Magyar kutatók új illatanyagot találtak a címerespoloskák csapdázására. A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatói a közelmúltban a díszes káposztapoloskával (Eurydema ornata) végzett laboratóriumi és szabadföldi kutatásaik során egy eddig mások által még fel nem fedezett növényi illatanyagot találtak, amely közvetlenül az odorhoz csalogatja a kártevőket.
A felfedezés érdekessége, hogy a magyar kutatás szolgált elsőként eredményekkel az Eurydema fajok szabadföldi csalogatását illetően. Korábban már nemzetközi szinten is próbálkoztak nagyrészt szex- és aggregációs feromonokkal, de azok nem hozták meg a várt hatást. Az eddigi eredmények több faj esetében is azt mutatták, hogy az azonosított feromonvegyületek nem csalogatják közvetlenül az illatforráshoz a poloskákat, hanem azok csupán a közelben szállnak le, és utána más kommunikációs módszerrel kutatják fel és azonosítják a partnert. Számos faj egyedei a növényen keresztül terjedő rezgések segítségével találnak egymásra a párkeresés során.
Az egyedek illatanyaggal történő csapdázásának gyakorlati jelentősége, hogy az előrejelzésre és a monitoringra alkalmas környezetbarát növényvédelmi eszközök kifejlesztésének alapjául szolgálhat.
A magyar eredményeket összefoglaló tanulmány a Scientific Reports tudományos folyóiratban is megjelent.
Forrás:
https://www.origo.hu/tudomany/20230914-az-atk-kutatoinak-uj-eredmenye-alapjaul-szolgalhat-a-kartevo-cimerespoloska-elleni-kornyezetbarat.html
Kép forrása:
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurydema_ornata