A szellemi tulajdon védelme
 

Kiber-fizikai demonstrációs és oktatási platformot fejlesztettek Győrben

A A A    Nyomtatható verzió

A moduláris felépítésű, kiber-fizikai demonstrációs és oktatási platformot a Széchenyi István Egyetem Kiber-fizikai Gyártórendszerek Laboratóriumának három kutatója fejlesztette.

A robotikai eszköz jelentősen eltér a korábbi berendezésektől, mindössze másfél négyzetméteres, 5G-képes, az igazán nagy előnye pedig, hogy egyetlen eszközzel számos folyamat demonstrálható, négy ágazat – a gépészet, az informatika és távközlés, az elektrotechnika-elektronika, valamint a speciális gép- és járműgyártás – nyolc szakmájának oktatásához tud hatékony gyakorlati segítséget biztosítani. 

Az eszköz segítségével egy komplett gyártósori folyamat látható és láttatható, de úgy, hogy a fizikai folyamatok digitális mása is valós időben nyomon követhető. 

A „mini gyártósor” a fizikai világban hajtja végre mindazt, amit a digitális térben kérnek tőle (és fordítva is), legyen szó csupán fagyiadagolásról vagy akár egy járműipari munkadarab megformálásáról.

Működtetéséhez nem kell ipari áram, sem sűrítettlevegő-ellátás, csak egy hagyományos konnektor.

Az eszköz a PLC-programozás, a robot-, mikrokontroller- vagy digitálisiker-programozás, a kommunikációs csatornák kiépítése során is segítheti az interaktív oktatást és nemcsak az egyetemi hallgatók, de a technikumok diákjai számára is rengeteg új ismeretet adhat. A találmány már szabadalmi eljárás alatt áll. 

 

Forrás:
https://gyartastrend.hu/cikk/onallo-szabadalom-lehet-a-magyar-oktatasi-platform

Kép forrása:

https://eduline.hu/felsooktatas/20230613_Szechenyi_Istvan_Egyetem_oktatasi_platform