A szellemi tulajdon védelme
 

Idén is meghirdették a Startup Plastic Surgery inkubációs programot

A A A    Nyomtatható verzió

A Klímainnovációs Közösség idén újra megszervezte a Startup Plastic Surgery inkubációs programját. A programra olyan magyar startupok jelentkezhettek. amelyek megoldást nyújtanak a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi kihívásokra. 

2024. március 22-én tartották a Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programját lezáró pitch versenyét. 

A 4 hónapos inkubáció alatt a résztvevők iparági mentoroktól és üzleti coach-októl kaptak segítséget ötletük fejlesztéséhez, online és személyes workshopokon vettek részt, valamint networking események során ismerhették meg az iparági elvárásokat.

A programba 28-an jelentkeztek, a legjobb 9 csapat pedig az inkubáció zárásaként a KPMG magyarországi telephelyén, szakmai zsűri előtt mutatta be az elmúlt hónapok eredményét 5 perces pitch keretében, majd a zsűri kérdéseire válaszoltak 5 percben. 

A zsűri arra helyezte a hangsúlyt, hogy az ötletek mennyire megvalósíthatóak, skálázhatóak, fenntarthatóak hosszútávon, illetve milyen hatásuk lehet a környezetre.

RE Bottle kistermelői zöldségekből és gyümölcsökből készít smoothie leveket. A smoothie-t egy speciális, melegítős, de könnyen kezelhető turmixgép készíti el – a RE Bottle ezt értékesítené irodahelyiségek számára. Az italok készítése során a csapat nem használ csomagolóanyagokat, csökkentve ezáltal a műanyag-felhasználását és a széndioxid-kibocsátást. Továbbá az italokban nincsenek tartósítószerek, és a pasztörizálást is megspórolják, így az irodai dolgozók egészségÉhez is hozzájárul az innováció.

Monomer célja az egyik legelterjedtebb műanyag, a PET környezetbarát újrahasznosítása. Ezt kémai úton, kemolízissel teszi meg a csapat: ennek során a PET egyes molekuláit, úgynevezett monomerjeit bontják tovább, hogy aztán a folyamat végén újra jó minőségű, használható PET anyagot kapjunk.

FlexiPlanter egy újrahasznosított műanyagból készített kertészeti rendszert, amellyel a felhasználó (például a hobbikertész vagy egy vendéglátóhely) egyszerűen és költséghatékonyan zöldítheti be növényekkel a kültéri függőleges felületeket. A berendezés saját öntözőrendszerrel bír, melyet a kerti csapokra lehet telepíteni, de a FlexiPlanter elmondása szerint tervben van a beltéren is használható egység lefejlesztése. 

Az AgroPods egy vízben oldódó fóliát fejlesztett ki, amelyet kapszula formában értékesítenek gazdaboltokon keresztül a gazdák számára. A kapszulákba bele lehet rakni a gazdaságokban használatos növényvédőszereket, és mivel a csomagolóanyag, a fólia feloldódik, így a megoldás csökkenti a környezetszennyezést. Egyrészt redukálja a műanyag-felhasználást, másrészt nem keletkeznek a talajba mosódó káros anyagok a termék használata során, harmadrészt pedig a vízszennyezést is megelőzi.

BioBubble biológiailag lebomló, mezőgazdasági ültetőedényeket hozott létre olyan melléktermékekből, mint a fűrészpor vagy a széna, illetve gomba micéliumból. Az ezekből létrejövő, könnyű anyag a műanyagtermékek helyettesítőjeként használható, jóval kevesebb vízigénnyel. A BioBubble terméke hozzáadott talajtápértékkel is bír, így még inkább megéri használni a mezőgazdaságban.

MikroPolyTech célja egy olyan, a növények növekedését serkentő és az ellenálló képességet növelő szer létrehozása volt, amely ultramagas sejtkoncentrációja révén a hagyományos szerekhez képest sokkal kisebb csomagolásban is elfér. Így a 20 literes, műanyag kannák helyett 2 deciliteres, újrahasznosítható alumíniumdobozokban érhető el a termék, amely akár 10 hektár földterületre is elég. A MikroPolyTech a növénystimuláló anyagot alga és cellulózbontó baktériumok vegyítésével alkotta meg.

Brickoplast egy széndioxid-elnyelő, újrahasznosított műanyagból készült kompozitot alkotott meg, amelynek felhasználása széleskörű lehet. A csapat az anyagot egyelőre magaságyások alapanyagaként használta fel, hogy a környezetre gyakorolt pozitív hatást ne csak maga a kompozit, hanem az ágyásba ültetett növény is emelje. Mindazonáltal a kompozit univerzális anyag, használható akár az építőiparban, vagy éppen útburkolásra. A termék jellemzője, hogy mivel kalcium-hidroxidot (más néven oltott meszet) is tartalmaz, ezért az anyag szilárdsága idővel egyre szilárdabb lesz.

GreenCoffee Community egy egyedi tervezésű termoszt hozott létre, amely a kávézókban milliárd számra eldobott papír poharak problémáját orvosolja. A termosz csatos zárral rendelkezik, így azt a kávézók személyzetének is könnyebb kezelnie. A termék továbbá beépített NFC fizetési funkcióval bír, hogy a bankkártyánk vagy a telefonunk keresgélése nélkül fizethessünk a kávénkért. A csapat neve beszédes: a termékkel céljuk, hogy ökotudatos vásárlói közösséget építsenek.

Az EcoFab3D a 3D nyomtatásban keletkezett műanyaghulladékot hasznosítja újra, és értékesíti például éttermek vagy kávézók számára. A vendéglátóhelyek így személyre szabott, olcsó és szép dizájntermékekkel lehetnek gazdagabbak, például egyedi tervezésű szalvétatartókkal, lámpabúrával, vázával vagy akusztikai panelekkel. A csapat később bútorok elkészítését is vállalná.

 

Forrás:

https://startuponline.hu/szendioxid-elnyelo-kompozit-ujrahasznositott-muanyagbol-keszult-kerteszeti-rendszer-ultrahatekony-novenystimulalo-szer-ilyen-projektek-mutatkoztak-be-a-startup-plastic-surgery-pitch-versen/

 

Kép forrása:
https://startup-plastic.hu/