve vitatja azt, hogy jogunk (személy szerint/cégemnek) lenne rendelkezni az elkészített anyag fölött.)

Várom gyors szakmai tájékoztatásukat. Tisztelettel: Béres Ágnes
(2012.09.14)

Kérdés:
Tisztelt SZTNH !
Azt szeretném kérdezni , hogy vannak divatterveim és hogy ezeket online letudom e védetni és ha igen akkor hol, és hogy, ennek a folyamatnak van e anyagi vonzata?

Válaszukat előre is köszönöm.
(2012.09.10)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy írtam egy regényt, és attól tartok, nehogy valaki illetéktelen kezébe kerüljön, még a kiadás előtt és azzal állhasson elő, hogy az ő szellemi terméke (e-mailben küldtem el, az egyik ismerősömnek, de valamilyen program hozzáfért az e-mailjeihez). Elég, ha a nyers kéziratot letétbe helyezem egy ügyvédnél? Akkor már bizonyított tény, hogy én írtam? A második kérdésem az volna, hogy Amerikában is ki akarom adatni, ott külön le kell védessem, s ha igen, kinél kell erre való kérelmemet bejelenteni?
Nagyon szépen köszönöm kedves válaszukat!
(2012.08.19)

Kérdés:
Tisztelt Cím!
Több társammal létrehoztunk egy repülés- és helytörténeti kiállítást Taszáron. A kiállítás ezt megelőzően, más - más helyszíneken már létezett, de merőben más kivitelben. A jelen változat csak a tárgyak egy részében, és a tárlók, paravánok tekintetében azonos. A tárgyak egy részének tulajdonosa a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum,(de ők semmit nem tettek a létrejöttéért), a többi saját gyűjtés. Az ingatlan, ahol a kiállítás megtekinthető, a helyi Önkormányzat tulajdona. Az építéshez elkerülhetetlen költségeket, és a jelenlegi fenntartás költségeit - nem munkadíjat! - is innen biztosították. Saját időnk rovására, bel- és külföldi látogatók megelégedésére már harmadik éve mutattuk be a gyűjteményt minden ellenszolgáltatás nélkül.
Az, hogy az összeállítást ki gondolta ki, kik kivitelezték, egyértelmű. Ennek ellenére a hely tulajdonosa mondvacsinált indokok alapján korlátozott bennünket az ahhoz való hozzáférésben. A kiállítást a hozzájárulásunk nélkül egyesületi kezelésbe adta, a jelenlegi kezelő azt már megbontotta, és belépő díjért mutogatja. Távolabbi cél a végleges megszüntetés. Szerzői jogainkra hivatkozva ezt szándékoznánk megakadályozni, ám ilyen jogok létezését esetünkben kétségbe vonják. Hivatkozásul a helyi sajtóban nemrég megjelent cikk internetes változata:
http://www.sonline.hu/somogy/kozelet/kitiltottak-a-nyugdijas-katonakat-a-taszari-repulomuzeumbol-443996
Figyelemre méltóak a hozzászólások.
Jelenleg a vita eldöntésére peres eljárást kezdeményeztünk. Bizonyítanunk kell, hogy a létrehozott gyűjtemény egyáltalán, mint mű létezik. Bizonyítanunk, mitől eredeti és egyedi, és miként viseli magán a "lenyomatunkat".
Nem kívánom, hogy a tárgyban állást foglaljanak, tekintettel a per folyására. De okulásul közreadnám minden eddigi és leendő érintettnek. Szívesen venném pár szavas magán -szakvéleményüket: helyesen tettünk-e? A körülírtak ellenére minősülhetünk-e szerzőnek, következésképpen érvényesíthetjük-e az ehhez fűződő személyes - és nem anyagi - jogainkat?
Véleményük a per folyására nem lesz hatással.
Tisztelettel: Tarlósi József. (Pertársam, az általam képviselt Kontsagh Sándor nevében is, aki tervezője és kivitelezője volt az eddigi változatoknak csakúgy, mint a mostani kiállításnak.)
(2012.06.02)

Kérdés:
Egy teszt, szűrőkérdőív , eljárás szerzői jogának biztosítása hogyan történhet ?
(2012.05.11)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH!

Az a kérdésem, hogyha németországban szeretnék egy nyilvános Non-profit (nincs belépő) előadáson (kb. 40.000 néző előtt) magyar dokumentum filmekből összevágott filmet egy kb. 40 perces művészeti bemutatáshoz használni, aztán esetleg még interneten feltölteni, akkor ez 'szabad felhasználás'-ként számít? Nem lesz semmi profitunk a film készítés- vagy előadásából. Vagy itt a német jogok érvényesek, és a Németek felé kéne fordulnom ezzel a kérdéssel?

Előre is köszönettel várom válaszukat.

(2012.05.02)

Kérdés:
Tisztelt Cím!

Egy ismerősöm egyedi, művészi tervezésű használati tárgyakat készít, azokat árusítja is. Szeretném megkérdezni, milyen jogi védelem alatt állnak ezek az egyedi alkotások. Mit tehet az alkotó, hogy az ötleteit megvédje, amennyiben azok még nem kerültek megvalósításra? És azután? A leendő vevővel történő tárgyalások során milyen szerződést, nyilatkozatot célszerű aláíratni annak érdekében, hogy a tárgyalásokon megszülető egyedi ötleteit ne használhassa fel a vevő saját maga, esetleg visszamondva a megrendelést.

Segítségüket előre is köszönöm
(2011.09.03)

Kérdés:
Tisztelt SZNTH!

Kérdésem, hogy a Kodály-módszer áll-e valamilyen szabadalmi vagy szerzőijogi védelem alatt?
Előre is köszönettel várom válaszukat,

Légrády Péter
(2011.05.19)