Az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat (ELKH) Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatói hatékony, új megközelítésű csapdázási módszert fejlesztettek ki a poloskafajták (vándorpoloska, márványospoloska) ellen.
A kutatók által kifejlesztett csapdák mesterséges hőforrást alkalmaznak a poloskák csalogatására.
A saját tervezésű és kivitelezésű új csapdatípus azon alapszik, hogy ezek a fajok szeptemberben, októberben, vagyis a telelőre vonulás időszakában olyan helyeket keresnek, amelyek jobb túlélést biztosítanak számukra. Ezek általában a környezetüknél melegebb, jól védett, sokszor ember építette tereptárgyak, lakások.
A szakemberek a fejlesztés során a csapdatesten belül elhelyeztek egy termosztáttal szabályozott fűtőlapot, amelynek segítségével a kísérleteik alapján meghatározott megfelelő hőmérsékletet folyamatosan lehetett biztosítani, ezzel a poloskáknak kedvező telelőhelyet imitáltak.
Az új csapda teljesen környezetbarát, nem tartalmaz semmiféle toxikus kémiai anyagot, és a lakosság által is alkalmazható.
A növénytermesztésben már régóta alkalmazott, szintén az ATK NÖVI kutatói által kifejlesztett illatanyagos csapdákon túl az új környezetbarát módszer ígéretes védekezési lehetőséget jelent a növénytermesztésben nagy kárt okozó inváziós poloskák gyérítésére. A fűtött csapdák alkalmazása éppen abban az időszakban eredményes, amikor a feromoncsapdák hatékonysága lecsökken. Így a poloskák elleni védekezés hosszabb időszakra kibővíthető, ezzel is segítve a kártevők további gyérítését.
A magyar kutatók eredményeit bemutató publikáció az Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae nemzetközi tudományos folyóiratban is megjelent.
Forrás:
https://elkh.org/hirek/invazios-poloskak-gyeritesere-fejlesztettek-uj-csapdatipust-az-atk-kutatoi
Kép forrása:
https://elkh.org/hirek/invazios-poloskak-gyeritesere-fejlesztettek-uj-csapdatipust-az-atk-kutatoi