A Budapesti Műszaki Egyetem Aerospace csapata egy új szuperszonikus (a hangsebességnél több mint kétszer gyorsabban repülő) szuborbitális szondás rakétaplatformot fejlesztett még 2022-ben, Aether S néven. A rakéta 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú jármű, 9000 méteres csúcsmagassággal.
Az oktatási célú kutatórakéta tesztfelbocsátására – a szükséges engedélyek megléte és az óvintézkedések betartása mellett – 2023. 01. 26-án, csütörtökön 16 óra 5 perckor a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság 0-ponti lőterén került sor.
A kutatórakéta repülés közben két tudományos feladatot hajtott végre: egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai és a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai kísérletet.
A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette.
A projekt megvalósítását a hazai légi- és űripar képviselői – egyetemek, kutatóintézetek, cégek és állami szereplők – széles körűen segítették.
A BME Aerospace Team távlati célja a rakétasport hazai meghonosítása, valamint a rakétatudomány iránt érdeklődő hallgatók következő generációjának előkészítése.
Források:
https://bmeaerospace.hu/en/about-us/
https://hirado.hu/extra/tudomany-high-tech/cikk/2023/01/27/diakok-bocsatottak-fel-magyarorszag-elso-szuperszonikus-kutatoraketajat
Kép forrása:
https://www.facebook.com/bmeaerospace/