A HUNOR-Magyar Űrhajós Program részeként már folyik a Debreceni Egyetem (DE) VEGBOX TS elnevezésű kutatása, amelyben a szakemberek számos innovatív űrkertészeti fejlesztést és tudományos kísérletet végeznek.
A nemesítési programban elsőként a magyar paprikával kezdték meg a kísérleteket. Egy biotechnológiai alapokon működő üvegházban – Biodrome – zárt technológiák között folyik a növény termesztése. A magyar űrpaprika minden része hasznosítható: levelei is alkalmasak az emberi fogyasztásra, szárával pedig rovarokat tudnak táplálni.
A fejlesztés eredményeként a Nemzetközi Űrállomáson termesztik majd az egyetemen kinemesített paprikát, tesztelve, hogy mennyire alkalmas az űrben termesztésre.
Az egyetemi program további célja még a vetőmag-előkezelési, palántanevelési és termesztési technológiák tesztelése, valamint az űrbiológiai feldolgozásra alkalmas zöld biomassza-termesztés fejlesztése is.
Az űrkertészeti kutatásokba az egyetem szeretné bevonni a szakemberek széles körét: fizikusokat, biológusokat, illetve orvosokat.
Forrás:
https://tudas.hu/urkerteszeti-kutatast-indit-a-debreceni-egyetem/
Kép forrása:
https://magyarmezsgye.hu/urkerteszeti-kutatas-indul