Olyannyira megnőtt az egyes súlyos szövődményeket is okozó baktériumok ellenálló képessége, hogy már korábban csak kizárólag az állattenyésztésben alkalmazott szereket kezdtek el használni az embereknél is, annak ellenére, hogy ezeknek a szereknek rendkívül káros mellékhatásaik vannak.
Magyar kutatók kísérleteik során arra a döbbenetes megállapításra jutottak, hogy az összes vizsgált antibiotikum esetében a vizsgált baktériumfajok mindegyike ellenállóvá vált. Az összes vizsgált antibiotikum esetében nagy fokú rezisztencia alakult ki, 30 nap alatt 1000-szeresére nőtt a rezisztencia mértéke. Sőt a rezisztens változatok kialakulását okozó mutációk egynegyede nemcsak laboratóriumi körülmények között alakul ki, hanem a természetben is.
Ezeket az antibiotikumokat túl sokáig és túl intenzíven használtuk, ezért a laboratóriumban létrejött mutáns változatok már jelen vannak a természetben és a kórházakban is.
A szakemberek szerint egyes új antibiotikumok klinikai alkalmazása kimondottan veszélyes is lehet, mert olyan szuperbaktériumok kialakulását segíti elő, amelyek nemcsak ellenállóak az antibiotikumokkal szemben, de egyben fertőzőbbek is.
Van esély a baktériumok legyőzésére - a megoldás, hogy az antibiotikumoknak át kell tudni hatolniuk a baktériumok sejtfalán. A jövő antibiotikumainak ezért olyan fehérjéket kell támadniuk, amelyek a sejtfalnak és a sejtmembránnak fontos alkotóelemei, és működésképtelenségük növeli a sejtfal áteresztőképességét. Ehhez a kutatóknak olyan gyógyszert kell kifejleszteniük, amely egyszerre képes áthatolni a baktérium sejtfalán, majd elpusztítani az adott sejtet.
A baktériumok antibiotikum-ellenállásával kapcsolatos új kutatási eredményekről Pál Csaba, a Szegedi biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója a Magyar Tudományos Akadémián tartott székfoglaló előadásában tájékoztatta a hallgatókat.
Forrás:
https://infostart.hu/tudomany/2023/04/30/kutatas-egyre-hatastalanabb-az-antibiotikum-uj-gyogyszert-kell-fejleszteni
Kép forrása:
https://www.news.de/