A szellemi tulajdon védelme
 

Izgalmas ötletek, elképzelések a Z generáció jövőképéről

A A A    Nyomtatható verzió

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Z generáció részére meghirdetett „Ugrás a jövőbe!” alkotópályázata idén a harmadik évéhez érkezett.  A kreatív pályázat arra biztatta a hazai és határon túli tizenéveseket, hogy osszák meg elképzeléseiket a jövőről. 

A pályázaton résztvevő kiskamaszok izgalmasabbnál izgalmasabb ötletekkel álltak elő. A beérkezett munkákból az egyetem átfogó képet kapott a Z generáció jövőképéről, a résztvevők pedig lehetőséget arra, hogy kibontakoztassák a bennük rejlő kreativitást, fejlesszék a kritikus gondolkodást.

1.       Az Alföld gazdasági, társadalmi problémáit és földrajzi sajátosságait vette figyelembe a jövő iskoláját megalkotó Purple Pioneers nyertes oktatási projekt, amely komplexen segítené a hátrányos helyzetű családokat, nem csak egy-egy diákra fókuszálna. A pécsi diákok elképzelése szerint a jövő iskolája és kollégiuma nem csak teljesen zöld, de inkluzív és önfenntartó is. A koncepció egyik legizgalmasabb része a kollégium: a szobák valójában többszemélyes kunyhók, ahová akár egy hátrányos helyzetű család is beköltözhet, így azoknak nem csak lakhatást, de képzést, majd ezáltal lehetőséget is biztosítanának a továbblépésre.

2.       Második helyen végzett a budapesti Batu Kán négytagú csapata, mentorálás mellett fejlesztették tovább a Futurarium – a jövő múzeuma projektet a második fordulóban sikerrel.  “Ez a világ első múzeuma, amelynek központjában nem a múlt áll, hanem a megálmodott és megvalósított jövőképek” – olvasható a leírásban. A jövő múzeumában filmeken, tárgyakon és maketteken keresztül merülhetünk el a Metropolis, a 2001: Űrodüsszeia, vagy éppen H.G. Wells és Asimov világában.

3.       A győriek háromfős csapata mentorok segítségével dolgozott a második fordulóban, és értek el harmadik helyezést Glacies Oscula projektjükkel, amely a méheket veszélyeztető környezeti ártalmak, a méhek kihalásának problémájára reagál. Az általuk elképzelt jövőben a világ már túl van az éhezés szakaszán, azon az időszakon, amikor a méhek kihalása miatt lehetetlenné vált az élelmiszer megtermelése. Projektjükben a növények beporzására a denevéreket vonják be a folyamatba egy úgynevezett “Beporzást Elősegítő Szerkezet” használatával.

Különdíjas lett a budapesti Elmepalota csapat projektje. Az általuk elképzelt jövőben Európában az emberek több, mint kétharmada használ Álommonitort és annak kiegészítőit, például egy olyan tervezőprogramot, amivel előre meg lehet határozni, hogy mit álmodjunk.

A díjazottak nemcsak 3D nyomtatót, FabLab workshopot és könyveket, de életre szóló élményeket és a pályaorientációt segítő tudást vihettek haza az eredményhirdetésről.

 

Forrás:
https://www.technokrata.hu/egazdasag/digitalizacio/2023/07/10/ugras-a-jovobe-palyazat-gyoztesek/

Kép forrása:

https://mome.hu/hu/hirek/ujra-itt-az-ugras-a-jovobe-otletverseny