A depresszió népbetegség, a WHO adatai szerint évente 700 000-nél is többen követnek el öngyilkosságot világszerte. A szakemberek szerint égető kérdés a depresszió korai felismerése, azonban a tünetek sokszínűsége, a mentális problémák körüli stigma és az egészségügyet világszinten érintő humánerőforrás-gondok miatt a betegséget nehéz és időigényes diagnosztizálni.
A betegség felismerésére jelenleg kétféle tesztet alkalmaznak, a BDI önkitöltős, illetve az orvos által kitöltött HAMD teszteket, használatuk nem teljesen objektív.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem szakemberei közösen egy beszédelemzésen alapuló, a depresszió felismerését segítő nyelvfüggetlen szoftvert fejlesztenek, mellyel a depresszió felismerését egyszerűsítenék.
A beszédhangon alapuló szűréssel a depresszió már korán felismerhető lenne. Az összesített eredményekből kiderült, hogy az alkalmazás 84%-os pontossággal szűrte ki a depressziós betegeket.
Az applikáció a betegek állapotának után-követésére és a különböző terápiák hatásosságának mérésére is alkalmas.
A BME-én már tesztelik az alkalmazást más nyelveken is, és szeretnének egy teljesen nyelvfüggetlen applikációt létrehozni. A szoftver egyébként nemcsak depresszió, hanem Parkinson-kór és diszfónia (száj- és gégedaganat vagy egyéb funkcionális rendellenesség) szűrésére is alkalmas.
Az alkalmazást még 2012-ben kezdték fejleszteni, miután a BME bekapcsolódott az Európai Űrügynökség egyik kutatásába, melyben a déli-sarki Concordia Űrkutató Állomáson dolgozók pszichés állapotát mérték fel.
Forrás:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230330/magyar-kutatok-megalkottak-a-mesterseges-intelligencia-a-hangod-alapjan-mondja-meg-depresszios-vagy-e-606136
Kép forrása:
https://www.everydayhealth.com/