Az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézetben (OMII) új módszert vezettek be a gyógyszeres kezelésre nem reagáló epilepsziás betegek kezelésére.
Az új beavatkozás lényege a beültetett diagnosztikus elektródákon keresztül történő műtéti kezelés, ahol EEG-jeleket nyernek, melyek révén megállapítható, honnan ered a roham. Az OMII főigazgatója elmondása szerint a beteg fejébe robot segítségével beültetnek legalább 10-20 elektródát az agy azon területeire, ahonnan a rohamot várják. A beavatkozáshoz a beteg koponyáját nem kell egy nagy koponyanyitással feltárni, vagy nagyobb koponyaműtétet végezni, hanem elég az 1,2 milliméter átmérőjű elektródákat kis koponyalyukakon keresztül beültetni az agyba. Ha igazolást nyernek, akkor az elektródákon keresztül kisütik azt a fejlődési rendellenességet, ami egyébként a rutin-MR-vizsgálatokon nem látható jól, és csak nagyon speciális vizsgálatokkal sejtethető.
Az új beavatkozást eddig két gyermeknél alkalmazták, azóta mindketten tünetmentesek.
_____________________________________________
Az epilepszia idegrendszeri betegség, a központi idegrendszer zavara, lényege egy nagyjából körülírt, átmeneti izgalmi állapot kialakulása. Az izgalom klinikailag visszatérő, rohamszerű tüneteket produkál – ez az, amit látunk a betegen. Az izgalmi állapot létrejöttében nemcsak az idegsejtek kóros izgalma szerepel, hanem a gátló rendszerek egyidejű meggyengülése.
Magyarországon évente ötezer új epilepsziás jelenik meg az egészségügyi ellátórendszerben, az aktuális létszám 50 ezer fő.
Forrás:
https://index.hu/techtud/2023/04/08/epilepszia-sebeszeti-modszer-roham-epilepszias-beteg-kezeles-mutet/
https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/idegrendszeri-betegsegek/epilepszia-gyogyszeres-kezelese/6nv2dwm
Kép forrása:
https://www.egeszsegkalauz.hu/